• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sajgon - film

  Przeczytaj także...
  Bruno Mattei (ur. 30 lipca 1931 w Rzymie, zm. 21 maja 2007 w Ostii) – włoski reżyser, montażysta i scenarzysta filmowy. Zyskał sławę jako twórca projektów dziwacznych i obskurnych, które stały się filmami kultowymi. Na przestrzeni swojej ponad czterdziestoletniej kariery używał wielu pseudonimów, przede wszystkim znamiennego „Vincent Dawn”, nawiązującego do horroru George’a A. Romero Dawn of the Dead. Nazywany jest także "włoskim Edem Woodem". Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Sajgon (tytuł oryg. Off Limits) – amerykański film fabularny (dramat wojenny) z 1988 roku, wyreżyserowany przez Christophera Crowe'a. Film nakręcono w Bangkoku w Tajlandii.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Willem Dafoe – sierżant Buck McGriff
 • Gregory Hines – sierżant Albaby Perkins
 • Fred Ward – sierżant Dix
 • Scott Glenn – pułkownik Dexter Armstrong
 • Amanda Pays – Nicole
 • Kay Tong Lim – Lime Green
 • David Alan Grier – Rogers
 • Keith David – Maurice
 • Raymond O'Connor – Elgin Flowers
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Rok 1968, ogarnięty przez wojnę Wietnam. Oficerowie żandarmerii Buck McGriff i Albaby Perkins usiłują schwytać seryjnego mordercę sajgońskich prostytutek. Gdy pułkownik Dexter Armstrong, główny podejrzany o dokonywanie zbrodni, popełnia samobójstwo, z pomocą w śledztwie przychodzą siostra Nicole i sierżant Dix, którzy wpadają na inny trop.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Theodore Scott Glenn (ur. 26 stycznia 1941 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania) – amerykański aktor filmowy teatralny i telewizyjny, producent filmowy i kaskader.

  Remake[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Cop Game.

  Remake filmu pt. Cop Game, wyreżyserowany przez włoskiego twórcę filmów niskobudżetowych Brunona Mattei'ego, powstał w 1988 roku, lecz wydany został trzy lata później. Główną rolę odegrał w nim amerykański aktor Brent Huff.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat
 • Sajgon w bazie IMDb (ang.)
 • Sajgon w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Keith David, właściwie Keith David Williams (ur. 4 czerwca 1956 roku w Harlemie w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, piosenkarz, zdobywca nagrody Emmy, trzykrotnie nominowany do tej statuetki.
  Brent Huff (ur. w 1961 r. w Springfield w stanie Missouri) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy, były model.
  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Gregory Oliver Hines (ur. 14 lutego 1946 w Nowym Jorku, zm. 9 sierpnia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor, wokalista, tancerz i choreograf. Laureat nagrody Tony za rolę „Jelly’ego Rolla” Mortona w musicalu Jelly’s Last Jam (1992).
  Fred Ward (ur. 30 grudnia 1942 w San Diego) – amerykański aktor filmowy znany z licznych ról drugoplanowych. Jego przodkowie pochodzili z indiańskiego plemienia Czirokezów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.