Saalfeld/Saale – miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Turyngia, siedziba administracyjna powiatu Saalfeld-Rudolstadt. Leży nad lewym brzegiem Soławy, u podnóża Lasu Turyńskiego, ok. 50 kilometrów na południe od Weimaru i ok. 130 km na południowy zachód od Lipska. 31 grudnia 2018 miasto liczyło 29,5 tys. mieszkańców.
Księstwo Saksonii-Saalfeld (niem. Herzogtum Sachsen-Saalfeld) – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1680 do 1735 roku.Kulmbach - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, siedziba powiatu Kulmbach. Zamieszkuje je 26,7 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się zamek Plassenburg.
Do 30 listopada 2011 miasto pełniło funkcję "gminy realizującej" (niem. "erfüllende Gemeinde") dla gminy wiejskiej Arnsgereuth, która dzień później została przyłączona do miasta i stała się jego dzielnicą. 6 lipca 2018 do miasta przyłączono gminy Kamsdorf oraz Wittgendorf, które stały się jego dzielnicami. 1 stycznia 2019 natomiast do miasta przyłączono gminy Reichmannsdorf oraz Schmiedefeld.
Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Arnsgereuth – dzielnica miasta Saalfeld/Saale w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Saalfeld-Rudolstadt.
Jest jednym z najstarszych miast Turyngii, wzmiankowane jest już w 899 r. Arcybiskup Anno II z Kolonii zakłada tu w roku 1071 (lub 1074) opactwo braci benedyktynów dla wschodniej Turyngii. O klasztorze tym wspomina historyk Lampert von Hersfeld, który przebywał w klasztorze jako gość przez kilka dni. Jako czwarte miasto w Turyngii w roku 1180 otrzymuje prawa miejskie. W 1363 r. zostało otoczone murami, a w roku 1389 stanął tu pierwszy ratusz.
Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Rycheza Lotaryńska (Richeza, Richenza), zwana również Ryksą (Rixa) (ur. ok. 993, zm. 21 marca 1063 w Saalfeld/Saale) – królowa Polski jako żona Mieszka II, zwana błogosławioną.
Od roku 1572 miasto należy do księstwa Saksonia-Weimar, od 1603 do Saksonii-Altenburg, a od 1673 do Saksonii-Gotha. W latach 1680-1735 miasto było rezydencją zarządcy księstwa Saksonia-Saalfeld i tym samym było stolicą księstwa, a po roku 1826 stało się częścią księstwa Saksonia-Meiningen. 10 października 1806 r. w bitwie pod Saalfeld wojska Napoleona dowodzone przez Jeana Lannesa zwyciężyły z pruskim przeciwnikiem.
Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Zalewo (dawniej Zełwałd, niem. Saalfeld i. Ostpreussen, lit. Zalevo) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim (dawniej w powiecie morąskim), położone nad jeziorem Ewingi. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zalewo.
W mieście znajduje się stacja kolejowa Saalfeld.
Z Saalfeld pochodzi zespół muzyczny Heaven Shall Burn.
W Saalfeld działają kluby sportowe:
FC Lokomotive Saalfeld - piłka nożna mężczyzn
Vfl '06 Saalfeld - piłka nożna mężczyzn
SV Wacker '91 - piłka nożna mężczyzn
Miejscowości partnerskie[ | edytuj kod]
Kulmbach, Bawaria
Samaipata, Boliwia
Sokolov, Czechy
Stains, Francja
Zalewo, Polska
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna strona miasta
Saalfeld
Rycheza Lotaryńska

Bitwa pod Saalfeld – miała miejsce 10 października 1806 roku w Saalfeld na terytorium Niemiec, pomiędzy Prusko – Saksońską dywizją pod dowództwem Księcia Ludwika Ferdynanda (I) Hohenzollerna (1772–1806) a V Korpusem Wielkiej Armii Francuskiej dowodzonym przez Marszałka Jeana Lannesa. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk francuskich.
Anno II (ur. w XI wieku, zm. 4 grudnia 1075) – arcybiskup Kolonii w latach 1056-1075. Ostatni z wielkich biskupów-budowniczych Kolonii, święty Kościoła katolickiego. Znany z ufundowania pięciu budowli sakralnych:
Warto wiedzieć że... beta
Księstwo Saksonii-Gotha (niem. Herzogtum Sachsen-Gotha) - księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Stolicą księstwa było miasto Gotha.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Księstwo Sachsen-Meiningen und Hildburghausen – księstwo powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą było miasto Meiningen.
Saalfeld – stacja kolejowa w Saalfeld/Saale, w kraju związkowym Turyngia, w Niemczech. Według klasyfikacji Deutsche Bahn posiada kategorię 3. Znajdują się tu 3 perony.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Powiat Saalfeld-Rudolstadt (niem. Landkreis Saalfeld-Rudolstadt) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Saalfeld/Saale.
Księstwo powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej Wettynów. Stolicą było miasto Weimar.
W 1741, po przyłączeniu Eisenach, przekształcone w księstwo Saksonia-Weimar-Eisenach, a od 1809 - wielkie księstwo.