• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saints Row - seria

  Przeczytaj także...
  Deep Silver – wydawca gier komputerowych, dział spółki Koch Media. Założony w 2002 roku, już zaproszony wówczas do współpracy i wydawania niektórych poważnych tytułów. Ma on swoją siedzibę w Basingstoke w Wielkiej Brytanii. Deep Silver wydał około sześćdziesięciu gier od 2003 roku.Komputerowe wyścigi (potocznie: ścigałki, wyścigówki) – gatunek gier komputerowych polegający na ściganiu się z przeciwnikami sterowanymi przez komputer lub z osobą lub osobami siedzącym obok (tzw. podzielony ekran), bądź przez sieci Internet lub LAN. Ścigając się gracze starają się zdobyć jak najwyższe miejsce lub przejechać wyznaczoną trasę w najkrótszym możliwym czasie. Gracz może ścigać się także z komputerem (komputerowym graczem), który najczęściej ma różne poziomy wymagań. Odmianą komputerowych wyścigów jest simracing. Do znanych serii gier wyścigowych należą m.in. Burnout, Forza Motorsport, Gran Turismo, Need for Speed czy Test Drive.
  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Saints Row – seria gier komputerowych stworzona przez studio Volition, a wydawana przez firmy THQ i Deep Silver. Rozgrywka w poszczególnych odsłonach toczy się w otwartym świecie. Produkcje łączą elementy przygodowych gier akcji z nieliniową rozgrywką i sekwencjami wyścigowymi.

  Gra komputerowa oparta na nieliniowej rozgrywce stawia przed graczem wyzwania, które mogą być rozwiązane na więcej niż jeden sposób. Aby ukończyć grę nieliniową trzeba wybierać między ścieżkami fabularnymi, podejmować różnorakie decyzje i wykonywać poboczne zadania. Autorzy takich tytułów zazwyczaj tworzą kilka zakończeń, zależnych od zachowania gracza w świecie gry. Nieliniowością cechują się gry fabularne oraz gry o otwartym świecie.Saints Row IV – przygodowa gra akcji z otwartym światem stworzona przez Volition i wydana przez Deep Silver. Jej premiera nastąpiła w sierpniu 2013 roku ma platformy Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Jest czwartą częścią serii Saints Row i kontynuacją gry Saints Row: The Third z 2011 roku. Podobnie jak w poprzednich odsłonach gracz kontroluje przywódcę gangu Świętych z Trzeciej Ulicy, który teraz został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Akcja produkcji ponownie dzieje się w fikcyjnym mieście Steelport znanym z The Third, które zostało przeprojektowane na retrofuturystyczą dystopię. Fabuła rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniczki, a głównym zagrożeniem są obcy.

  Po ukończeniu prac nad Red Faction II pod koniec 2002 roku studio Volition rozpoczęło w połowie 2003 roku tworzenie pierwszej części serii, Saints Row. Wydana w sierpniu 2006 roku produkcja zyskała uznanie krytyków i sukces komercyjny. Jej kontynuacja, Saints Row 2 wydana w październiku 2008 roku, uzyskała podobne opinie, lecz większą sprzedaż. Trzecią odsłonę, Saints Row: The Third, wydano w listopadzie 2011 roku. W kwietniu 2013 roku ogłoszono, że seria sprzedała się w ponad jedenastu milionach egzemplarzy. W sierpniu 2013 roku ukazała się Saints Row IV. W grach zawarte zostały odniesienia do serii Red Faction. 23 stycznia 2015 roku został wydany samodzielny dodatek do części czwartej pt. Saints Row: Gat out of Hell.

  Red Faction – seria gier komputerowych z gatunku FPS wyprodukowanych przez Volition, Inc., a wydanych przez firmę THQ.Red Faction II – gra komputerowa z gatunku sci-fi first person shooterów stworzona przez Volition, Inc. i Outrage Entertainment a wydana przez THQ na komputery osobiste, PlayStation 2 i Xbox. Jej premiera odbyła się 9 kwietnia 2003 na platformę Windows. Jest to kontynuacja gry Red Faction z 2001 roku.

  Gry z serii[ | edytuj kod]

 • Saints Row (29 sierpnia 2006)
 • Saints Row 2 (14 października 2008)
 • Saints Row: The Third (15 listopada 2011)
 • Saints Row IV (20 sierpnia 2013)
 • Saints Row: Gat out of Hell (23 stycznia 2015)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saints Row Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  2. Saints Row Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  3. Saints Row 2 Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  4. Saints Row 2 Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  5. Saints Row 2 Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  6. Saints Row 2 Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  7. Saints Row 2 Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  8. Saints Row 2 Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  9. Saints Row: The Third Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  10. Saints Row: The Third Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  11. Saints Row: The Third Reviews. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  12. Saints Row: The Third Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  13. Saints Row: The Third Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  14. Saints Row: The Third Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  15. Saints Row IV for PC. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  16. Saints Row IV for PlayStation 3. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  17. Saints Row IV for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2013-08-14].
  18. Saints Row IV for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  19. Saints Row IV for PlayStation 3 Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].
  20. Saints Row IV for Xbox 360 Reviews. Metacritic. [dostęp 2013-08-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona serii (ang. • fr. • hebr. • niem. • wł.). saintsrow.com. [dostęp 2013-08-19].
 • Saints Row Wiki (ang.)
 • Otwarty świat zwany też piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki.THQ Inc. (Toy Headquartes) – globalny amerykański wydawca gier komputerowych. Firma wydawała produkty przeznaczone na konsole (także przenośne), telefony komórkowe oraz komputery osobiste. Tytuły należące do THQ były zróżnicowanymi grami najpopularniejszych gatunków, wliczając gry akcji, przygodowe, wyścigowe, bijatyki, FPS-y, puzzle, RPG-i, symulacyjne, sportowe i strategiczne. Jednymi z najbardziej znanych tytułów wydanych przez THQ były serie gier akcji Full Spectrum Warrior (Full Spectrum Warrior i Full Spectrum Warrior: Ten Hammers).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przygodowe gry akcji lub gry przygodowo-zręcznościowe (z ang. action adventure) to gry komputerowe i wideo, które łączą elementy gatunków gier przygodowych z różnymi elementami gier akcji. Pierwszą znaną grą tego gatunku jest wydana na Atari 2600 gra Adventure (1978), chociaż często za twórcę tego gatunku uznaje się koncern Nintendo wydaniem The Legend of Zelda (1986). Wraz ze spadkiem popularności gier przygodowych, przygodowe gry akcji zyskały większą sławę. Efektem ubocznym jest fakt, że czasem przygodowe gry akcji przez graczy konsolowych nazywane są po prostu grami przygodowymi.
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Saints Row – amerykańska gra akcji z perspektywy trzeciej osoby wyprodukowana przez Volition Inc. oraz wydana przez THQ 28 sierpnia 2006 roku na konsolę Xbox 360. Wersja gry na PlayStation 3 została anulowana.
  Saints Row 2 – przygodowa gra akcji z otwartym światem wydana pierwotnie na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3, a później na komputery osobiste przez firmę THQ Inc.. Gra jest kontynuacją pierwszej części z serii gier Saints Row z 2006 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.