• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint Ouen

  Przeczytaj także...
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.
  Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.

  Saint Ouen (jèrriais Saint Ouën) – Okręg (parish) na wyspie Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. St. Ouen jest największym pod względem powierzchni parishem na Jersey. W okręgu znajdują się ruiny XIV- wiecznego zamku Grosnez.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Members, statesassembly.gov.je [dostęp 2020-11-22].
  2. Report on the 2011 Jersey Census
  3. States of Jersey, Government of Jersey, gov.je [dostęp 2020-10-25] (ang.).
  4. Jersey Heritage, Grosnez Castle, JerseyHeritage.org [dostęp 2020-11-22] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.064 sek.