• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint-Gaudens

  Przeczytaj także...
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Górna Garonna (fr. Haute-Garonne) - francuski departament położony w regionie Midi-Pyrénées. Departament oznaczony jest liczbą 31.
  Barbastro (łac. Barbastrum lub Civitas Barbastrensis), (arab. Barbastra), (arag. Balbastro) jest stolicą regionu Somontano de Barbastro w aragońskiej prowincji Huesca w Hiszpanii i liczy 15 592 mieszkańców. Położone u zbiegu rzek Cinca i Vero. Jest centrum znanego obszaru uprawy winorośli i bazą wypadową łańcucha górskiego Sierra de Guara.

  Saint-Gaudens (oks. Sent Gaudenç) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Midi-Pireneje (fr. Midi-Pyrénées) – region administracyjny Francji, położony w południowej części kraju, obejmujący środkową część łańcucha Pirenejów oraz położoną bardziej na północ dolinę Garonny. Od południa graniczy z Andorą i Hiszpanią, od zachodu z regionem Akwitania, od północy z Limousin i Owernią a od wschodu z Langwedocją-Roussillon. Stolicą i największym miastem regionu jest Tuluza. Inne większe miasta to: Montauban, Albi, Tarbes, Castres.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 11 266 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 340 osób/km² (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pyrénées Saint-Gaudens plasuje się na 24. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 246).

  Współpraca[]

 • Francja Avranches, Francja
 • Hiszpania Barbastro, Hiszpania
 • Hiszpania Vielha e Mijaran, Hiszpania
 • Bibliografia[]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.). • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.