• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saïdi Ntibazonkiza

  Przeczytaj także...
  Bużumbura (Bujumbura) – stolica Burundi, 336,6 tys. mieszkańców (2006). Miasto leży nad jeziorem Tanganika. Jest największą aglomeracja, centrum administracyjnym, komunikacyjnym i ekonomicznym Burundi. Na północ od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Bużumbura. Sieć dróg łączy Bużumburę z miastami Bukavu i Goma w Demokratycznej Republice Konga oraz z Kigali w Rwandzie.Nijmegen - miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Geldria, w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Około 160 tys. mieszkańców.
  Azyl (łac.: asylum, gr.: ásylon) – miejsce odosobnienia, ucieczki, schronienia, zwłaszcza dla osób ściganych przez prawo. Znaczenie wywodzi się ze zwyczaju, według którego nie można było wydać przestępcy ukrywającego się w sanktuarium.

  Saïdi Ntibazonkiza (ur. 1 maja 1987 w Bużumburze) – burundyjski piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego lub napastnika, reprezentant kraju.

  Kariera[]

  Ntibazonkiza rozpoczynał swoją karierę w burundyjskim klubie Vital'ô, gdzie grał jako kluczowy zawodnik (od 16 do 18 roku życia). Gdy w 2005 roku Holandia udzieliła mu azylu, kontynuował grę w juniorskich drużynach NEC Nijmegen. Szybko został dołączony do kadry pierwszego zespołu i zadebiutował w Eredivisie 18 listopada 2006 roku, w meczu przeciwko Sparcie Rotterdam. W barwach NEC rozegrał łącznie 63 spotkania ligowe. Przed sezonem 2010/2011 został piłkarzem Cracovii, która wydała na jego transfer ok. 700 000 €. Został w ten sposób najdroższym zakupionym zawodnikiem w historii klubu. Latem 2014 przeszedł do Akhisar Belediyespor.

  Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.Cracovia (błędnie nazywana Cracovia Kraków) – najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy założony 13 czerwca 1906. W 1998 roku powstał także w ramach spółki KS Cracovia i Gminy Kraków – Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna, w ramach którego działa m.in. sekcja piłki nożnej mężczyzn. Współzałożyciel Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919).

  Ntibazonkiza występował w juniorskich reprezentacjach Burundi, a od 2004 roku regularnie jest powoływany do seniorskiej kadry.

  Kontrowersje[]

  Przed rozpoczęciem sezonu 2009/2010 Ntibazonkiza prolongował swoją umowę z NEC do 2012 roku. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek zażądał jednak renegocjacji warunków kontraktu i podwyżki pensji. Ponieważ klub nie zgodził się na warunki zawodnika, Burundyjczyk odmówił występów i opuścił Nijmegen. Wrócił do zespołu po 68 dniach, ponownie dostając się do pierwszego składu, jednakże nie był już dobrze widziany w drużynie. Zdecydował się odejść z Holandii po zakończeniu rozgrywek. Na początku lipca 2010 roku ustalił warunki indywidualnego kontraktu z Cracovią i po dopełnieniu niezbędnych formalności, 23 lipca dołączył do zespołu z Krakowa. Oficjalnie zawodnikiem "Pasów" został 2 sierpnia 2010 roku.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Akhisar Belediyespor (tur. Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Kulübü) – turecki klub piłkarski, od 2012 roku grający w Süper Lig, mający siedzibę w mieście Akhisar na zachodzie kraju.

  Statystyki ligowe[]

  (aktualne na dzień 11 czerwca 2016)

  Przypisy

  1. Saïdi Ntibazonkiza piłkarzem Cracovii (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2 sierpnia 2010].

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Saïdi Ntibazonkiza w bazie 90minut.pl
 • Saïdi Ntibazonkiza w bazie Transfermarkt
 • Sparta Rotterdam, holenderski klub piłkarski, założony w Rotterdamie w 1888 roku, 6-krotny mistrz Holandii, 3-krotny zdobywca Pucharu Holandii. W sezonie 2008/2009 zajął trzynaste miejsce w rozgrywkach Eredivisie. W sezonie 2010/2011 zespół grał w II lidze holenderskiej Eerste divisie.Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  90minut.pl – polski internetowy portal piłkarski uruchomiony 1 stycznia 2003 roku. Od listopada 2002 jest oficjalnym oddziałem RSSSF w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.