• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saloum - rzeka

  Przeczytaj także...
  Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Saloum – rzeka w środkowo-zachodnim Senegalu, na północ od Gambii.

  Fatick – jeden z regionów w Senegalu położony w południowo - zachodniej części tego państwa. Jego inną nazwą jest Jinnak Bolon. Stolicą regionu jest miasto Fatick Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

  Rzeka ma długość około 250 km i nadaje się do żeglugi na odcinku 112 km. Przepływa przez regiony Tambacounda i Kaolack, po czym wpada do Oceanu Atlantyckiego w regionie Fatick. U ujścia łączy się z rzeką Sine, tworząc rozległą deltę, uznaną za rezerwat biosfery UNESCO. Znajduje się tu też Park Narodowy Delta du Saloum.

  Kaolack jest regionem w Senegalu. Stolicą regionu jest miasto o tej samej nazwie, Kaolack, port nad rzeką Saloum. Graniczy z Gambią. W czasach przedkolonialnych leżało tu królestwo Saalum. Region jest rolniczy, to duży ośrodek uprawy i eksportu orzeszków ziemnych, produkcji oleju arachidowego. Ważne są też przemysł piwowarski, garbarstwo, odziarnianie bawełny, przetwórstwo rybne. Sól wytwarzana jest z salin koło rzeki Saloum. Miasto leży na linii kolejowej z Dakaru do rzeki Niger w Mali. Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym (np. Żuławy Wiślane w Polsce), przypominający kształtem grecką literę Δ (delta). Pochodzi od nazwy nadanej przez starożytnych Greków ujściu Nilu, które rzeczywiście przypomina tę literę.
  Park Narodowy Delta du Saloum (fr. Parc National du Delta du Saloum) - park narodowy w zachodnim Senegalu na północ od państwa Gambia, obejmujący 760 km² terenów lasów namorzynowych u wspólnego deltowego ujścia rzek Saloum i Sine do Oceanu Atlantyckiego. Park utworzono w 1976 roku, obecnie wpisany jest na listę rezerwatów biosfery. W 2011 roku obszar delty rzeki Saloum wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Gambia (pełna nazwa: Republika Gambii) – państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, przy ujściu rzeki Gambii. Ta brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965 r. Jej stolicą jest Bandżul (ang. Banjul).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.706 sek.