• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sam Riley

  Przeczytaj także...
  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Samuel Peter W. Riley (ur. 8 stycznia 1980 w Leeds) − brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, muzyk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Leeds, w hrabstwie West Yorkshire. W latach 1993-1998 uczęszczał do szkoły publicznej w hrabstwie Rutland. Postanowił zająć się muzyką, gdy usłyszał The Beatles. W czasach gdy zaczynały swoją karierę takie popularne dziś grupy z LeedsKaiser Chiefs i The Cribs, występował jako muzyk z zespołem rockowym 10,000 Things, podpisał kontrakt z wytwórnią i trzy lata spędził w trasach koncertowych po Anglii. Pracował w barach i sklepie.

  Mark Edward Smith (ur. 5 marca 1957 w Salford) – lider brytyjskiej postpunkowej grupy The Fall. Wraz z muzykami Mouse on Mars tworzy zespół Von Südenfed (jest jego wokalistą). Nagrał dwa solowe albumy: The Post-Nearly Man (1988) i Pander! Panda! Panzer! (2002).Alexandra Maria Lara, właśc. Alexandra Maria Plătăreanu (ur. 12 listopada 1978 w Bukareszcie) – niemiecka aktorka pochodzenia rumuńskiego, występująca w filmach i produkcjach telewizyjnych. Od 2009 jej mężem jest brytyjski aktor Sam Riley.

  Grał na scenie National Youth Theatre w sztukach: Jelenie i ptaszyny (Stags and Hens) Willy'ego Russella, Nicholas Nickleby Karola Dickensa, Burza Szekspira, Brudna bielizna (Dirty Linen) i Dumped.

  Po występie w dwóch produkcjach telewizyjnych – teledramacie Twarda miłość (Tough Love, 2000) i filmie telewizyjnym Lenny Blue (2002), zadebiutował na kinowym ekranie w opowieści o początkach sceny muzycznej w Manchesterze na początku lat 70. 24 Hour Party People (2002), gdzie pojawił się tylko przez dwie minuty jako Mark E. Smith, lider brytyjskiej post punkowej grupy The Fall. Zasłynął kreacją Iana Curtisa lidera post punkowej grupy Joy Division w biograficznym filmie Control (2007), za którą otrzymał nagrodę Brytyjskiego Filmu Niezależnego (BIFA) i był nominowany do nagrody BAFTA.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Czarownica 2 (oryg. Maleficent: Mistress of Evil) – amerykański film fantasy produkcji Walt Disney Pictures i Roth Films, kontynuacja filmu Czarownica z 2014 roku.

  W miniserialu BBC pt. SS-GB (2017) wystąpił w głównej roli inspektora Archera ze Scotland Yardu. W filmie biograficznym Marjane Satrapi Radioactive (2020) został obsadzony w roli Pierre’a Curie, francuskiego fizyka i męża Marii Curie-Skłodowskiej.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Mieszka w Berlinie z aktorką Alexandrą Marią Lara, z którą w 2009 się ożenił.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2007: Control jako Ian Curtis
 • 2010: 13 jako Vincent „Vince” Ferro
 • 2012: Byzantium jako Darvell
 • 2014: Czarownica jako Diaval, kruk i sojusznik Maleficent
 • 2016: Duma i Uprzedzenie i Zombie (Pride + Prejudice + Zombies) jako Fitzwilliam Darcy
 • 2019: Czarownica 2 jako Diaval, kruk i sojusznik Maleficent
 • 2020: Radioactive jako Pierre Curie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrew (2015-07-15): Sam Riley – What Nationality Ancestry Race (ang.). Ethnicity of Celebs. [dostęp 2019-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-12)].
  2. Sam Riley (ang.). Listal. [dostęp 2016-11-27].
  3. Sam Riley (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-11-27].
  4. Personalidade: Sam Riley (Reino Unido) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-07-12].
  5. Sam Riley (fr.). AlloCiné. [dostęp 2019-07-12].
  6. Sam Riley (pol.). „Gala”. [dostęp 2019-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-12)].
  7. Margaret Kennedy (2019-02-05): Marjane Satrapi’s Marie Curie Biopic Starring Rosamund Pike Set For 2020 Release (ang.). The Playlist. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-12)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sam Riley w bazie IMDb (ang.)
 • Sam Riley w bazie Filmweb
 • Sam Riley w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Sam Riley w Discogs.com (ang.)
 • Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Fall – brytyjska grupa postpunkowa, założona w 1976 roku w Manchesterze, (istniejąca w pierwszych tygodniach pod nazwą Outsiders) skupiona wokół ekscentrycznego lidera-wokalisty Marka E. Smitha, który jest jej jedynym stałym członkiem. Zespół współpracował z niezależnymi wytwórniami, takimi jak Kamera, Rough Trade czy Beggars Banquet. Nagrywa do dzisiaj, koncertując głównie w USA i Wielkiej Brytanii.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.777 sek.