• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sadzawka lustrzana

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Sadzawka – wypełnione wodą niewielkie zagłębienie wykopane w gruncie, utworzone w rezultacie konkretnego zapotrzebowania społecznego lub gospodarczego na retencję wód stojących.
  Sadzawka lustrzana w Tadź Mahal

  Sadzawka lustrzana – zbiornik wodny spotykany w niektórych krajach przed ważnymi budowlami upamiętniającymi osobistości życia publicznego lub siedzibami znaczących instytucji.

  Sadzawki tego typu są zbiornikami o stosunkowo dużej powierzchni (np. sadzawka przed Memoriałem Lincolna w Waszyngtonie - 31518 m²), co umożliwia odbicie zarysu monumentu czy budowli w lustrze wody, stąd określenie "lustrzana" (ang. reflecting lub reflection). Efekt odbicia obrazu zapewnia taka konstrukcja sadzawki, która uniemożliwia powstawanie fal na powierzchni wody. W tym celu sadzawki lustrzane są głębsze przy krawędziach i płytsze na środku basenu.

  South Bend – miasto w USA, w stanie Indiana, port nad rzeką St. Joseph (uchodzącą do jeziora Michigan). Około 107,8 tys. mieszkańców.Grenada (Granada) – miasto w płd. Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil (dopływ rzeki Gwadalkiwir), w Górach Betyckich, 271 tys. mieszkańców (1994). Stolica prowincji Grenada, w regionie Andaluzja. Ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynna z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Szczególny urok Grenady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km.

  Do znanych sadzawek lustrzanych należą:

 • Sadzawka przed Tadź Mahal w Agrze w Indiach
 • Staw Przed Pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych
 • Sadzawka w Dr. Martin Luther King, Jr. Center w Atlancie w Stanach Zjednoczonych
 • Sadzawka w Oklahoma City National Memorial upamiętniającym zamach terrorystyczny w Oklahoma City
 • Sadzawka w Uniwersytecie Notre Dame w South Bend w Stanach Zjednoczonych
 • Wewnętrzny basen w Palácio do Planalto w Brasílii
 • Sadzawka w Hollywood Bowl w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych
 • Sadzawka w Epcot Center w Walt Disney World Resort na Florydzie
 • Sadzawka w Alhambrze, w Grenadzie w Hiszpanii
 • Sadzawka w Cranbrook's Planetarium w Bloomfield Hills w Stanach Zjednoczonych (Michigan)

 • Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Hollywood Bowl - amfiteatr znajdujący się w Stanach Zjednocznych w Los Angeles w stanie Kalifornia. Używany przede wszystkim jako scena koncertowa. Widownia mieści 17 376 widzów. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest muszla koncertowa, za którą jest widoczny napis "Hollywood" umieszczony w górach Santa Monica.

  Inne znane sadzawki lustrzane prezentowane w galerii.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Christchurch Arts Centre, Christchurch, Nowa Zelandia

 • Hermann Park, Houston, USA

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Laura Sternberg: Picture of Cranbrook's Planetarium and Reflecting Pool (ang.). detroit.about.com. [dostęp 2010-04-29].
  Zamach terrorystyczny w Oklahoma City – zamach, który miał miejsce w środę, 19 kwietnia 1995 roku przed budynkiem federalnym im. Alfreda P. Murraha w Oklahoma City w stanie Oklahoma o godz. 9:02 czasu lokalnego. Wybuchła wtedy wypełniona komponentami ANFO ciężarówka, powodując zawalenie się znacznej części siedmiopiętrowego budynku. O zamach byli oskarżeni związani ze środowiskiem prawicowych radykałów, Timothy McVeigh (skazany na śmierć i stracony w czerwcu 2001) i Terry Nichols (skazany na dożywotnie pozbawienie wolności).Christian Science (Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, Chrześcijaństwo naukowe) – wyznanie założone w USA w 1879 roku przez Mary Baker Eddy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Palácio do Planalto – oficjalna siedziba prezydenta Republiki Brazylii. Budynek o powierzchni 36,000 m² znajduje się przy Praça dos Três Poderes w stolicy kraju Brasílii. Zaprojektowany został, podobnie jak większość założenia urbanistycznego Brasilii, przez światowej sławy architekta Oscara Niemeyera w latach 60. XX wieku. Zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko w niedziele pomiędzy 9.30 a 13.00 i trwa 20 minut.
  Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  University of Notre Dame – prywatny amerykański uniwersytet katolicki, założony w 1842, przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina. Uniwersytet znajduje się w Notre Dame w pobliżu South Bend w stanie Indiana. Do najsławniejszych absolwentów należą Condoleezza Rice oraz Eric Wieschaus.
  University of Western Australia (Uniwersytet Australii Zachodniej) - australijska państwowa uczelnia wyższa, założona w 1911 roku jako pierwsza tego rodzaju instytucja w Australii Zachodniej. Siedzibą uczelni jest Perth. Kształci ok. 19 tysięcy studentów i zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. Jej mottem są słowa seek wisdom (poszukuj mądrości).
  Walt Disney World Resort, często nazywany po prostu Walt Disney World lub Disney World, położony jest w Lake Buena Vista w stanie Floryda w USA.
  Na mapach: 38°53′21″N 77°02′43″W/38,889167 -77,045278 Staw przed Pomnikiem Lincolna (ang. Lincoln Memorial Reflecting Pool) – największa z waszyngtońskich sadzawek lustrzanych (ang. reflecting pools), znajdująca się w National Mall.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.798 sek.