• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint-Gildas

  Przeczytaj także...
  Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową. Gildas – imię męskie pochodzenia celtyckiego, wywodzące się od Gilla-das, o znaczeniu „sługa Pana”. Jego patronem jest św. Gildas Mędrzec, opat (VI wiek).
  Côtes-d’Armor (bret. Aodoù-an-Arvor) – departament w północno-zachodniej Francji (Bretania). Do 1990 r. nosił nazwę Côtes-du-Nord.

  Saint-Gildas (bret. Sant-Weltaz) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d’Armor. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Gildasa.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 277 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 18 osób/km² (wśród 1269 gmin Bretanii Saint-Gildas plasuje się na 955. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 649.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).

 • Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Język bretoński – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim ponad 200 tys. Bretończyków, zamieszkujących dolną (zachodnią) Bretanię (północno-zachodnia Francja).
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.716 sek.