Salerno
Grzegorz VII (łac. Gregorius VII, zwany też Odkupicielem, właśc. Hildebrand OSB; ur. ok. 1020 w Sovanie, zm. 25 maja 1085 w Salerno) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 22 kwietnia 1073 do 25 maja 1085.Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.
Operacja Avalanche (ang.: lawina) to nazwa rozpoczętego 9 września 1943, lądowania aliantów na południe od Neapolu, w okolicach miasta Salerno (Morze Tyrreńskie) w czasie kampanii włoskiej. Inwazja Włoch rozpoczęła się 10 lipca lądowaniem aliantów na Sycylii. Wraz z lądowaniami sił brytyjskich w południowych Włoszech (operacje Slapstick i Baytown), 3 września lądowała w rejonie Reggio 8 Armia angielska po silnym bombardowaniu morskim i lotniczym. Operacja miała na celu szybkie zajęcie terytorium Włoch, po rozejmie między siłami Włoch i Aliantów zawartym 3 września i ogłoszonym 8 września. Po ogłoszeniu rozejmu siły floty włoskiej przeszły na Maltę. 9 września rozpoczęła lądowanie 5 Armia amerykańsko-brytyjska pod dowództwem gen. Marka Clarka (600 jednostek morskich z 8 dywizjami amerykańskimi i brytyjskimi na pokładach). Lądowanie poprzedzone było przygotowaniem artyleryjskim 4 pancerników oraz bombardowaniem lotnictwa sprzymierzonych. 11 września 5 Armia spotkała się z silnym kontrnatarciem sił niemieckich wspieranych przez lotnictwo. Niemcy w rejony dzialania 5 i 8 Armii ściągnęli siły ok. 13 dywizji w tym dużą ilość oddziałów pancernych. Niemcy mieli dogodną sytuację ze względu na brak użycia przez sprzymierzonych wsparcia powietrznego ze względu na duże odległości do lotnisk. Niemcom udało się zatrzymać wojska aliantów, a nawet zepchnąć je na odległość 1000 m. od brzegów w dniach 14-15 września. W krytycznym momencie alianci rzucili do walki całe lotnictwo średniego i dalekiego zasięgu. Od strony morza użyli 6 okrętów liniowych, 7 lotniskowców, 13 krążowników i ok 60 niszczycieli (w tym trzy polskie. W wyniku kontruderzenia sił morskich, lotnictwa i sil lądowych 16 września Niemcy zostali rozbici. a 5 armia połączyła się z 8 armią ok. 40 mol na południowy wschód od Salerno. 17 września Niemcy wycofali się na wcześniej przygotowane linie obronne na drodze do Rzymu. Sojusznicy do prowadzenia dalszej operacji zmuszeni byli ściągnąć dodatkowe siły i zorganizowaną koordynacją działań lądowych i morskich. W wyniku dalszych walk 1 października zdobyli Neapol.
Salerno – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, nad zatoką Morza Tyrreńskiego.
Geografia[ | edytuj kod]
Według danych na rok 2007 gminę zamieszkiwało 140 580 osób, 2384,33 os./km².
Historia[ | edytuj kod]
W czasach starożytnych Salerno było kolonią rzymską. W 646 zostało zdobyte przez Longobardów. W 839 stało się stolicą księstwa Salerno, wtedy też założono słynną szkołę medyczną w Salerno, w której przetłumaczono wiele arabskich i żydowskich dzieł medycznych. Najsłynniejszym tłumaczem działającym w tej szkole był Konstantyn Afrykańczyk, żyjący w XI wieku. Uczelnia uważana jest za jeden z pierwszych średniowiecznych uniwersytetów. Szkołę zamknięto w 1811. Około 1075 miasto zostało zajęte przez Normanów. 25 maja 1085 w Salerno zmarł papież Grzegorz VII. Po XI wieku wchodziło w skład Królestwa Sycylii. W czasie II wojny światowej w okolicy miasta wylądowały wojska alianckie w trakcie operacji Avalanche.
Ciekawostki[ | edytuj kod]
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]






Przypisy[ | edytuj kod]
- Istituto Nazionale di Statistica
- Stephen O’Shea: Morze Wiary - islam i chrześcijaństwo w świecie śródziemnomorskim doby średniowiecza. Poznań: Rebis, 2009, s. 143. ISBN 978-83-7510-087-7. (pol.)
- Edoardo D’Angelo: Scuola medica salernitana (wł.). www.treccani.it, 2005. [dostęp 2014-11-05].
Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Galeria[ | edytuj kod]
Widok na Salerno z dzielnicy Giovi