• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salzkammergut

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Salzkammergut-Berge – pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Salzburg i Górna Austria. Najwyższym szczytem jest Gamsfeld, który osiąga 2027 m. Główne miasta regionu to Salzburg i Gmunden. Największą rzeką jest Salzach. Pasmo to zajmuje powierzchnię ok. 1750 km². Znajdują się tu również liczne jeziora, między innymi: Mondsee, Wolfgangsee, Attersee, Traunsee, Altausseer See, Hallstätter See i Grundlsee.
  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Salzkammergut – obszar na pograniczu austriackich landów Górna Austria, Salzburg i Styria, złożony w największej części z gór i jezior. Historycznie stanowił bardzo ważny ośrodek wydobycia soli. Eksploatację jej złóż rozpoczęto już w drugim tysiącleciu p.n.e. Uzyskiwane tą drogą środki dały regionowi zamożność, która przełożyła się na inwestycje w architekturę i sztukę. Za jego perłę uważana jest wioska Hallstatt.

  Wolfgangsee jest jeziorem w Austrii, które leży głównie w kraju związkowym Salzburg i jest jednym z najpopularniejszych jezior w regionie Salzkammergut. Wśród miast nad jeziorem znajduje się Strobl, St. Gilgen wraz ze swoim przedmieściem Abersee, Ried (w kraju Salzburg) i St. Wolfgang (w Górnej Austrii). Część jeziora w okolicach St. Gilgen znana jest jako Abersee. Powierzchnia jeziora wynosi około 12.9 do 13.1 km².Bad Aussee - miasto uzdrowiskowe w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen (ekspozytura polityczna Bad Aussee). Około 5 tys. mieszkańców.

  W 1997 region wpisany został, pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut” na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie służy przede wszystkim turystyce i rekreacji.

  Rejony w Salzkammergut[ | edytuj kod]

  Wolfgangsee z przodu St. Gilgen

  W skład Salzkammergut wchodzi 10 regionów, które obejmują również jeziora:

 • Ausseerland
 • Inner Salzkammergut
 • Mondseeland – Mondsee / Irrsee
 • Almtal
 • Attersee
 • Attergau
 • Bad Ischl
 • Traunsee
 • Fuschlsee
 • Wolfgangsee
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Salzkammergut-Berge
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Austria. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2021-01-04].
  Halit – minerał z gromady halogenków. Nazwa pochodzi od greckich słów halos – sól, słony, oraz lithos – kamień. Minerał znany i używany od czasów starożytnych. Głównym składnikiem jest chlorek sodu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hallstatt - miejscowość, gmina targowa (Gemeinde) w Austrii na obszarze kraju związkowego Górna Austria, w powiecie Gmunden nad Jez. Halsztackim, w Alpach Salzburskich.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Górna Austria (Oberösterreich) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Czechami, Niemcami, Salzburgiem, Styrią i Dolną Austrią. Stolicą landu jest Linz.
  Bad Ischl – miasto w środkowej Austrii (kraj związkowy Górna Austria), w powiecie Gmunden, w Alpach Salzburskich, nad rzeką Traun (dopływ Dunaju). Około 14,1 tys. mieszkańców.
  Attersee, Kammersee – jezioro położone w austriackim powiecie Vöcklabruck. Jest największym jeziorem rekreacyjnym obszaru Salzkammergut, który znajduje się na terenie trzech krajów związkowych Austrii: Górnej Austrii, Salzburga oraz Styrii. Temperatura wody w lecie osiąga nawet 22 °C.
  Salzburg, Land Salzburg – kraj związkowy w środkowej Austrii. Graniczy z Niemcami i Włochami. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Salzburg.
  Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.632 sek.