• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint Vincent

  Przeczytaj także...
  Chateaubelair, miasto w Saint Vincent i Grenadynach; na wyspie Saint Vincent. Miasto jest stolicą parafii Saint David i jest czwartym co do wielkości miastem kraju.Kingstown jest stolicą i głównym portem karaibskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny. Położone nad Morzem Karaibskim. Ośrodek administracyjny parafii Saint George. Mieszka tam ok. 17 800 mieszkańców (2003). Miasto leży na wyspie Saint Vincent i jest głównym ośrodkiem przemysłu spożywczego, chemicznego i bawełnianego kraju, jest też ważnym centrum turystyki.
  Georgetown - miasto w Saint Vincent i Grenadynach, na wyspie Saint Vincent; 1700 mieszkańców (2006). Miasto jest stolicą parafii Charlotte. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Saint Vincent – wyspa o powierzchni 344 km² należąca do państwa Saint Vincent i Grenadyny.

  Mapa Saint Vincent i Grenadyn

  Leży na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Znajduje się na niej stolica kraju Kingstown oraz czynny wulkan Soufrière (1220 m n.p.m.). W 2015 roku wyspę zamieszkiwało około 100 tys. osób.

  Miasta wyspy: Barrouallie, Biabou, Byera Hill, Calliaqua, Chateaubelair, Dovers, Georgetown, Hamilton, Kingstown, Layou.

  La Soufrière (Soufrière Saint Vincent) – czynny wulkan na wyspie Saint Vincent, wchodzącej w skład wyspiarskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny na Morzu Karaibskim. Wulkan, stanowiący najwyższy szczyt wyspy, położony jest w jej północnej części.Calliaqua - miasto w Saint Vincent i Grenadynach; na wyspie Saint Vincent - położone blisko najbardziej wysuniętego jej punktu na południe. 647 mieszkańców (2006), przemysł spożywczy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saint Vincent and the Grenadines (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2020-01-08].
  2. Saint Vincent (ang.). W: Encyclopædia Britannica [on-line]. [dostęp 2020-01-08].
  3. Soufrière St. Vincent (ang.). W: Global Volcanism Program [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2020-01-08].
  Małe Antyle – archipelag na Oceanie Atlantyckim, część Antyli, ciągnący się około 1900 km od wyspy Culebra (należącej do Portoryko) na północnym zachodzie do okolic północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodowi, wzdłuż wybrzeży Wenezueli. Małe Antyle oddzielają Morze Karaibskie od otwartego Oceanu Atlantyckiego. Na południu Małe Antyle oddziela od Ameryki Południowej Rów Bonaire.Hamilton - miasto w Saint Vincent i Grenadynach; na wyspie Bequia wchodzącej w skład Grenadyn; 640 mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dovers - miasto w Saint Vincent i Grenadynach; na wyspie Mustique wchodzącej w skład Grenadyn; 534 mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy.
  Saint Vincent i Grenadyny (ang. Saint Vincent and the Grenadines) – wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Oprócz wyspy Saint Vincent obejmuje położoną na południe od niej północną część archipelagu Grenadyny (jego południowa część należy do Grenady).
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.
  Byera Hill - miasto w Saint Vincent i Grenadynach, na wyspie Saint Vincent (parafia Charlotte); 1300 mieszkańców (2006). Trzecie co do wielkości miasto kraju..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.