• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SVCD

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.CVD (ang. China Video Disc) - format zapisu multimediów na płytach CD stworzony podczas prac nad opracowaniem standardu SVCD i bardzo do niego podobny. Najważniejszą różnicą jest niższa (horyzontalna) rozdzielczość, która wynosi 352x480 (NTSC) lub 352x576 (PAL/SECAM). W związku z tym, że 352x480/576 jest jedną z typowych rozdzielczości standardu DVD-Video, obraz (ale nie dźwięk) w formacie CVD jest z nim w pełni kompatybilny, dlatego pozwala uniknąć problemu aliasingu występującego przy odtwarzaniu SVCD w odtwarzaczach DVD. Niższa rozdzielczość pozwala na zredukowanie przepływności przy jednoczesnym utrzymaniu liczby artefaktów na minimalnym poziomie. CVD wspiera wszystkie dodatkowe funkcje (dodatkowe napisy, alternatywne ścieżki audio itp.) obecne w standardzie SVCD.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  Logo SVCD

  Super Video Compact Disc (SVCD) – standard nagrywania płyt bardzo podobny do VCD, ale o wiele nowszy. Główną różnicą między tymi jest jakość obrazu.

  Na standardowej płycie (74/80 min) w standardzie SVCD można zmieścić od 35 do 60 minut nagrania w dobrej jakości, do 2 ścieżek audio (stereo) oraz 4 zestawów napisów do wyboru.

  Płyty odtwarzane są na większości odtwarzaczy DVD oraz w komputerach osobistych wyposażonych w CD-ROM bądź DVD-ROM, za pomocą odpowiedniego dekodera. W standardzie SVCD można także używać menu oraz rozdziałów, podobnych do tych używanych na DVD.

  Video Compact Disc (VCD) – format zapisu cyfrowego strumienia audio-wideo na płycie kompaktowej. Format ten jest poprzednikiem DVD. Został stworzony w 1993 roku, dwa lata przed DVD.

  Ze standardem SVCD łączy się także CVD (starszy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.