• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sad ibn Abi Wakkas

  Przeczytaj także...
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Sad ibn Abi Wakkas (arab. سعد بن أبي وقاص) – jeden z pierwszych konwertytów na islam (610-611) i zarazem jeden z ważniejszych towarzyszy muzułmańskiego proroka Mahometa. Sad Ibn Abi Wakkas w wieku siedemnastu lat, jako jedna z pierwszych osób, przyjął islam. Jest znany głównie z dowództwa w zwycięskiej bitwie pod al-Kadisijją podczas podboju Persji.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New Encyclopedia of Islam. s. 391.
  2. The Origins of the Islamic State. s. 409.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Cyril Glassé, Huston Smith: New Encyclopedia of Islam. Rowman Altamira, 2003.
 • Ahmad Bin Yahya Bin Jabir Al Biladuri, Philip Khuri Hitti: The Origins of the Islamic State. Cosimo, Inc., 2011.
 • Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Arabski podbój Persji (pers. تجاوز اعراب‎ Atak Arabów lub ظهور اسلام Świt islamu), doprowadził w 644 roku do upadku imperium Sassanidów i Sassanidzkiej dynastii w roku 651, ostatecznie także do zaniku zaratusztrianizmu na terenie Iranu na rzecz islamu. Arabowie pierwszy raz wtargnęli na tereny Sasanidów w 633 roku, kiedy to generał Chalid ibn al-Walid najechał obszary dzisiejszego Iraku. Wraz z przesunięciem wojsk Chalida do Lewantu w celu wzmocnienia sił przeznaczonych do walk przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, muzułmanie utracili swoje zdobycze, na skutek perskich kontrataków. Druga inwazja rozpoczęła się w 636 pod dowództwem Sad Ibn Abi Wakkasa, podczas której kluczowe zwycięstwo w bitwie pod al-Kadisijją doprowadziło do trwałej utraty kontroli nad zachodnim Iranem przez Sasanidów. Góry Zagros stały się naturalną barierą i granicą pomiędzy islamskim kalifatem a państwem Sasanidów. Z powodu ciągłych najazdów perskich na te obszary, w 642 roku kalif Umar ibn al-Chattab wydał nakazał pełny podbój irańskiego państwa, który zakończył się pełnym sukcesem w połowie 644 roku. Szybki podbój Iranu, w postaci serii dobrze skoordynowanych ataków, kierowanych przez kalifa Umara z Medyny, oddalonej o wiele tysięcy kilometrów od działań wojennych w Iranie, stał sie jego największym triumfem, wielce przyczyniając się do jego reputacji jako wielkiego wodza i polityka.
  Warto wiedzieć że... beta

  W religiach abrahamowych prorokiem jest osoba będąca w kontakcie z Bogiem, będąca jego „ustami” na ziemi, nierzadko założyciel jakiejś religii. W każdej jednak jego rola i znaczenie są nieco inne.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Sahaba – osoby z bezpośredniego otoczenia proroka Mahometa, pierwsi jego wyznawcy, współtwórcy zasad religijnych islamu i sunny (tradycji muzułmańskiej). Zrodził się obyczaj wywodzenia swego pochodzenia od sahaba, co wiązało się z określonymi przywilejami. W szerszym znaczeniu w sunnickiej teologii za sahaba uznaje się każdego kto znał Mahometa, uwierzył w Objawienie i zmarł jako muzułmanin. W bibliografii arabskiej przyjmuje się symboliczną liczbę sahabów sięgającą stu czterdziestu czterech tysięcy. W języku polskim zamiast terminu Sahaba używa się często określenia "towarzysz Mahometa".
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Bitwa pod al-Kadisijją (arabski معركة القادسيّة) – bitwa, która miała miejsce 6 stycznia 638 w trakcie walk arabsko-perskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.726 sek.