Sabbas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sabbas, Sabas, Sabaimię męskie pochodzenia aramejskiego, od saba – „starzec, dziad, dziadek”. Jego patronem jest święty Saba (Sawa), najważniejszy święty w Serbskiej Cerkwi, a także inni święci, również katoliccy, w liczbie co najmniej piętnastu.
Sawa jest nowogrecką formą imienia, występującą na obszarze chrześcijaństwa prawosławnego, od której być może pochodzą m.in. takie nazwiska, jak Sawa, Sawka, Sawczyn, Sawicki.

Święty Sawa (Sava), Sawa Pierwszy, właśc. Rastko Nemanjić, serb. Сава Немањић , cs. Swiatitiel Sawwa, pierwyj archijepiskop Sierbski (ur. 1175 lub 1176 w Stari Ras [Стари Рас] w Raszce, zm. 14 stycznia 1235 w Tyrnowie w Bułgarii) – pierwszy serbski arcybiskup (od 1219), jeden z najważniejszych świętych Serbskiego Kościoła Prawosławnego, autor tekstów religijnych.16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.
Odpowiedniki w innych językach
 • łacina — Sabas, Sabbas
 • język francuski — Sabas, Sava
 • język niemiecki — Sabas, Sabbas
 • język rosyjski — Савва, (pol.) Sawwa
 • język włoski — Saba, Sabba
 • Sabbas, Sabas, Saba imieniny obchodzi:

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Sawa, imię świeckie: Michał Hrycuniak (ur. 15 kwietnia 1938 w Śniatyczach) – polski biskup prawosławny, szósty metropolita warszawski i całej Polski.
 • 14 stycznia, jako wspomnienie św. Sawy, arcybiskupa Serbii,
 • 5 lutego, jako wspomnienie św. Saby Młodszego, sycylijczyka,
 • 12 kwietnia, jako wspomnienie św. Saby Gota,
 • 24 kwietnia, jako wspomnienie św. Saby, męczennika rzymskiego,
 • 16 sierpnia, jako wspomnienie św. Saby, męczennika perskiego,
 • 5 grudnia, jako wspomnienie św. Saby Jerozolimskiego, archimandryty.
 • Znane osoby noszące imię Sabbas, Sabas, Saba
 • Saba — postać biblijna, wnuk Abrahama
 • Sawa (apostoł) – święty katolicki i prawosławny, apostoł Bułgarii
 • Sawa — zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
 • Sawa Botew — bułgarski agronom, publicysta i uczony, współautor pierwszej bułgarskiej encyklopedii rolnictwa Zemedełska encikłopedija (bułg. Земеделска енциклопедия)
 • Saba Ji Hwang — koreański męczennik, błogosławiony katolicki
 • Sawa Kononowicz — hetman kozaków rejestrowych w 1637 roku
 • Sawa Storożewski — mnich i ihumen klasztoru w Storożewie i Zwienigorodzie
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Order Świętego Sawy
 • San Saba – hrabstwo w USA
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wanda Janowowa: Słownik imion. Wrocław: Zakład Narodowy im.Ossolińskich, 1991. ISBN 83-04-03123-X.
  2. Aleksandra Cieślikowa, Maria Malec, Kazimierz Rymut: Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. T. 5. Kraków: Polska Akademia Nauk, Instytut Języka Polskiego., 1995. ISBN 83-85579-68-0.
  3. Henryk Fros, F. Sowa: Księga imion i świętych. T. 5. Kraków: 2000. ISBN 83-7318-376-0.
  Serbski Kościół Prawosławny (serb. Српска православна црква), Patriarchat Serbski – jeden z kanonicznych Kościołów prawosławnych, obejmujący swoją jurysdykcją parafie prawosławne na terenie Serbii. W dyptychu lokalnych autokefalicznych cerkwi prawosławnych wymieniany na miejscu 6. według dyptychu greckiego, a na miejscu 7. według dyptychu rosyjskiego. Spowodowane jest to różnymi terminami uznania autokefalii przez Konstantynopol i Moskwę.Archimandryta (gr. archimandrites - przełożony owczarni) – w okresie wczesnego chrześcijaństwa opiekun klasztorów na terenie danej diecezji. Obecnie tytułu tego używa się w cerkwi prawosławnej i w niektórych wschodnich Kościołach katolickich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Sawa Stanew Botew (bułg. Сава Станев Ботев, ur. 18 lutego 1883 w Wełczewie koło Wielkiego Tyrnowa, zm. 9 lutego 1963 w Sofii) - bułgarski agronom, publicysta i uczony, współautor (wspólnie z Josifem Kowaczewem) pierwszej bułgarskiej encyklopedii rolnictwa Zemedełska encikłopedija (bułg. Земеделска енциклопедия).
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Order Świętego Sawy (serb.-chorw. Orden Svetoga Save) – odznaczenie Królestwa Serbii i Królestwa Jugosławii , nadawane za zasługi cywilne, przede wszystkim na polu nauki, sztuki i działalności kościelnej. Po roku 1945 stał się orderem domowym wygnanej dynastii Karadziordziewiciów.
  24 kwietnia jest 114. (w latach przestępnych 115.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 251 dni.
  Język aramejski (aram. ܐܪܡܝܐ – Ārāmāyâ, hebr. ארמית – Arāmît) – język z grupy semickiej, używany na Bliskim Wschodzie od II tysiąclecia p.n.e. do czasów dzisiejszych.
  Saba Got, również Sawa Gocki, rum. Sava de la Buzău lub Sava Gotul , cs. Muczenik Sawwa Gotfskij (ur. 334, zm. 372 w Dacji) – gocki męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

  Reklama