• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sallustia Orbiana

  Przeczytaj także...
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).
  Sallustius (Lucius Seius Herennius Sallustius Macrinus), zm. w 227 lub 228, od ok. 225 r. cezar, ojciec Sallustii Orbiany i zięć Aleksandra Sewera, związał się ze stronnictwem niechętnych cesarzowi pretorianów. W 227 r. Julia Mamaea, matka Aleksandra Sewera, doprowadziła do unieważnienia małżeństwa i egzekucji Sallustiusa, oskarżonego o zdradę.

  Sallustia Barbia Orbiana (daty urodzin i śmierci – nieznane) – małżonka Aleksandra Sewera, cesarza rzymskiego od 225 roku.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Denar Sallusti Orbiany.

  Była córką Luciusa Seiusa Sallustiusa i w 225 poślubiła cesarza Aleksandra Sewera, otrzymując dzięki temu tytuł augusty. Jej ojciec był uzurpatorem i w 227 został skazany na śmierć pod zarzutem próby zamordowania cesarza. Sallustia Orbiana została zesłana na wygnanie do Libii.

  Aleksjan Bassianus, Aleksander Sewer (Bassianus Alexianus, Severus Alexander, ur. 1 października 208 w Emesie, zm. 21 marca 235 na terenie dzisiejszego Bretzenheim koło Moguncji) – cesarz rzymski w latach 222–235 z dynastii Sewerów.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.678 sek.