• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saffron Burrows  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Frida – amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Saffron Dominique Burrows (ur. 21 października 1972 w Londynie) – angielska aktorka i była modelka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w rodzinie aktywnej politycznie – oboje jej rodzice są socjalistami. Jej ojciec jest architektem i nauczycielem, matka, feministka Susie, pracuje jako nauczycielka. W wieku lat szesnastu Saffron odkryta została przez łowcę talentów; wówczas rozpoczęła karierę modelki.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Christian Slater, właściwie Christian Michael Leonard Gainesborough Slater (ur. 18 sierpnia 1969 w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

  Zadebiutowała nieznaczną rolą w filmie W imię ojca (1993) w reżyserii Jima Sheridana. W dramacie Pat O’Connor pt. W kręgu przyjaciół (1995) wystąpiła w pierwszej poważnej roli, jako ambitna Irlandka Nan Mahon. W 2008 roku zagrała postać Martine Love w filmie Angielska robota. W tym samym roku, u boku Christiana Slatera i Mädchen Amick zagrała w serialu stacji NBC Mój śmiertelny wróg. Dwukrotnie – w 2008 i 2009 roku – nominowana była do Nagrody Gildii Aktorów Filmowych za rolę Lorraine Weller w serialu Orły z Bostonu.

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.

  Przez kilka lat był związana z reżyserem Mikiem Figgisem. Po zakończeniu tego romansu prasa spekulowała o jej romansie z Fioną Shaw, Burrows jednak nie potwierdziła ani też nie zaprzeczyła tym rewelacjom: I don't think who I sleep with is of any interest to anyone,[...]I have a beautiful life, and it is precious and it is private. I am terribly happy. That is all. (Nie uważam, by to z kim sypiam mogło zainteresować kogokolwiek. Mam piękne życie, to jest cenne i to jest prywatne. Jestem niesamowicie szczęśliwa. To wszystko).

  Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  Od 2013 pozostaje w związku małżeńskim z producentką telewizyjną Alison Balian. Ma dwoje dzieci – syna (2012) i córkę (2017).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Fiona Shaw, właściwie Fiona Mary Wilson (ur. 10 lipca 1958 w hrabstwie Cork) – irlandzka aktorka, mieszkająca na co dzień w Londynie. Wyróżniona Orderem Imperium Brytyjskiego. Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Laurence’a Oliviera. Publiczność w kilkudziesięciu krajach zna ją z roli Petunii Dursley w serii filmów o Harrym Potterze, a także jako Marnie Stonebrook z serialu „Czysta krew”. Wielokrotnie występowała na deskach międzynarodowych scen, w tym National Theatre i Royal Shakespeare Company w Wielkiej Brytanii. Zasłynęła również rolami w monodramach: „The Waste Land” na podstawie poezji T.S. Eliota, wystawionym w Liberty Theatre w Nowym Jorku, za który otrzymała Drama Desk Award, a także „The Testament of Mary” w nowojorskim Walter Kerr Theatre. W 2013 roku sztuka została nominowana do Nagrody Tony w trzech kategoriach, a Fiona Shaw otrzymała nagrodę specjalną największego na świecie festiwalu monodramu United Solo, którą odebrała na ceremonii festiwalu w 2013 roku w nowojorskim Teatrze Row. Jest lesbijką i w 2018 roku poślubiła ekonomistkę ze Sri Lanki o imieniu Sonali Deraniyagala.
  Panna Julia (tytuł oryg. Miss Julie) – amerykańsko-brytyjski dramat filmowy z 1999 roku, powstały na podstawie sztuki Augusta Strindberga.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.