• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saksonia-Coburg-Gotha

  Przeczytaj także...
  Maria II (ur. 4 kwietnia 1819, zm. 15 listopada 1853) – portugalska królowa z dynastii Bragança. Najstarsza z dzieci Piotra I, cesarza Brazylii i jego pierwszej żony Marii Leopoldyny, arcyksiężnej Austrii, córki cesarza Austrii Franciszka I.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.
  Jerzy VJerzy Fryderyk Ernest Albert (ang. George Frederic Ernest Albert, ur. 3 czerwca 1865 w Londynie, zm. 20 stycznia 1936 w Sandringham) – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (od 1927 Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) i cesarz Indii od 6 maja 1910. W czasie I wojny światowej zmienił nazwisko na Windsor, gdyż dotychczasowe o niemieckim pochodzeniu (Coburg) źle się w Anglii kojarzyło. Za jego rządów w 1922 r. Imperium Brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 milionów km², stając się największym imperium w historii ludzkości.

  House of Saxe-Coburg and Gotha.pngKsięstwo Saksonii-Coburg-Gotha (niem. Sachsen-Coburg und Gotha) – księstwo powstałe z nowego podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów w 1826 roku. Państwo Związku Niemieckiego do 1866 roku. Od 1866 roku państwo Związku Północnoniemieckiego, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku jeden z krajów Cesarstwa Niemieckiego.

  Wettynowie (Wettinowie, niem. Wettiner) – dynastia niemiecka wywodząca się z dzisiejszej Saksonii-Anhaltu. Panowała w Miśni, Saksonii i księstwach Turyngii. Jej przedstawiciele zasiadali także na tronie w Warszawie (elektorowie August II Mocny, August III Sas jako Królowie Polski i Wielcy Książęta Litwy oraz król Saksonii Fryderyk August I jako książę warszawski). W 1423 r. Wettinowie uzyskali wraz z księstwem sasko-wittenberskim godność elektora Rzeszy, a całość ich posiadłości zaczęto określać historyczną nazwą Saksonia. W roku 1485 nastąpił podział dynastii na dwie linie: ernestyńską (starszą), elektorską panującą w Wittenberdze i w znacznej części Turyngii oraz albertyńską (młodszą,) panującą w Miśni i pn. Turyngii. Boczną linią dynastii jest rodzina Koburgów (Coburg), panująca w Wielkiej Brytanii (od 1917 r. pod nazwiskiem Windsor), Belgii, Bułgarii i Portugalii (pod nazwiskiem poprzedniej dynastii – Bragança).Ernest Anton Karol Ludwik Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 2 stycznia 1784 – 29 stycznia 1844) – książę Sachsen-Coburg-Saalfeld, książę Sachsen-Coburg-Gotha, z dynastii Wettynów.

  Podział ziem Wettynów w 1826[]

  Po śmierci Fryderyka IV i tym samym wygaśnięciu linii rodu rządzącej księstwem Saksonii-Gotha-Altenburg, powstał spór pomiędzy pozostałymi przedstawicielami rodu o schedę po zmarłym księciu. Spór zakończył się po arbitrażu króla Saksonii Fryderyka Augusta II i zawarciu traktatu w Hildburghausen 12 listopada 1826. Na mocy ustaleń zdecydowano, że:

  Edward VII, Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 9 listopada 1841 w Londynie, zm. 6 maja 1910 tamże) – od 22 stycznia 1901 król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i dominiów brytyjskich oraz cesarz Indii. Syn królowej Wiktorii. Panowanie Edwarda przyniosło pewien powiew świeżości w zakresie obyczajów – konserwatywna królowa Wiktoria stała się symbolem pruderii, jej syn słynął z rozrywkowego trybu życia. W przeciwieństwie do matki raczej nie brał bezpośredniego udziału w rządzeniu państwem, zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych. Swoimi wizytami w Paryżu i ujmującym sposobem bycia podłożył jednak podwaliny pod porozumienie brytyjsko-francuskie (na przełomie XIX i XX wieku Francja i Wielka Brytania traktowały siebie z nieufnością, a często również i z wrogością) oraz powstanie Trójporozumienia, do którego dołączyła Rosja.Leopold I, właśc. Leopold Jerzy Krystian Fryderyk (ur. 16 grudnia 1790 w Coburgu, zm. 10 grudnia 1865 w Laeken) – książę Sachsen-Coburg-Gotha, król Belgów 1831–1865, wolnomularz.
 • Dotychczasowy władca księstwa Saksonii-Hildburghausen książę Fryderyk został władcą księstwa Saksonii-Altenburg (ale bez Gotha). Natomiast władzę nad Hildburghausen przejął książę Saksonii-Meiningen.
 • Saksonia-Meiningen oprócz Saksonii-Hildburghausen, dostała od Saksonii-Coburg-Saalfeld terytorium Saksonii-Saalfeld oraz dystrykt Themar, a także Mupperg, Mogger, Liebau i Oerlsdorf.
 • Księstwo Saksonii-Coburg-Saalfeld otrzymało Saksonię-Gotha od Saksonii-Gotha-Altenburg, tym samym powstały księstwa: Saksonii-Coburg-Gotha i Saksonia-Altenburg.
 • Tytuł władcy[]

  Władcy księstwa mieli rozbudowaną tytulaturę. Na przykładzie księcia Ernesta:

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Gotha – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Gotha. Liczy ok. 45,7 tys. mieszkańców.

  Wir, Ernst, Herzog zu Sachsen-Coburg und Gotha, Jülich, Cleve und Berg, auch Engern und Westphalen, Landgraf in Thüringen, Markgraf zu Meißen, gefürsteter Graf zu Henneberg, Graf zu der Mark und Ravensberg, Herr zu Ravenstein und Tonna usw.

  co można przetłumaczyć na:

  My Ernest, Książę Saksonii-Coburg i Gotha, Jülich, Kleve i Bergu, a także Angrii i Westfalii, landgraf Turyngii, margrabia Miśni, uksiążęcony hrabia Henneberg, hrabia Mark i Ravensberg, pan na Ravenstein i Tonna, etc.

  Księstwo Sachsen-Meiningen und Hildburghausen – księstwo powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą było miasto Meiningen.Związek Niemiecki (niem. Deutscher Bund) – konfederacja państw niemieckich i wolnych miast, utworzona na kongresie wiedeńskim w 1815, służąca wspólnemu zorganizowaniu gospodarek tych państw. Związek upadł w 1866, w wyniku rywalizacji między Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus (tzw. Deutscher Dualismus), działań wojennych, Wiosny Ludów oraz niemożności dojścia wielu państw-członków do porozumienia .

  Książęta (Herzöge)[]

   Osobny artykuł: Władcy Saksonii.
 • 18261844 Ernest I (poprzednio od 1806 książę Saksonii-Coburga-Saalfeld)
 • 18441893 Ernest II (syn)
 • 18931900 Alfred (bratanek)
 • 19001918 Karol Edward (bratanek, usunięty, zm.1954)
 • Od 1918 republika. Po podziale ziem księstwa: Coburg przyłączył się do Bawarii, a Gotha pozostała w Turyngii.

  Związek Północnoniemiecki – związek państw utworzony przez Prusy w 1867, po wojnie austriacko-pruskiej i rozwiązaniu Związku Niemieckiego. Na początku był to związek wojskowy, a od 1 lipca 1867 państwo federalne.Karol Edward książę Sachsen-Coburg-Gotha (1884-1954) – syn Leopolda księcia Albany, najmłodszego z synów Alberta i Wiktorii Hanowerskiej.
  tytularni książęta von Sachsen-Coburg-Gotha:
 • 19001954 Karol Edward
 • 1954 – 1972 Jan Leopold, syn Karola Edwarda
 • 1972 – 1998 Fryderyk Jozjasz, syn Karola Edwarda
 • od 1998 Andrzej, syn Fryderyka Jozjasza
 • Dynastia Saxe-Coburg-Gotha – koburgowie[]

   Osobny artykuł: Koburgowie.

  Od nazwy księstwa wzięła się popularna nazwa bocznej linii dynastii Wettynów, rządząca na tronach Belgii, Portugalii, Bułgarii, a także, do dziś, Wielkiej Brytanii.

  Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.Księstwa Sachsen-Saalfeld i Sachsen-Coburg-Saalfeld powstały w wyniku podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów.

  Koburgowie na europejskich tronach[]

 • 1831Leopold I (brat Ernesta I) – król Belgów
 • 1837Ferdynand II (bratanek Ernesta I i Leopolda I belg.) – tyt. król Portugalii, małżonek królowej Marii II da Gloria
 • 1887Ferdynand I (bratanek Ferdynanda II port.) – książę, potem król Bułgarii
 • 1910Edward VII (bratanek Ernesta II) – król Wielkiej Brytanii i cesarz Indii, syn królowej Wiktorii
 • 1917 – król Jerzy V (syn Edwarda VII) zmienił nazwisko linii angielskiej na Windsor.
 • Genealogia[]

 • uproszczona genealogia panujących z dynastii Wettynów:
 • Drzewo genealogiczne Wettynów
  Drzewo genealogiczne Wettynów

  Zobacz też[]

 • Władcy Saksonii
 • Wettynowie
 • Linki zewnętrzne[]

 • Niemiecka mapa księstw turyńskich w 1914 r.
 • Coburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West. Siedziba powiatu Coburg, chociaż do niego nie należy. Liczy 40 915 mieszkańców (2010).Wettynowie (Wettinowie, niem. Wettiner) – dynastia niemiecka wywodząca się z dzisiejszej Saksonii-Anhaltu. Panowała w Miśni, Saksonii i księstwach Turyngii. Jej przedstawiciele zasiadali także na tronie w Warszawie (elektorowie August II Mocny, August III Sas jako Królowie Polski i Wielcy Książęta Litwy oraz król Saksonii Fryderyk August I jako książę warszawski). W 1423 r. Wettinowie uzyskali wraz z księstwem sasko-wittenberskim godność elektora Rzeszy, a całość ich posiadłości zaczęto określać historyczną nazwą Saksonia. W roku 1485 nastąpił podział dynastii na dwie linie: ernestyńską (starszą), elektorską panującą w Wittenberdze i w znacznej części Turyngii oraz albertyńską (młodszą,) panującą w Miśni i pn. Turyngii. Boczną linią dynastii jest rodzina Koburgów (Coburg), panująca w Wielkiej Brytanii (od 1917 r. pod nazwiskiem Windsor), Belgii, Bułgarii i Portugalii (pod nazwiskiem poprzedniej dynastii – Bragança).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ernest August Karol Jan Leopold Aleksander Edward (ur. 21 czerwca 1818 w Coburgu; zm. 23 sierpnia 1893 w Reinhardsbrunn koło Gotha), drugi suwerenny władca niemieckiego księstwa Saksonia-Coburg-Gotha.
  Alfred Ernest Albert (ur. 6 sierpnia 1844 w zamku Windsor, zm. 30 lipca 1900 w zamku Rosenau w Coburgu) – książę von Sachsen-Coburg und Gotha, członek brytyjskiej Rodziny Królewskiej, par Zjednoczonego Królestwa jako książę Edynburga, hrabia Kentu i hrabia Ulsteru. Drugi syn i czwarte dziecko królowej brytyjskiej Wiktorii i księcia Alberta von Sachsen-Coburg-Gotha. W rodzinie znany był jako „Affie”.
  Ferdynand II Koburg, Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha (ur. 29 października 1816 - zm. 15 grudnia 1885) został królem Portugalii w 16 września 1837 w wyniku małżeństwa z królową Marią II w 1836.
  Księstwo Saksonii-Gotha-Altenburg (niem. Herzogtum Sachsen-Gotha-Altenburg) - księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku zjednoczenie ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, a dokładnie księstw Saksonii-Gotha i Saksonii-Altenburg. W 1826 roku w wyniku nowego podziału ziem dynastii Wettynów zlikwidowane. Do 1806 kraj Związku Reńskiego. W latach 1815-1826 państwoZwiązku Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Gotha.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Ferdynand I Koburg, właśc. niem. Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria von Sachsen-Coburg und Gotha, bułg. Фердинанд I, pol. Ferdynand Maksymilian Karol Leopold Maria Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 26 lutego 1861 w Wiedniu, zm. 8 września 1948 w Coburgu) – władca Bułgarii z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.
  Fryderyk August II (właśc. Fryderyk August Albert Maria Klemens Józef Wincenty Alojzy Nepomucen Jan Baptysta Mikołaj Rafał Piotr Ksawery Franciszek de Paula Wenancjusz Feliks Wettyn, ur. 18 maja 1797 w Pillnitz, zm. 9 sierpnia 1854 w Brennbichl, Tyrol, Cesarstwo Austriackie) – król Saksonii w latach 1836-1854.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.