• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salerno - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Benewent (wł. Benevento) to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Benevento. Według danych na I 2009 gminę zamieszkiwało 62 219 osób przy 478,6 os./km².

  Salerno – stacja kolejowa w Salerno, w regionie Kampania, we Włoszech.

  Stacja znajduje się u zbiegu kilku linii: dwie są krajowe, a mianowicie Neapol – Salerno i Salerno – Reggio Calabria i dwie regionalne, mianowicie Salerno – za pośrednictwem Benevento Salerno i AvellinoCaserta. Istnieje też stara linia kolejowa Salerno – LaGrange poprzez Cava de’ Tirreni, która była używana przed budową tunelu w Saint Lucia, teraz obsługiwana przez pociągi regionalne.

  Centostazioni (dosłownie 100 stacji) – spółka akcyjna należąca w 60% do grupy Ferrovie dello Stato a 40% do Archimede 1, zarządzająca 103-ma włoskimi dworcami kolejowymi.Salerno – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, nad zatoką Morza Tyrreńskiego.

  Stacji składa się z kilku poziomów: na pierwszym piętrze znajdują się usługi dla pasażerów, takie jak system biletowy, poczekalnia, bar i restauracje, natomiast na piętrze drugim znajdują się biura Trenitalia.

  Na stacji istnieje osiem torów plus kilka dodatkowych w kierunku Neapolu. Istnieją także inne tory, które służą jako bocznice dla lokomotyw i wagonów. Większość ruchu towarowego od stacji zawiera linia do portu w Salerno: ta linia jest obecnie zamknięta w następstwie poważnego wypadku.

  Wagon – pojazd szynowy służący do przewozu osób, ładunków lub urządzeń w kolejowym transporcie lądowym. Wagon porusza się po torze lub linie (kolej linowa).Avellino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Avellino. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Avellino.

  Dla pasażerów są do dyspozycji cztery połączone ze sobą przejściem podziemnym perony.

  Ruchu pasażerskiego jest bardzo duży, ponieważ Salerno jest jedną z najpopularniejszych stacji w Kampanii. Stacja obsługuje również okolicę wybrzeża Amalfi.

  Stacja jest uwzględniona w projekcie Centostazioni i obszarów metropolitalnych Włoch.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • SALERNO (FS-Station-2).JPG
 • Stazione di Salerno.jpg
 • Salerno staz ferr cartello.jpg
 • SALERNO (11).jpg
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stacja Salerno
 • Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.Reggio di Calabria (dawn. Region, Rhegium, Rhegion) – miasto i gmina w południowych Włoszech, nad Cieśniną Mesyńską, stolica prowincji Reggio di Calabria.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ferrovie dello Statio S.p.A. (FS) – włoski narodowy przewoźnik kolejowy. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1905 w Rzymie, obecnie zatrudnia ponad 99 tys. osób. Zarządza 16 718 km linii kolejowej. Posiada 4500 lokomotyw, 10 000 wagonów pasażerskich i 50 000 wagonów towarowych. W 2002 z usług FS skorzystało 492 mln posażerów.
  Lokomotywa – pojazd szynowy (stosowany od 1804) z własnym napędem, przeznaczony do ciągnięcia (lub pchania) innych pojazdów (wagonów) po torach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.