• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SY Carmen

  Przeczytaj także...
  Maszoperia (niderl. maatschappij – towarzystwo) to zespół rybaków razem prowadzących połowy na morzu, forma spółki występująca wśród Kaszubów na Pomorzu od czasów średniowiecza aż po dziś dzień.Włodzimierz K. Głowacki (ur. 5 września 1910 w Poznaniu, zm. 1995) - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor i działacz żeglarski, dziennikarz, pisarz, jeden z największych popularyzatorów żeglarstwa w Polsce. Dla uczczenia jego postaci flagowy żaglowiec PZŻ nosi nazwę Kapitan Głowacki. Z wykształcenia był prawnikiem i ekonomistą.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Carmen – pierwszy (w II Rzeczypospolitej) morski jacht, na którym 16 maja 1925 podniesiono polską banderę. Jacht był jolem z dwoma sztakslami i gaflowymi żaglami przymasztowymi. Miał ołowiany balast o masie 4 ton.

  Jol – typ dwumasztowego ożaglowania stosowanego przeważnie na jachtach żaglowych średniej wielkości (o długości kadłuba 10 - 20 m). Żaglowiec posiadający główny maszt w pobliżu środka wyporu jednostki, oraz dodatkowo szczątkowy, bardzo mały maszt wysokości ok. 1/3 głównego, posadowiony daleko na rufie. Z powodu dużej różnicy masztów, tego typu jednostkę określa się również gwarowo jako "półtoramasztowiec".Jacht – jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym, w zależności od konstrukcji i wyposażenia służąca najczęściej do celów turystycznych. Jachty budowane i wykorzystywane są także do rekreacji, uprawiania sportu, do celów szkoleniowych lub reprezentacyjnych.

  Historia i rejsy[]

  Inicjatorem zakupu jachtu i zawiązania w tym celu maszoperii był Czesław Czarnowski. Zakupu jachtu w Nyborg w Danii dokonał jeden z maszopów - Jan Józef Fischer. W 1930 r. Czarnowski i Fischer kupują Juranda (Ex-Spray, Ex-Drei Rosen, Ex-Haimat) a Carmen sprzedają Romualdowi Piterze. W roku 1933 Carmen trafia do harcerskiej drużyny morskiej w Gdyni. We wrześniu tego roku jacht zostaje uprowadzony i porzucony w Stolpmünde.

  Nyborg – duńskie miasto leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy Fionia, nad cieśniną Wielki Bełt. Stolica gminy Nyborg.Czesław Czarnowski (ur. 23 czerwca 1883 w Warszawie, zm. 29 listopada 1983 w Warszawie) – polski lekarz otolaryngolog, żeglarz i działacz sportowy.

  Bibliografia[]

 • Włodzimierz Głowacki, Wspaniały świat żeglarstwa. 2 t. 1, Dzieje żeglarstwa polskiego, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1989, ISBN 83-215-3276-4
 • Jan Józef Fischer (ur. 20 marca 1873 r. w Krakowie, zm. 10 września 1942 r. w Oświęcimiu) – polski taternik, żeglarz i automobilista, działacz turystyczny, z zawodu kupiec.Ustka (kasz. Ùskô, niem. Stolpmünde) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama