• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • STS-126  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Endeavour – ostatni, piąty prom kosmiczny zbudowany przez NASA, oznaczony symbolem OV-105. Został zbudowany w celu zastąpienia wahadłowca Challenger, głównie z części zamiennych.Atlantis – czwarty wahadłowiec NASA, który odbył lot kosmiczny. Był on jednym z pięciu zbudowanych w USA orbiterów wielorazowego użytku przeznaczonych do transportu ludzi oraz sprzętu na orbitę oraz z powrotem.
  Prom przed dokowaniem z otwartym lukiem bagażowym, w którym znajduje się włoski kontener logistyczny Leonardo
  20 listopada 2008 stacja obchodziła 10. rocznicę. Na ISS znajdowało się wtedy dziesięć osób: załoga stacji i załoga promu Endeavour misji STS-126. Kolejno od lewej dolny rząd: Sandra Magnus, Jurij Łonczakow, Gregory Chamitoff i Edward Fincke. Środkowy rząd od lewej: Robert Shane Kimbrough, Christopher Ferguson i Eric Boe. Górny rząd od lewej: Stephen Bowen, Heidemarie Stefanyshyn-Piper i Donald Pettit

  STS 126 (ang. Space Transportation System) − dwudziesta druga misja wahadłowca Endeavour i sto dwudziesta czwarta programu lotów wahadłowców. Głównym celem tej wyprawy było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaopatrzenia w module MPLM Leonardo. Na samej stacji zostały zainstalowane dodatkowe kwatery sypialne, toaleta oraz urządzenia do ćwiczeń, co miało umożliwić zwiększenie ilości członków załogi z trzech do sześciu osób na początku 2009 roku. W ciągu czterech spacerów kosmicznych zostały naprawione dwa złącza SARJ, które umożliwiają panelom słonecznym podążanie za światłem. Misja rozpoczęła się zgodnie z planem 15 listopada 2008 roku (według czasu UTC), a zakończyła 30 listopada 2008. Przed katastrofą Columbii do tego lotu wyznaczony był prom Atlantis.

  Poniżej znajduje się chronologiczna lista załogowych lotów kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pogrubioną czcionką wyróżnione zostały nazwiska członków stałych załóg ISS. Całkowity „czas dokowania” odnosi się do danego statku kosmicznego i nie jest zawsze zgodny z czasem pobytu poszczególnych astronautów.Jurij Walentinowicz Łonczakow, ros. Юрий Валентинович Лончаков (ur. 4 marca 1965 w mieście Bałchasz w obwodzie dżezkazgańskim (ZSRR), obecnie Kazachstan) – pułkownik sił powietrznych, kosmonauta rosyjski.

  Spis treści

 • 1 Załoga
 • 1.1 Przywieziony członek załogi 18 ISS
 • 1.2 Odwieziony na Ziemię członek załogi 17 ISS
 • 2 Przebieg misji
 • 3 Parametry misji
 • 4 Dokowanie do ISS
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Załoga[]

 • Christopher J. Ferguson (2)*, dowódca
 • Eric A. Boe (1), pilot
 • Stephen G. Bowen (1), specjalista misji
 • Heidemarie M. Stefanyshyn-Piper, (2) specjalista misji
 • Donald R. Pettit, (2) specjalista misji
 • R. Shane Kimbrough, (1) specjalista misji
 • * Joan E.M. Higginbotham z pierwszego składu załogi zrezygnowała z udziału w misji i zastąpił ją D. Pettit.

  Ekspedycja 18 – osiemnasta ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rozpoczęła się w październiku 2008 i trwała do kwietnia 2009. W skład załogi wchodziły 3 osoby równocześnie.1 lutego 2003, podczas powrotu z przestrzeni kosmicznej, prom Columbia uległ zniszczeniu w wyniku uszkodzenia osłony termicznej na krawędzi natarcia lewego skrzydła. Uszkodzenie osłony nastąpiło w czasie wznoszenia po starcie, za sprawą fragmentu pianki osłaniającej zbiornik zewnętrzny wahadłowca, który oderwał się od zbiornika i uderzył w skrzydło orbitera, wyrywając dziurę o średnicy ok. 25 cm w osłonie termicznej skrzydła promu. W efekcie podczas przelotu przez termosferę gorące gazy (a w zasadzie plazma) stopiły poszycie i mogły dostawać się do środka. Zdarzenie to zostało zaobserwowane już po dotarciu promu na orbitę, jednak w czasie trwającej kilkanaście dni misji, głównie z powodów organizacyjnych, nie udało się sprawdzić, czy uszkodzenie było wystarczająco poważne, by podejmować jakiekolwiek radykalne działania (np. wysłanie drugiego promu na orbitę).

  Przywieziony członek ]

 • Sandra Magnus (2), inżynier pokładowy ISS
 • Odwieziony na Ziemię członek ]

 • Gregory Chamitoff (1), inżynier pokładowy ISS
 • *(liczba w nawiasie oznacza liczbę lotów odbytych przez każdego z astronautów)

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kompleks startowy 39 (ang. Launch Complex 39, zazwyczaj używany jest skrót LC39) odnosi się do platform startowych LC39A i LC39B w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w Stanach Zjednoczonych, które były używane w amerykańskich załogowych programach kosmicznych: Apollo i Space Transportation System.
  Harmony (Node 2) - jeden z trzech modułów spełniających funkcję korytarzy łączących ze sobą inne, laboratoryjne moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.
  Christopher John Ferguson (ur. 1 września 1961 w Filadelfii) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, inżynier, komandor United States Navy pochodzenia szkocko–polskiego. Był dowódcą misji STS-135, ostatniej w historii programu Space Shuttle.
  Poniższa tabela zawiera chronologiczną listę lotów bezzałogowych statków kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  Space Transportation System (STS) – System Transportu Kosmicznego – program załogowych lotów kosmicznych zrealizowany przez NASA odbywanych za pomocą wahadłowców kosmicznych (ang. Space Shuttles) rozpoczęty lotem promu Columbia 12 kwietnia 1981 roku, a zakończony 21 lipca 2011 roku lotem wahadłowca Atlantis w misji STS-135.
  Edward Michael Fincke (ur. 14 marca 1967 w Pittsburghu, stan Pensylwania, USA) – inżynier, pułkownik lotnictwa, amerykański astronauta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.