• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Salechard

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Duchoborcy (także: Duchobory) w jęz. ros.: Духоборы/Духоборцы (czyli: Bojownicy Ducha) – mistyczno-racjonalistyczna grupa religijna chrześcijańska, pochodząca z rosyjskiego prawosławia. Jej członkowie odrzucali kościół, dogmaty, przysięgę i służbę wojskową. Wysiedleni przez Mikołaja I do Zakaukazji, pod koniec XIX wieku wyemigrowali w części do Kanady.
  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:

  Salechard, ros. Салехард (do 1933 r. Obdorsk) – miasto w Rosji, nad Obem, ośrodek administracyjny Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Około 36,8 tys. mieszkańców.

  Historia[]

  Miasto założono w 1595 jako umocniony gród i nazwano Obdorsk, co w języku komi oznaczało "gród nad Obem". W 1635 zmieniono nazwę na Obdorska Strażnica, a w mieście pojawili się stali mieszkańcy. Umocnienia obronne zlikwidowano w 1807. Miejscowość straciła swój miejski status, pozostając do końca 1923 centrum administracyjnym wołosti obdorskiej, w powiecie (ujeździe) bierozowskim, guberni tobolskiej.

  Gród, gard – prehistoryczna lub średniowieczna osada obronna oznaczająca domostwa, gospodarstwo lub wczesne miasto, anglosaska geard lub yeard – otoczona wałem, murem lub ostrokołem.Prokopiusz, imię świeckie Piotr Siemionowicz Titow (ur. 25 grudnia 1877 w Tomsku, zm. 23 listopada 1937) – rosyjski biskup prawosławny, święty nowomęczennik.

  3 listopada 1923 Obdorsk awansuje do rangi centrum administracyjnego rejonu obdorskiego w nowo powstałym obwodzie uralskim, a następnie 10 grudnia 1930 zostaje ośrodkiem administracyjnym Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Kolejne zmiany to nowa nazwa Salachard (w języku nienieckim - osiedle na cyplu) nadana 20 czerwca 1933 i odzyskanie praw miejskich 27 listopada 1938.

  Gubernia tulska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego na terytorium zachodniej Syberii, utworzona ukazem Katarzyny II 19 stycznia/30 stycznia 1782 jako namiestnictwo tobolskie Carstwa Syberyjskiego, od 12 grudnia/23 grudnia 1796 ukazem Pawła I przekształcone w gubernię. Stolicą guberni był Tobolsk. Zlikwidowana 2 marca 1920.Język komi (zyriański) – język z grupy permskiej języków ugrofińskich (rodzina uralo-ałtajska). Posługuje się nim ok. 345 tys. Komiaków (dawniej Zyrian), ludu zamieszkującego głównie Republikę Komi w północno-zachodniej części Rosji. Do zapisu języka używany był w przeszłości oparty na cyrylicy i piśmie greckim alfabet staropermski, który jednak w XVI wieku wyszedł z użycia na rzecz dostosowanej doń cyrylicy, a potem grażdanki. Literatura w języku komi od XIV w.

  Od początku istnienia Oborsk był popularnym miejscem zsyłek. W latach 1894–1902 przebywał tam na zesłaniu duchowy przywódca odstępców od prawosławia, tzw. duchoborców – Piotr Wierygin. Po rewolucji październikowej władze sowieckie zsyłały tam prawosławnych biskupów, między innymi arcybiskupa Prokopa (Titowa) i biskupa Ambrożego (Polańskiego).

  Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny (ros. Ямало-Ненецкий автономный округ) - jednostka podziału administracyjnego w obrębie Federacji Rosyjskiej.Ambroży, imię świeckie: Aleksandr Aleksiejewicz Polanski (ur. 12 listopada 1878 w Pietielinie - zm. prawdopodobnie 20 grudnia 1932 w Suzaku) - rosyjski biskup prawosławny, nowomęczennik. W rodzinie Polańskich istniała tradycja wstępowania mężczyzn do stanu duchownego, kapłanem był m.in. ojciec przyszłego świętego. Dlatego Aleksandr Polański wstąpił do seminarium duchownego w Tambowie, które w 1899 ukończył. Następnie rozpoczął studia w Kazańskiej Akademii Duchownej, które ukończył w 1903 z tytułem kandydata nauk teologicznych. Wcześniej, w 1901, złożył wieczyste śluby mnisze i został wyświęcony na hierodiakona, zaś w 1902 - na hieromnicha. W momencie ukończenia nauki w Akademii został skierowany do pracy w kijowskim seminarium duchownym, zamieszkał w Ławrze Pieczerskiej. W 1906 otrzymał godność archimandryty i został rektorem seminarium. 22 października 1918 miała miejsce jego chirotonia na biskupa winnickiego, wikariusza eparchii podolskiej. Wyświęcenie Ambrożego (Polańskiego) na biskupa było rozważane już wcześniej, jednak sprzeciwiał się jej zmarły w 1915 metropolita kijowski i halicki Flawian (Horodecki), który twierdził, iż praca archimandryty Ambrożego w eparchii kijowskiej była zbyt ważna. W 1922 Ambroży (Polański) został ordynariuszem eparchii kamieniecko-podolskiej i bracławskiej. Odmówił przystąpienia do Żywej Cerkwi, za co został aresztowany, a następnie zmuszony do wyjazdu do Charkowa, a następnie do Moskwy, gdzie żył w Monasterze Daniłowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.124 sek.