• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saimaa

  Przeczytaj także...
  Puruvesi - jezioro w Finlandii, część systemu jeziora Saimaa, graniczy z Pihlajavesi od południa. Powierzchnia jeziora wynosi 16.4 m a znajduje się na nim 720 wysp. Jest jedenastym jeziorem Finlandii pod względem powierzchni.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Lappeenranta (szw. Villmanstrand) - miasto, leżące w południowo-wschodniej Finlandii nad jeziorem Saimaa, ok. 30 km od granicy z Rosją. Lappeenranta liczy około 70000 mieszkańców i jest 13. pod względem liczby ludności miastem w Finlandii.

  Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.

  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Pyhäselkä - jezioro w Finlandii w prowincji Karelia Północna o powierzchni 361,1 km. Jest dwunastym jeziorem w kraju pod względem powierzchni.
 • powierzchnia – 4400 km² (Saimaa właściwe – 1377 km²), ponad 40-krotnie większa od jeziora Śniardwy
 • głębokość maksymalna – 84 m (średnia – 17 m)
 • objętość – 36 km³
 • całkowita linia brzegowa – 14 850 km (najdłuższa na świecie jeziorna linia brzegowa)
 • Wysokie skaliste brzegi oraz wiele zalesionych wysp – ok. 14 tys. o łącznej powierzchni 660 km².

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Pojezierze Fińskie (fin. Järvi-Suomi, szw. Insjöfinland) - obszar polodowcowy w południowej Finlandii, ograniczony od północy i południa wałami moren czołowych Salpausselkä. Obszar ten to wysoczyzna (do 355 m), na której znajduje się blisko 55 tysięcy jezior, m.in. Saimaa (czwarte co do wielkości w Europie, największe w Finlandii), Päijänne, Pielinen, Kallavesi. Występują tam krótkie, bogate w wodę rzeki (na przykład: Vuoksi, Kymijoki, Kokemäenjoki) z licznymi bystrzami i wodospadami. przeważające formacje drzewne to lasy świerkowe i sosnowe, w związku z czym główną gałęzią gospodarki jest przemysł drzewny. Największe miasta Pojezierza Fińskiego to: Tampere, Jyväskylä, Kuopio, Lahti i Hämeenlinna.

  Region Saimaa powstał w wyniku działania kontynentalnej pokrywy lodowej podczas ostatniego zlodowacenia. W efekcie wytopienia grubej na kilometr warstwy lodu powstał wyniesiony obszar, w którego zagłębieniach powstały jeziora regionu Saimaa.

  Odwadniane przez rzekę Vuoksi do jeziora Ładoga, a przez Kanał Saimiański (o długości 42,5 km) połączone z Zatoką Fińską.

  Główne miasta nad Saimaa to Mikkeli, Lappeenranta, Savonlinna, Imatra. Łącznie ok. 60 portów. System wykorzystywany jest m.in. do spławu drewna.

  Śniardwy – największe jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro polodowcowe. Lustro wody jest na wysokości 117 m n.p.m. W wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Saimaa - największe, najpiękniejsze i najbardziej rozczłonkowane z jezior (pol.). W: FishinginFinland.fi [on-line]. [dostęp 2018-01-27].
  2. Saimaa (04.112.1.001) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-27].
  Mikkeli (szw. Sankt Michel ) – miasto w południowej Finlandii, ośrodek administracyjny regionu Etelä-Savo, nad brzegiem jeziora Saimaa.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imatra – miasto i gmina w południowo-wschodniej Finlandii, w regionie Karelia Południowa, nad rzeką Vuoksi, w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Saimaa i granicy z Rosją. Założone zostało w 1948 roku, w 1971 otrzymało prawa miejskie. Dziś zajmuje 191,28 km² powierzchni, z czego 36,29 km² stanowi woda. Zamieszkana przez 28 493 osoby (2011), co daje gęstość zaludnienia 183,8 os/km². Imatra znajduje się 7 km od leżącego po drugiej strony granicy Swietogorska.
  Vuoksi (ros. Вуокса, szw. Vuoksen) – rzeka w Finlandii i Rosji, w dorzeczu Newy; wypływa z sieci jezior Saimaa, a uchodzi do jeziora Ładoga jako jedna z największych rzek w jego zlewni.
  Savonlinna (ze szw. Nyslott – „nowy zamek”) – miasto w południowo-wschodniej Finlandii w regionie Etelä-Savo w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia, między jeziorami Hauki i Pihlaja. Liczba mieszkańców wynosi 27 253 (31.12.2005) a gęstość zaludnienia 33,5 mieszkańca/km². Przemysł stoczniowy i elektrotechniczny. W pobliżu zamek Olofsborg zbudowany przez Szwedów na wyspie jeziornej w 1475 roku.
  Kanał Saimiański (fin. Saimaan kanava, szw. Saima kanal, ros. Сайменский канал) – łączy jezioro Saimaa wraz z całym systemem 120 jezior i śródlądowych szlaków z Zatoką Fińską. Przewozy towarów od 2000 r. utrzymują się na poziomie powyżej 2 mln ton rocznie. Pasażerów jeszcze w latach dziewięćdziesiątych przewożono 100 tys., a obecnie poniżej 40 tys. Rocznie przez kanał przechodzi około 3 tys., statków, w tym w dużej większości są to przewozy drobnicowe. Kanał został oddany do użytku w 1856 r. na terytorium należącego do imperium rosyjskiego Wielkiego Księstwa Fińskiego między miastami Lappeenranta i Wyborg. Po agresji sowieckiej zwanej wojną zimową w 1940 r. podpisano pokój w Moskwie na mocy, którego Finlandia scedowała na rzecz ZSRR Przesmyk Karelski wraz z Wyborgiem. Nowa granica podzieliła kanał na pół, co spowodowało jego zamknięcie dla żeglugi na 28 lat.
  Pihlajavesi to jezioro w Finlandii, w prowincji Finlandia Wschodnia, w regionie Południowej Sawonii. Jezioro to jest szóste co do wielkości w Finlandii; jego powierzchnia wynosi 712.59 km². Pihlajavesi jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w systemie jeziornym Saimaa.
  Zatoka Fińska – zatoka w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Finlandią, Rosją i Estonią. W głębi lądu, na przedłużeniu Zatoki Fińskiej znajdują się największe jeziora Europy: Ładoga i Onega. Głębokość maksymalna Zatoki wynosi 123 m.
  Ładoga (ros. Ладожское озеро (Ladozhskoye ozero), fiń. Laatokka), dawniej Newo – największe jezioro Europy położone w Rosji (do 1940 część jeziora należała do Finlandii), na północny wschód od Petersburga. Jego powierzchnia to 17 891 km³ (z wyspami 18 400 km³) co oznacza, że jest również czternastym co do powierzchni słodkowodnym jeziorem na świecie. Należy do zlewni Morza Bałtyckiego, Oceanu Atlantyckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.