• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salomon Islands

  Przeczytaj także...
  Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego (6°00′S 71°30′E/-6,000000 71,500000) (ang. British Indian Ocean Territory) – terytorium zależne Wielkiej Brytanii, obejmujące archipelag Wysp Czagos (ang. Chagos), z których największa to Diego Garcia (7°20′S 72°25′E/-7,333333 72,416667).
  Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.
  Salomon Islands
  Wyspa Boddam oraz wysepka Île Diable po prawej stronie

  Salomon Islands (także Salomon Atoll) – niewielki atol wchodzący w skład archipelagu Czagos, który stanowi część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.

  Opis[ | edytuj kod]

  Salomon Islands leżą w północno-wschodniej części archipelagu Czagos, pomiędzy wyspami Blenheim Reef i Peros Banhos. Głównymi wyspami atolu są Île Boddam (dawna osady główna o powierzchni 1,08 km²) oraz Île Anglaise (0,82 km²) - obydwie zlokalizowane na zachodnim brzegu rafy. Istnieją też mniejsze osady - Chagossians na Île Fouquet (0,45 km²) i Île Takamaka (0,48 km²) zlokalizowane na wschodnim brzegu rafy oraz Île de la Passe (0,28 km²) i pobliska Île Mapou (0,04 km²) zlokalizowane na północnym krańcu. Pozostałe wysepki są znacznie mniejsze. Całkowita powierzchnia wysp wynosi 3,56 km².

  Czagos (Chagos Archipelago) (6°00′S 71°30′E/-6,000000 71,500000) - archipelag ponad 60 tropikalnych wysp na Oceanie Indyjskim, leżących 500 km na południe od Malediwów. Stanowią część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, cały archipelag jest brytyjskim terytorium zamorskim.Niewolnictwo – zjawisko społeczne, którego istotą jest stosunek zależności, polegający na tym, iż pewna grupa ludzi (niewolnicy) stanowi przedmiot własności innych osób, grup ludzi (rodzina, plemię, itd.) lub instytucji (państwo, świątynia itp.), mogących nimi swobodnie rozporządzać.

  Istnieje przejście do wnętrza laguny o nazwie Baie de Salomon pomiędzy wyspami Île Anglaise i Île de la Passe zlokalizowane w północnej części atolu. Salomon Islands są jednym z ulubionych miejsc do kotwiczenia jachtów przez żeglarzy przepływających przez Czagos, nawet jeśli nie ma odpowiednich miejsc do cumowania jachtów oraz wymagane jest zezwolenie od władz Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Obecnie niezamieszkane wyspy zostały opanowane przez niską dżunglę, której roślinność rozrasta się pomiędzy drzewami kokosowymi, w związku z czym trudno odnaleźć jest ślady dawnych osad zamieszkiwanych przez ludzi.

  Laguna (z włoskiego) – część morza odcięta od niego przez lido, rafę barierową lub atol. Laguny są zazwyczaj płytkie, toteż na obszarach o dużych różnicach między przypływem i odpływem dna ich są odsłaniane podczas odpływu. Okresowo suche dno laguny nosi nazwę wattu. Z biegiem czasu laguny są stopniowo zamulane, przeobrażają się w bagniska i torfowiska.

  Historia[ | edytuj kod]

  Salomon Islands zostały zamieszkane w drugiej połowie XVIII wieku przez robotników z plantacji kokosowych z wyspy Isle de France (obecnie Mauritius). Niewiele wiadomo na temat warunków życia robotników, którzy w większości byli pochodzenia afrykańskiego. Jednak wielce prawdopodobne jest, że żyli oni w warunkach zbliżonych do niewolnictwa. Firma nadzorująca plantację nazywała się Chagos Agalega Company.

  Atol został przemierzony przez komandora Indyjskiej Marynarki Wojennej Roberta Moresby'ego z HMS Benares w 1837 roku. Badania Moresby'ego pozwoliły na opublikowanie pierwszej szczegółowej mapy atolu. Atol został ponownie przemierzony w 1905 roku przez komandora B.T. Sommerville'a z HMS Sealark, który narysował bardziej szczegółową mapę. Niektóre z wysp były zamieszkane przez rdzenną ludność, jednak gdy rząd brytyjski zdecydował o wysiedleniu ludności z Czagos, tylko Île Boddam pozostała zamieszkana.

  Mieszkańcy atolu (około 400 osób) zostali siłą zmuszeni do opuszczenia miejsc zamieszkania i przesiedleni na Mauritius przez Brytyjczyków. Na Île Boddam było molo, sklepy, biura, szkoła, kościół i dom zarządcy plantacji. Obecnie wszystkie te budynki są ukryte w gęstej dżungli. Na Île Boddam i Île Takamaka są studnie, dzięki którym możliwe jest uzupełnianie zapasów wody na jachtach.

  Opuszczony kościół na Île Boddam

  Wysepki[ | edytuj kod]

  Poszczególne wysepki atolu wymienione począwszy od północy w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara:

  1. Île de la Passe
  2. Île Mapou
  3. Île Takamaka
  4. Île Fouquet
  5. Île Sepulture
  6. Île Jacobin
  7. Île du Sel
  8. Île Poule
  9. Île Boddam
  10. Île Diable
  11. Île Anglaise

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa Brytyjskich Wysp Salomona
 • Atol Salomona, Czagos (BIOT)
 • Archipelag Czagos
 • 26 lipiec 2009 - Atol Salomona, Czagos
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.821 sek.