• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saint-Étienne

  Przeczytaj także...
  Xuzhou (chin.: 徐州; pinyin: Xúzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, nad Fei Huang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 336 626. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 775 334 mieszkańców. Ośrodek handlu, szkolnictwa wyższego, hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego, chemicznego, materiałów budowlanych, włókienniczego, odzieżowego i spożywczego. Miasto posiada własny port lotniczy.Geltendorf – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Landsberg am Lech. Leży około 15 km na północny wschód od Landsberg am Lech, przy liniach kolejowych Monachium – Memmingen i Augsburg - Weilheim in Oberbayern ze stacją Geltendorf.
  Masyw Centralny (fr. Massif central) – wyżynno-górska kraina w środkowej i południowej Francji, zajmująca powierzchnię około 85 tys. km². Wznosi się średnio 400-700 m n.p.m., a najwyższym szczytem jest położony w północnej części Puy de Sancy (1885 m n.p.m.), będący częścią krawędzi krateru wulkanu Mont Dore. Doliny rzek (m.in. Loary, Allier, Dordogne, Lot i Tarn) rozdzielają go na odrębne płaskowyże i grupy górskie. Najciekawsza z nich to położone w południowej części Sewenny.

  Saint-Étienne (fr-prow. Sant-Etiève, prow. Sant Estève) – miejscowość i gmina we Francji, we wschodniej części Masywu Centralnego, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Loara. Miejscowość jest położona około 60 km na południowy zachód od stolicy regionu – miasta Lyon.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Granby - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie i MRC La Haute-Yamaska. W 1803 roku na obszarze dzisiejsze miasta powstał kanton Granby, stając się jednym z tzw. Kantonów Wschodnich.

  Demografia[]

  W roku 1990 gminę zamieszkiwało 199 396 osób, zespół miejski 321 tys. mieszkańców (1999), a gęstość zaludnienia wynosiła 2493 osób/km² (wśród 2880 gmin regionu Rodan-Alpy Saint-Étienne zajmuje 2. miejsce pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni miejsce 27.).

  EMLYON Business School – europejska szkoła biznesowa posiadająca pięć kampusów: w Lyonie, Saint-Étienneie, Casablancaie, Paryżu i Szanghajie). Został założony w 1872 roku. We Francji posiada status grande école.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Mieszkańcy Saint-Étienne nazywani są przez Francuzów Stéphanois.

  Transport[]

   Osobny artykuł: Tramwaje w Saint-Étienne.

  Komunikacja w Saint-Étienne odbywa się przy pomocy tramwajów i autobusów, które kursują również poza miasto i obsługują całą aglomerację. Przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za komunikację w całym regionie jest Société de Transports de l'Agglomération Stéphanoise potocznie zwanym STAS.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Toamasina (do 1979 Tamatawa, fr. Tamatave) – miasto we wschodnim Madagaskarze, ośrodek administracyjny prowincji Toamasina, nad Oceanem Indyjskim. Około 236 tys. mieszkańców – drugie pod względem wielkości miasto kraju. W północnej części miasta zlokalizowano lotnisko.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare de Saint-Étienne Chateaucreaux.

  Edukacja[]

  W mieście funkconuje jeden uniwersytet: Université Jean Monnet oraz 4 szkoły wyższe: École Nationale Supérieure des Mines de Saint-Étienne; École nationale d'ingénieurs de Saint-Étienne; Institut supérieur des techniques avancées de Saint-Étienne i EMLYON Business School.

  Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).Bin Arus (arab. بن عروس, fr. Ben Arous) - miasto w północno-wschodniej Tunezji, nad Zatoką Tuniską, w zespole miejskim Tunisu, ośrodek administracyjny gubernatorstwa Bin Arus. Około 78 tys. mieszkańców.

  Sport[]

 • AS Saint-Étienne - klub piłkarski
 • Znani urodzeni w Saint-Étienne[]

 • Claude Fauriel (1772-1844), historyk, filolog i krytyk
 • Marcellin Champagnat (1789-1840), ksiądz rzymskokatolicki, założyciel zakonu Marist Brothers, kanonizowany w roku 1999
 • Jacques Dixmier (ur. 1924), matematyk.
 • Jules Janin (1804-1874), pisarz i krytyk
 • Francis Garnier (1839-1873), żołnierz i odkrywca, zbadał rzekę Mekong
 • Paul Velocio de Vivie (1853-1930), wydawca pisma Le Cycliste, ojciec francuskiego kolarstwa
 • Bernard Lavilliers (b. 1946) (Bernard Ouillon), śpiewak
 • Jan Nemoudry (1929-2007), sekretarz Światowej Federacji Związków Zawodowych
 • Miasta partnerskie[]

 • Algieria Annaba, Algieria - od 1981
 • Tunezja Bin Arus, Tunezja - od 1994
 • Wielka Brytania Coventry, Wielka Brytania - od 1955
 • Stany Zjednoczone Des Moines, Iowa, Stany Zjednoczone - od 1984
 • Włochy Ferrara, Włochy - od 1960
 • Niemcy Geltendorf, Bawaria, Niemcy - od 1966
 • Niemcy Wuppertal, Niemcy - od 1960
 • Kanada Granby, Quebec, Kanada - od 1960
 • Polska Katowice, Polska - od 1994
 • Ukraina Ługańsk, Ukraina - od 1959
 • Izrael Naceret Illit, Izrael - od 1974
 • Portugalia Oeiras, Portugalia - od 1995
 • Grecja Patras, Grecja - od 1990
 • Madagaskar Toamasina, Madagaskar - od 1967
 • Kanada Windsor, Ontario, Kanada - od 1963
 • Chińska Republika Ludowa Xuzhou, Jiangsu, Chiny - od 1984
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta
 • Źródło danych: Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Gare de Saint-Étienne Chateaucreaux – stacja kolejowa w Saint-Étienne, w regionie Rodan-Alpy, we Francji. Stacja posiada 3 perony.
  Mekong (chiń.: 瀾滄江, Láncāng Jiāng; taj.: แม่น้ำโขง; Me Nam Khong, tybet.: རྫ་ཆུ་, Wylie: rDza chu, ZWPY: Za qu; wiet.: Mê Kông; laot.: ແມ່ນ້ຳຂອງ) – najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim (4. w Azji, 9. na świecie).
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Ługańsk (ukr. Луганськ, Łuhanśk; ros. Луга́нск, Ługansk) – miasto we wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Stolica obwodu ługańskiego. Leży w Donieckim Zagłębiu Węglowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.