• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salford

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Salford – miasto w dystrykcie metropolitalnym Salford w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, nad rzeką Irwell (dopływ Mersey) i Kanałem Manchesterskim. W 2001 liczyło 72 750 mieszkańców.

  Miejscowość została wymieniona w Domesday Book (1086), jako Salford. Stanowi siedzibę Uniwersytetu Salfordzkiego oraz katolickiej diecezji Salford.

  Irwell – rzeka w północno-zachodniej Anglii, długość 63 kilometry, jest dopływem rzeki Mersey. Stanowi granicę między miastami Manchester i Salford.James Prescott Joule (24 grudnia 1818 – 11 października 1889) – fizyk angielski, członek Towarzystwa Królewskiego (Royal Society).

  Jest miejscem narodzin i śmierci fizyka Jamesa Joule'a i dziennikarza Tony'ego Wilsona oraz aktora Roberta Powella. W Salford urodził się również Paul Scholes – piłkarz reprezentacji Anglii oraz klubu Manchester United F.C.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Salford Central.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. The Domesday Book online

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Serwis internetowy Urzędu Miasta Salford
 • SalfordOnline.com
 • Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Uniwersytet w Salford, Uniwersytet Salfordzki (ang. University of Salford, oficjalna nazwa: University of Salford Manchester) – brytyjski uniwersytet publiczny znajdujący się w mieście Salford, w północno-zachodniej Anglii, utworzony w 1967 roku. Główny kampus uczelni, ulokowany wzdłuż brzegów rzeki Irwell, znajduje się około 2,4 km od centrum Manchesteru, w okolicy domu zamieszkiwanego niegdyś przez fizyka angielskiego Jamesa Joule’a.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Salford – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym Greater Manchester w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 233 933 mieszkańców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Tony Wilson, właściwie Anthony Howard Wilson, znany jako Mr. Manchester (ur. 20 lutego 1950 w Salford, zm. 10 sierpnia 2007 w Manchesterze) – brytyjski dziennikarz, impresario muzyczny i prezenter radiowy oraz gospodarz telewizyjnych show.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.