Saint Helier na wyspie Jersey
Saint Helier (lub St. Helier), w języku jèrriais Saint Hélyi – okręg (parish), stolica i największy port na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. Okręg położony jest na południowym wybrzeżu wyspy. Zamieszkuje go ok. 33 500 mieszkańców, co stanowi ok. 30% populacji Jersey. W języku francuskim nosi nazwę Saint Hélier (lub St. Hélier).
Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.
W centrum miasta znajduje się wzgórze, na którym mieści się Fort Regent, a ok. 100 metrów od brzegu jest położona niewielka wyspa pływowa L'Islet (The Islet) na której usytuowany jest zamek Elizabeth Castle.
Miejsce w którym znajduje się obecnie Saint Helier było prawdopodobnie zamieszkane od czasów rzymskich.
Okręg (parish) i miasto zostały nazwane na cześć męczennika Heliera.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii.
Pierwsze domy w okolicach dzisiejszego miasta powstawały dookoła kościoła parafialnego zbudowanego w okolicach XI wieku. Mieszkańcy ówczesnej wioski zajmowali się głównie rybołówstwem.
W 1155 roku na wyspie pływowej L'Islet zbudowano opactwo.
Od XIII wieku w Saint Helier znajduje się targ.
W XVI wieku na pobliskiej wysepce, w miejscu gdzie kiedyś znajdowało się opactwo, zbudowano zamek który za zadanie miał bronić wyspę przed najazdami i przy okazji zastąpić starą twierdzę Mont Orgueil która nie mogła spełniać już tak dobrze jak dawniej swoich funkcji obronnych.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
Po wybudowaniu Elizabeth Castle Saint Helier stało się siedzibą lokalnego rządu.
W 1781 roku na Royal Square w centrum miasta doszło do Bitwy o Jersey która zakończyła się zwycięsko dla wyspiarzy.
W okolicach 1841 r. do użytku oddano nowy port.
W czasie II wojny światowej miasto było okupowane przez Niemców którzy opuścili je dopiero 9 maja 1945 roku. Do czasów okupacji oraz wyzwolenia wyspy nawiązuje pomnik na Placu Wyzwolenia.
Plac Wyzwolenia Jersey w Saint Helier
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Funchal (wym. [fũˈʃaɫ], odm.: D. Funchalu, Mc. Funchalu) – miasto w Portugalii, na południowym wybrzeżu wyspy Madera, jest ośrodkiem administracyjnym Região Autónoma da Madeira (Regionu Autonomicznego Madery).
Kościół parafialny w St. Helier
Central Market w Saint Helier
Główny deptak i ulica handlowa St. Helier - King Street
Elizabeth Castle na wyspie L'Islet niedaleko St. Helier
Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
Wyspa pływowa - fragment lądu, którego połączenie z lądem stałym odsłania się tylko podczas odpływu. Połączenie to może być naturalne lub za pośrednictwem sztucznej grobli. Ze względu na swe usytuowanie wykorzystywane były do celów obronnych i włączane były w systemy fortyfikacji. Na wielu z nich znajdują się też obiekty religijne (np. na wyspie Mont Saint-Michel znajduje się opactwo benedyktynów).
Funchal, Portugalia
Avranches, Francja
Bad Wurzach, Niemcy
Herb Saint Helier

Herb St. Helier - symbol heraldyczny Saint Helier, jednego z 12 okręgów administracyjnych (zwanych parish-ami) znajdującego się na wyspie Jersey, jednej z Wysp Normandzkich.