• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saalfeld/Saale

  Przeczytaj także...
  Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy.
  Kamsdorf – część gminy (Ortsteil) Unterwellenborn w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saalfeld-Rudolstadt. Do 5 lipca 2018 samodzielna gmina.

  Saalfeld/Saale – miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Turyngia, siedziba administracyjna powiatu Saalfeld-Rudolstadt. Leży nad lewym brzegiem Soławy, u podnóża Lasu Turyńskiego, ok. 50 kilometrów na południe od Weimaru i ok. 130 km na południowy zachód od Lipska. 31 grudnia 2018 miasto liczyło 29,5 tys. mieszkańców.

  Księstwo Saksonii-Saalfeld (niem. Herzogtum Sachsen-Saalfeld) – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1680 do 1735 roku.Kulmbach - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, siedziba powiatu Kulmbach. Zamieszkuje je 26,7 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się zamek Plassenburg.
  Saalfeld ok. 1900

  Do 30 listopada 2011 miasto pełniło funkcję "gminy realizującej" (niem. "erfüllende Gemeinde") dla gminy wiejskiej Arnsgereuth, która dzień później została przyłączona do miasta i stała się jego dzielnicą. 6 lipca 2018 do miasta przyłączono gminy Kamsdorf oraz Wittgendorf, które stały się jego dzielnicami. 1 stycznia 2019 natomiast do miasta przyłączono gminy Reichmannsdorf oraz Schmiedefeld.

  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Arnsgereuth – dzielnica miasta Saalfeld/Saale w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saalfeld-Rudolstadt.

  Historia[ | edytuj kod]

  Saalfeld ok. 1900

  Jest jednym z najstarszych miast Turyngii, wzmiankowane jest już w 899 r. Arcybiskup Anno II z Kolonii zakłada tu w roku 1071 (lub 1074) opactwo braci benedyktynów dla wschodniej Turyngii. O klasztorze tym wspomina historyk Lampert von Hersfeld, który przebywał w klasztorze jako gość przez kilka dni. Jako czwarte miasto w Turyngii w roku 1180 otrzymuje prawa miejskie. W 1363 r. zostało otoczone murami, a w roku 1389 stanął tu pierwszy ratusz.

  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Rycheza Lotaryńska (Richeza, Richenza), zwana również Ryksą (Rixa) (ur. ok. 993, zm. 21 marca 1063 w Saalfeld/Saale) – królowa Polski jako żona Mieszka II, zwana błogosławioną.

  Od roku 1572 miasto należy do księstwa Saksonia-Weimar, od 1603 do Saksonii-Altenburg, a od 1673 do Saksonii-Gotha. W latach 1680-1735 miasto było rezydencją zarządcy księstwa Saksonia-Saalfeld i tym samym było stolicą księstwa, a po roku 1826 stało się częścią księstwa Saksonia-Meiningen. 10 października 1806 r. w bitwie pod Saalfeld wojska Napoleona dowodzone przez Jeana Lannesa zwyciężyły z pruskim przeciwnikiem.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Zalewo (dawniej Zełwałd, niem. Saalfeld i. Ostpreussen, lit. Zalevo) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim (dawniej w powiecie morąskim), położone nad jeziorem Ewingi. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zalewo.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Ratusz

  Transport[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Saalfeld.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Z Saalfeld pochodzi zespół muzyczny Heaven Shall Burn.

  Sport[ | edytuj kod]

  W Saalfeld działają kluby sportowe:

 • FC Lokomotive Saalfeld - piłka nożna mężczyzn
 • Vfl '06 Saalfeld - piłka nożna mężczyzn
 • SV Wacker '91 - piłka nożna mężczyzn
 • Miejscowości partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Kulmbach, Bawaria
 • Boliwia Samaipata, Boliwia
 • Czechy Sokolov, Czechy
 • Francja Stains, Francja
 • Polska Zalewo, Polska
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Saalfeld
 • Rycheza Lotaryńska
 • Bitwa pod Saalfeld – miała miejsce 10 października 1806 roku w Saalfeld na terytorium Niemiec, pomiędzy Prusko – Saksońską dywizją pod dowództwem Księcia Ludwika Ferdynanda (I) Hohenzollerna (1772–1806) a V Korpusem Wielkiej Armii Francuskiej dowodzonym przez Marszałka Jeana Lannesa. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk francuskich. Anno II (ur. w XI wieku, zm. 4 grudnia 1075) – arcybiskup Kolonii w latach 1056-1075. Ostatni z wielkich biskupów-budowniczych Kolonii, święty Kościoła katolickiego. Znany z ufundowania pięciu budowli sakralnych:
  Warto wiedzieć że... beta

  Księstwo Saksonii-Gotha (niem. Herzogtum Sachsen-Gotha) - księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Stolicą księstwa było miasto Gotha.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Księstwo Sachsen-Meiningen und Hildburghausen – księstwo powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą było miasto Meiningen.
  Saalfeld – stacja kolejowa w Saalfeld/Saale, w kraju związkowym Turyngia, w Niemczech. Według klasyfikacji Deutsche Bahn posiada kategorię 3. Znajdują się tu 3 perony.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Powiat Saalfeld-Rudolstadt (niem. Landkreis Saalfeld-Rudolstadt) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Saalfeld/Saale.
  Księstwo powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej Wettynów. Stolicą było miasto Weimar. W 1741, po przyłączeniu Eisenach, przekształcone w księstwo Saksonia-Weimar-Eisenach, a od 1809 - wielkie księstwo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.