• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salzburg - kraj związkowy

  Przeczytaj także...
  Socjaldemokratyczna Partia Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs – SPÖ) – jedna z największych austriackich partii politycznych, działająca od 1889 z przerwą w latach 1934-1945. Do 1934 nosiła nazwę Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Austrii (Sozialdemokratische Arbeiterpartei Österreichs – SDAPÖ), a w latach 1945-1991 Socjalistyczna Partia Austrii (Sozialistische Partei Österreichs – SPÖ).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  St. Johann im Pongau, Sankt Johann in Pongau, St. Johann/Pg. (baw. Seiger Håns, Sénnig Håns) – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, siedziba powiatu St. Johann im Pongau. Liczy 10852 mieszkańców (1 stycznia 2015). W centrum miasta znajduje się stacja kolejowa, droga szybkiego ruchu oraz stadion żużlowy.
  Salzburg w podziale na powiaty

  Salzburg, Land Salzburgkraj związkowy w środkowej Austrii. Graniczy z Niemcami i Włochami. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Salzburg.

  Podział administracyjny[]

  Salzburg składa się z jednego miasta statutarnego (Statutarstadt) oraz pięciu powiatów (Bezirk). W skład powiatów wchodzi 119 gmin, w tym jedenaście gmin miejskich (Stadt) oraz 24 gmin targowych (Marktgemeinde)

 • Miasta statutarne
 • Salzburg - 65,68 km², 148 546 mieszkańców [2005],
 • Powiaty:
 • Salzburg-Umgebung - siedziba: Salzburg, 1043,36 km², 135 104 mieszkańców, 37 gmin,
 • Hallein - siedziba: Hallein, 668,31 km², 54 282 mieszkańców, 13 gmin
 • St. Johann im Pongau - siedziba: St. Johann im Pongau, 1755,37 km², 77.872 mieszkańców, 25 gmin
 • Tamsweg - siedziba: Tamsweg, 1019,69 km², 21 283 mieszkańców, 15 gmin
 • Zell am See - siedziba: Zell am See, 2640,85 km², 84 124 mieszkańców, 28 gmin
 • Wybory lokalne[]

  Według wstępnych wyników w wyborach lokalnych w 2009 wygrali socjaldemokraci (ok. 37% głosów) przed chadekami (ok. 36%), "zielonymi" (ok. 8%) i skrajnie prawicową FPÖ (ok. 5%).

  Powiat Tamsweg (niem. Bezirk Tamsweg , nazywany również Lungau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Tamsweg, starostą jest Robert Kissela.Tamsweg – powiatowa gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, siedziba powiatu Tamsweg. Liczy 5622 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Sankt Johann im Pongau (niem. Bezirk Sankt Johann im Pongau , nazywany również Pongau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Sankt Johann im Pongau, starostą jest Guntram Maier.
  Zell am See - miasto w Austrii, w Kraju salzburskim, siedziba powiatu Zell am See. Leży nad jeziorem Zeller See, od którego jezioro to bierze swą nazwę. Według ostatniego spisu mieszkańców miasto to jest zamieszkiwane przez 9 638 osób. Jest drugim co do wielkości (po Saalfelden) miastem powiatu Zell am See.
  Gmina targowa (niem. Marktgemeinde lub Markt) – to rodzaj gminy posiadającej prawa targowe, wyróżniona ze względów historycznych. Gminy takie występują w Bawarii, Austrii i Południowym Tyrolu.
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Austriacka Partia Ludowa (niem. Österreichische Volkspartei, ÖVP) – austriacka partia chrześcijańsko-demokratyczna. Z partii wywodziło się pięciu kanclerzy, a także prezydenci Kurt Waldheim i Thomas Klestil. ÖVP należy do Europejskiej Partii Ludowej.
  Austriaccy Zieloni (niem. Die Grünen - Die Grüne Alternative) — austriacka partia polityczna należąca do Europejskiej Partii Zielonych powołanej w lutym 2004 w Rzymie.
  Powiat Salzburg-Umgebung (niem. Bezirk Salzburg-Umgebung, nazywany również Flachgau lub Salzburg-Land) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Salzburgu, który jest również miastem na prawach powiatu. Starostą jest Reinhold Mayer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.