Saba Ji Hwang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Saba Ji Hwang (kor. 지 황 사바; ur. 1767 w Seulu w Korei; zm. 28 czerwca 1795 tamże) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Paweł Yun Ji-chung i 123 męczenników koreańskich – grupa 124 męczenników, którzy ponieśli w Korei śmierć męczeńską za wiarę w latach 1791-1888, błogosławieni Kościoła katolickiego.

Ji Hwang urodził się w 1767 roku w rodzinie królewskiego muzyka. Po zapoznaniu się z wiarą katolicką, sam został chrześcijaninem.

Od 1789 roku przywódcy koreańskich katolików czynili starania, żeby sprowadzić do swojego kraju księży, jednak próba podjęta w 1791 roku zakończyła się niepowodzeniem, a dalsze usiłowania zostały przerwane przez prześladowania. Wysiłki wznowiono w 1793 roku. W tym celu Saba Ji Hwang razem z Janem Pak udali się do Chin. W efekcie ich wizyty wikariusz apostolski Pekinu Alexandre de Gouvea w 1794 roku wysłał do Korei Jakuba Zhou Wenmo. Misjonarz został przeprowadzony potajemnie przez granicę przez Sabę Ji Hwang i Jana Pak.

Wolność religijna – prawo do wyznawania wybranej religii bądź niewyznawania żadnej, wykluczając zarówno uprzywilejowanie jak i prześladowania czy dyskryminację na tym tle. Wiąże się z tolerancją i szacunkiem wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących. W sytuacji przestrzegania zasad wolności religijnej niedozwolone jest zabranianie wiernym swobodnego uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych, nakłanianie do wyboru wyznania lub łamania zasad już wybranej wiary.Jakub Zhou Wenmo (chiń.: 周文謨; pinyin: Zhōu Wénmó; ur. 1752 w Suzhou w Chinach; zm. 31 maja 1801 w Saenamteo w Korei) – chiński duchowny katolicki, misjonarz, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Po przybyciu do Seulu Jakub Zhou Wenmo zatrzymał się w domu Macieja Choe In-gil, gdzie uczył się języka koreańskiego. Po pewnym czasie jego obecność w Korei stała się wiadoma władzom wrogo nastawionym do chrześcijan. Jakubowi Zhou Wenmo udało się zbiec, natomiast właściciel domu, w którym się ukrywał oraz pomagający mu Saba Ji Hwang i Paweł Yun Yu-il zostali uwięzieni. Próbowano zmusić ich do zdradzenia miejsca pobytu księdza oraz do wyrzeczenia się wiary. Gdy usiłowania te zakończyły się niepowodzeniem zostali zamordowani 28 czerwca 1795 roku, a ich ciała wrzucono do rzeki Han-gang.

Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome). Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

Saba Ji Hwang został beatyfikowany przez papieża Franciszka 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Martyrs of Korea († 1791-1888) (II) (ang.). Hagiography circle. [dostęp 2021-03-02].
 2. Saba Ji Hwang (1767-1795). „Catholic Bishops’ Conference of Korea Newsletter”. XXIII (2), s. 8, Summer 2016. ISSN 62 1227-3422 62 (ang.). [dostęp 2021-03-09]. 
 3. Seul: Ojciec Święty beatyfikował Pawła Yun Ji-chunga i jego 123 towarzyszy. „Niedziela”, 2014-08-16. [dostęp 2021-03-07]. 

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wolność religijna
 • Paweł Yun Yu-il (kor. 윤유일 바오로; ur. 1760 w Yeoju w Korei; zm. 28 czerwca 1795 w Seulu) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).

  Reklama