• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saab 21

  Przeczytaj także...
  Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.Fotel wyrzucany (katapulta) – system ratunkowy stosowany głównie w samolotach wojskowych, przeznaczony do szybkiej ewakuacji załogi samolotu w przypadku utraty jego własności lotnych, poprzez wystrzelenie fotela członka załogi za pomocą zainstalowanego pod nim ładunku pirotechnicznego, najczęściej silnika rakietowego. Fotel po wyrzuceniu go z kabiny oddziela się od lotnika, uwalniając spadochron ratowniczy.

  Saab-21 – szwedzki samolot myśliwski z okresu II wojny światowej

  Pierwszy oblot maszyny miał miejsce w 1943. Samolot zdolny do zwalczania zarówno celów powietrznych jak i naziemnych. Standardowe uzbrojenie stanowiło jedno działko kal. 20 mm i cztery karabiny maszynowe kal. 13,2 mm oraz, w zależności od wersji, rakiety lub bomby. Silnik Daimler-Benz DB605 napędzał umieszczone za kabiną pilota śmigło pchające. Zastosowano fotel wyrzucany, który umożliwiał pilotowi unikniecie łopat śmigła w czasie ewakuacji. Saab-21 był jednym z pierwszych samolotów wykorzystujących taki fotel. Wersje myśliwskie oznaczone były J 21, wersja myśliwsko-bombowa A 21.

  Modernizacja[ | edytuj kod]

  W 1947 r. zakłady Saab przystąpiły do modernizacji swojego samolotu. W jej wyniku dotychczasowy niemiecki silnik tłokowy zastąpiono silnikiem odrzutowym, tworząc wersję J 21R. Zmiana przyniosła zwiększenie prędkości maksymalnej z 640 do ok. 800 km/h. Skróceniu uległ jednak zasięg; z pełnym uzbrojeniem promień jego działania wynosił zaledwie 190 km.

  Odrzutowy Saab J21R

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Swedish military aviation

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.781 sek.