• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salvador Allende Castro

  Przeczytaj także...
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska – międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jej temat. Nauka badająca historię wolnomularską i idee wolnomularskie nazywa się masonologią.
  Salvador Allende Castro

  Salvador Allende Castro (ur. 22 listopada 1871 w Valparaíso, zm. 1932) - chilijski adwokat, dziennikarz i działacz wolnomularski, ojciec przyszłego prezydenta Salvadora Allende Gossensa.

  Był synem Ramóna Allende Padína i Eugenii Castro del Fierro. Pierwsze nauki pobierał w Santiago w kolegium Araya i kolegium Redforda, następnie studiował prawo na stołecznym uniwersytecie uzyskując dyplom adwokata 26 czerwca 1897 roku.

  Zajmował wiele stanowisk w administracji rządowej m.in. w ministerstwie edukacji oraz resorcie wojny. Był prokuratorem sądu apelacyjnego w Tacna, adwokatem rady obrony fiskalnej w Valdivia, wreszcie relatorem sądu apelacyjnego w Valparaíso. Funkcję tę opuścił otrzymując uprawnienia notariusza publicznego i osiadł w Valparaíso.

  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile. Miasto położone jest w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho administracyjnie należy do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5 mln. mieszkańców (według danych z 2002 roku).Laura Allende Gossens (ur. 3 września 1911 w Valparaiso, zm. 23 maja 1981 w Hawanie) – chilijska polityk, siostra prezydenta Salvadora Allende Gossensa.

  Z małżeństwa z Laurą Gossens Uribe miał czwórkę dzieci: Alfredo, Maríę Inés, Salvadora oraz Laurę.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Salvador Allende Gossens (ur. 26 czerwca 1908 w Valparaíso, zm. 11 września 1973 w Santiago) – polityk chilijski, w latach 1970-1973 prezydent Chile z ramienia lewicowej koalicji „Front Jedności Ludowej” (Unidad Popular), który został obalony przez wojskowy zamach stanu 11 września 1973, w trakcie którego prawdopodobnie popełnił samobójstwo.
  Ramón Allende Padín (ur. 19 marca 1845 roku w Valparaíso - zm. 14 października 1884 roku w Santiago) - chilijski lekarz, polityk i działacz wolnomularski, dziadek prezydenta Salvadora Allende Gossensa. Był deputowanym i senatorem z ramienia Partii Radykalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.