• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint Kitts i Nevis  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Christ Church Nichola Town – parafia w północno-wschodniej części wyspy Saint Kitts należącej do Saint Kitts i Nevis. Jej stolicą jest Nichola Town. Powierzchnia parafii wynosi 18,6 km², liczy ona 2059 mieszkańców (2001).Saint Peter Basseterre – parafia we wschodniej części wyspy Saint Kitts należącej do Saint Kitts i Nevis. Jej stolicą jest Monkey Hill. Powierzchnia parafii wynosi 20,7 km², liczy ona 3472 mieszkańców (2001).

  Saint Kitts i Nevis, Federacja Saint Kitts i Nevis (ang. Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis); także jako Saint Christopher i Nevis, Federacja Saint Christopher i Nevis (ang. Saint Christopher and Nevis, Federation of Saint Christopher and Nevis) – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim.

  Denzil Llewellyn Douglas (ur. 14 stycznia 1953 w Saint Paul Capisterre) – polityk, premier Saint Kitts i Nevis w latach 1995-2015.Saint Anne Sandy Point – parafia w zachodniej części wyspy Saint Kitts należącej do Saint Kitts i Nevis. Jej stolicą jest Sandy Point. Powierzchnia parafii wynosi 12,8 km², liczy ona 3140 mieszkańców (2001).

  Ustrój polityczny[ | edytuj kod]

  Saint Kitts i Nevis jest oficjalnie monarchią konstytucyjną. Obowiązuje konstytucja z 19 września 1983. Głową państwa jest brytyjski monarcha reprezentowany przez gubernatora generalnego. Władza ustawodawcza należy do parlamentu składającego się z 14 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję. 11 wybiera się w wyborach powszechnych, a 3 jest mianowanych przez gubernatora (2 na wniosek premiera i 1 lidera opozycji). Władzą wykonawczą jest rząd. Członkowie są mianowani przez gubernatora spośród deputowanych parlamentu. Wyspa Nevis ma własne władze ustawodawcze i wykonawcze. Główne partie polityczne: Partia Pracy Saint Kitts i Nevis, Ruch Akcji Ludowej, Ludowa Partia Pracy.

  Timothy Sylvester Harris (ur. 6 grudnia 1964 w Tabernacle) − polityk z Saint Kitts i Nevis, premier kraju od 18 lutego 2015. Saint John Figtree – jedna z 5 parafii na wyspie Nevis i jedna w 14 parafii federacji Saint Kitts i Nevis. Stolicą parafii jest Figtree. Pozostałe miejscowości parafii to Brown Hill, Pemboke, Brown Pasture, Cole Hill, Beach Road i Pond Hill.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Saint Kitts i Nevis dzieli się na 14 parafii (ang. parish), w tym 9 leżących na Saint Kitts a 5 na Nevis:

  1. Christ Church Nichola Town (Saint Kitts)
  2. Saint Anne Sandy Point (Saint Kitts)
  3. Saint George Basseterre (Saint Kitts)
  4. Saint George Gingerland (Nevis)
  5. Saint James Windward (Nevis)
  6. Saint John Capisterre (Saint Kitts)
  7. Saint John Figtree (Nevis)
  8. Saint Mary Cayon (Saint Kitts)
  9. Saint Paul Capisterre (Saint Kitts)
  10. Saint Paul Charlestown (Nevis)
  11. Saint Peter Basseterre (Saint Kitts)
  12. Saint Thomas Lowland (Nevis)
  13. Saint Thomas Middle Island (Saint Kitts)
  14. Trinity Palmetto Point (Saint Kitts)
  Świadkowie Jehowy na Saint Kitts i Nevis – wspólnota 267 Świadków Jehowy (głosicieli) na Saint Kitts i Nevis. (Saint Kitts – 210 głosicieli i 57 na Nevis), należących do 5 zborów (4 na Saint Kitts i 1 na Nevis). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 968 osób (792 na Saint Kitts i 176 na Nevis).Nevis – wyspa położona na Morzu Karaibskim w składzie Wysp Nawietrznych, stanowiąca autonomiczną część państwa Saint Kitts i Nevis. Wyspa zajmuje obszar 93,2 km², jest zamieszkiwana przez 12106 osób (gł. Murzyni i Mulaci, ludność pochodzenia azjatyckiego i europejskiego stanowi ok. 2% populacji wyspy).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Monarcha – osoba będąca głową państwa w monarchii. Tytuł monarchy zazwyczaj jest dziedziczny (z wyjątkiem niektórych państw, np. Państwo Kościelne, Polska z XVI-XVIII w.) i dożywotni.
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.
  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
  Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.
  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.