• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sam Steele

  Przeczytaj także...
  Kanadyjska Królewska Policja Konna, Royal Canadian Mounted Police/Gendarmerie Royale du Canada, w skrócie RCMP/GRC – kanadyjska policja federalna będąca wykonawczą i pomocniczą agencją kanadyjskiego federalnego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego - Ministry of Public Safety and Emergency Preparedness. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w innych krajach, np. FBI w USA, RCMP spełnia także funkcje na poziomie prowincjonalnym, samorządowym, a nawet korporacyjnym. Osiem z dziesięciu prowincji Kanady i wszystkie trzy terytoria (wyjątkiem są posiadające swe policje prowincjonalne Ontario i Quebec), 198 miast, 192 samorządy indiańskie i 172 przedsiębiorstwa (np. wiele lotnisk) korzysta z kontraktowych usług RCMP .Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.
  Siedzący Byk (w języku dakota Tatanka Yotanka, ang. Sitting Bull; ur. ok. 1831, zm. 15 grudnia 1890) – wódz i szaman Indian plemienia Hunkpapa grupy Teton Dakotów (Siuksów).
  Samuel Benfield Steele

  Sir Samuel Benfield Steele (5 stycznia 184930 stycznia 1919) – kanadyjski żołnierz i policjant, jeden z pierwszych dowódców Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej oraz twórca jej legendy.

  Samuel Steele urodził się w Medonte w Górnej Kanadzie. Początkowo kształcony przez domowego nauczyciela, potem uczęszczał do prywatnej szkoły w Orillii. Dołączył do kanadyjskiej milicji i w 1866 uczestniczył w walkach z fenianistami. W 1870 brał udział w ekspedycji pułkownika Garneta Wolsey do Kolonia nad Rzeka Czerwona. W 1871 powrócił do Ontario i wstąpił do szkoły artylerii w Kingston. W 1872 przez rok zajęty był organizacją garnizonu w Toronto. W 1873 na krótko powrócił do Kingston w roli instruktora. Tego samego roku, na wieść o tworzeniu Północno-Zachodniej Policji Konnej, złożył prośbę o służbowe przeniesienie do nowej formacji, na którą otrzymał zgodę. W 1874 został wysłany z jednym z pierwszych oddziałów na zachód. Brał udział w wielu akcjach policji. Jednym z najciekawszych zadań był udział w negocjacjach pomiędzy indiańskim wodzem Siedzącym Bykiem, a amerykańskim generałem Alfredem Terry. W 1878 Steele został komendantem fortu Qu’Appelle w dzisiejszym Sasketchewan.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

  Pierwszym znacznym zadaniem, które przyniosło mu uznanie władz, było uczestnictwo w pracach nad budową Kolei Transkanadyjskiej. Początkowo należało do niego rozstrzyganie sporów terytorialnych pomiędzy Canadian Pacific Railway a osadnikami, nielicznymi zresztą. Z czasem zakres jego kompetencji objął cały nadzór policyjny i dbałość o bezpieczeństwo przedsięwzięcia. Działał także jako mediator lub sprawował arbitraż w sporach pomiędzy kompanią budującą linię kolejową a jej pracownikami, ścigał wykroczenia i przestępstwa, w szczególności hazard i nielegalny handel alkoholem w obozach robotniczych. Brał udział w tworzeniu kwatery głównej policji w Reginie. W 1855 awansował na stanowisko superintendenta.

  Górna Kanada (ang. Upper Canada, fr. Haut-Canada) – prowincja brytyjska istniejąca od 1791 do 1841 utworzona przez podział prowincji Quebec. Obszar jej zajmował północną część niziny rozciągającej się wzdłuż górnego biegu Rzeki Świętego Wawrzyńca, jezior Ontario, Erie, Zatoki Georgian i Jeziora Huron i obejmował południową część dzisiejszej prowincji Ontario.Regina (fr. Régina) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Miasto jest w pobliżu miast Pilot Butte, White City, Lumsdena i Balgonie

  W 1898 Steele został wysłany do Dystryktu Yukon by zorganizować nadzór policyjny w czasie gorączki złota w Klondike. Jako że był tam jedynym przedstawicielem władz Kanady, sprawował praktycznie jednowładztwo. Zasługą Steele'a, było utrzymanie Yukonu w Kanadzie. Oprócz działań czysto policyjnych stworzył podwaliny administracji, systemu podatkowego, służby zdrowia, transportu itd. Wielki sukces w utrzymaniu porządku w Klondike stworzył legendę RCMP.

  Dystrykt Jukon – region administracyjny Terytoriów Północno-Zachodnich Kanady utworzony w roku 1882 i obejmujący północno-zachodnie krańce terytoriów. W 1887 przekształcono dystrykt w terytorium Jukon.Koncesja Selkirka – nadanie ziemskie około 300,000 kilometrów kwadratowych na terenie dzisiejszej prowincji Kanady Manitoba oraz stanów USA Minnesota i Dakota Północna dokonane przez Kompanię Zatoki Hudsona na rzecz Lorda (hrabiego, Earl) Selkirka w 1809.

  W chwili wybuchu wojny burskiej Steele opuścił szeregi RCMP i powrócił do służby wojskowej jako jeden z kanadyjskich ochotników. Został dowódcą regimentu kawalerii Armii Brytyjskiej – Lord Strathcona’s Horse, złożonego z kanadyjskich ochotników. W czasie wojny dał się poznać jako dzielny żołnierz i znakomity dowódca. Na początku roku 1901 wrócił ze swoim oddziałem do Kanady, lecz już w czerwcu powrócił do Południowej Afryki, by objąć stanowisko w South African Constabulary (SAC), organizującą administrację w kolonii. Do Kanady powrócił w 1907 ponownie obejmując dowództwo nad stacjonującym w Winnipegu pułku jazdy, którym w czasie wojny dowodził. Zajmował się pracą administracyjną i zaczął spisywać swoje wspomnienia.

  Gorączka złota nad Klondike – „gorączka złota” nad rzeką Klondike w Jukonie w Kanadzie, która rozgorzała w 1896 i zaczęła wygasać w pierwszych latach XX wieku.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  W chwili wybuchu I wojny światowej Steele ponownie zgłosił się jako ochotnik. Jego oferta została jednak odrzucona ze względu na wiek. Miał już wtedy 65 lat. Ostatecznie na krótko został dowódcą Drugiej Kanadyjskiej Dywizji, walczącej we Francji. Później przeniesiony do prac administracyjnych, obejmując pozycję komendanta dystryktu południowo-wschodniego. Wkrótce potem Steele został rekomendowany przez ministra wojny na stanowisko głównodowodzącego wszystkimi siłami kanadyjskimi w Europie. Nominacja ta jednak napotkała na opór, gdyż w Europie znajdowali się dwaj kanadyjscy generałowie, starsi od Steele'a stopniem, choć ubożsi w wojenne doświadczenia. Ostatecznie pokonano te przeszkody i Steele został wodzem naczelnym. Pozostał dowódcą nawet gdy oficjalnie go odwołano ze stanowiska i nakazano powrót do Kanady, gdzie miał objąć kierownictwo komisji uzupełnień. Dowództwa zrzekł się dopiero 15 lipca 1918 odchodząc na emeryturę. W czasie swego pobytu w Anglii, otrzymał tytuł szlachecki. Ciągle przebywając w Londynie stał się ofiarą epidemii grypy. Zmarł w styczniu 1919. Jego ciało zostało przewiezione do Kanady i pochowane w Winnipegu.

  Kolej Transkanadyjska – linia kolejowa łącząca Montreal z Vancouver - dwa portowe miasta na przeciwnych krańcach Kanady. Lina kolejowa używana jest przez kanadyjskie przedsiębiorstwo kolejowe Canadian Pacific Railway.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kingston - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w hrabstwie Frontenac. Leży na północnym brzegu jeziora Ontario, u wylotu z niego Rzeki Św. Wawrzyńca.
  Wojny burskie (afr. Anglo-Boere Oorloë) (1880-1902) – wojny w Afryce, które rozegrały się na przełomie XIX i XX wieku na południu kontynentu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.