• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SNK Playmore

  Przeczytaj także...
  Metal Slug (jap. メタルスラッグ, Metaru Suraggu) – gra wideo z gatunku strzelanin "run and gun" opracowana i opublikowana na konsolę Neo Geo przez Nazca Corporartion i SNK w 1996 roku. Znana jest z wielu portów na takie platformy jak Xbox 360, PlayStation 2, PSN czy PC. Główni bohaterowie to Marco Rossi i Tarma Roving, walczący przeciwko Generałowi Mordenowi i jego rebelianckiej armii.Atari 2600 – konsola gier wideo produkowana od roku 1977 r. Była jedną z pierwszych konsoli, które używały wymiennych modułów z grami tzw. kartridży, zamiast wbudowania na stałe jednej lub więcej gier. Rozwiązanie to zostało po raz pierwszy wykorzystane w konsoli Fairchild Video Entertainment System w 1976 r.
  Automat do gry – konstrukcja służąca rozrywce, umieszczana najczęściej w salonach gier bądź też pubach lub klubach. Uruchomienie automatu następuje w momencie wrzucenia monety bądź żetonu w otwór wrzutowy, zabawa ograniczona jest zwykle pewnym wyznacznikiem narzuconym przez producenta lub właściciela automatu (np. liczba prób, przejście na wyższy poziom, zdobycie określonego celu w zadanym czasie, ukończenie gry).

  SNK Playmore – założona w 1978 pod nazwą SNK japońska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją gier arcade i gier wideo. Nazwa SNK pochodzi od japońskich słów Shin Nihon Kikaku co znaczy Nowy Japoński Projekt. Początkowo firma chciała tworzyć sprzęt i oprogramowanie dla klientów biznesowych - jednak szybko przeszła do branży gier.

  Samurai Shodown znana również jako Samurai Spirits (サムライスピリッツ (jap. Samurai Supirittsu, Samurai Spirits (サムライスピリッツ) – japońska gra wydana w 1993 roku i stworzona przez SNK Playmore.Ikari Warriors, w Japonii wydana jako Ikari – strzelanka z widokiem z góry, wydana na automatach w roku 1986 przez SNK. Głównymi jej bohaterami są Ralf Jones i Clark Steel/Clark Still (znani też jako Paul i Vince). Gra została przeniesiona z automatów na popularne wtedy platformy, współcześnie pojawiła się też w zbiorze SNK Arcade Classics 0, dostępnym na Playstation Portable. Wersje na różne plaformy znacząco się różniły, choćby przez ograniczenie sterowania, czy zmianę budowy lokacji w grze, NES dostał wersję z 4 długimi poziomami, oraz sterowaniem utrudniającym dokładne celowanie. Mimo takich wad wersja na NES-a została przez ign.com umieszczona na 72 miejscu wśród najlepszych gier na tą platformę. Postacie Clarka i Ralfa zostały później dołączone do serii King of Fighters stanowiąc podstawę zespołu Ikari Warriors, pojawili się też w Metal Slug 6 i Metal Slug 7.

  Początki[ | edytuj kod]

  Pierwszą grą, którą stworzyła firma, była "Ozma Wars". Firma zasłynęła w latach 80. z robienia wielu hitów na ówczesne automaty, w tym Vanguard, Athena czy Ikari Warriors. Wiele wczesnych gier SNK doczekało się konwersji na konsole domowe, jak Atari 2600 czy NES, firma tworzyła również gry bezpośrednio na konsole, jak Crystalis.

  Neo Geo Pocket Color – przenośna konsola gier wideo firmy SNK, jest następczynią Neo Geo Pocket. Konsola kosztowała $69.95, i była dostępna w sześciu kolorach: Camouflage Blue, Carbon Black, Crystal White, Platinum Blue, Platinum Silver i Stone Blue. Została wycofana ze sklepów w Europie w 2000 roku, ze względu na niskie wyniki sprzedaży.Neo Geo – konsola gier wideo stworzona przez firmę SNK w 1990 roku. Była dostępna w dwóch wersjach: AES (Advanced Entertainment System) jako konsola domowa i MVS (Multi Video System) jako automat do gier. Konsola oferowała kolorową grafikę 2D oraz dźwięk wysokiej jakości. Zostały na nią wydane 154 gry. Jako nośnika danych używała kartridży. W następnej generacji konsol, w 1994 roku pojawiło się Neo Geo CD - z specyfikacją techniczną taką jak w zwykłym Neo Geo, wykorzystujące jako nośnik płyty CD.

  Neo Geo[ | edytuj kod]

  W latach 90. SNK wprowadziło na rynek serię automatów Neo Geo oraz konsolę Neo Geo Aes, bazującą bezpośrednio na tym sprzęcie, będącą silniejszą od ówczesnych rywali. Na tym sprzęcie zadebiutowały najważniejsze serie SNK, taki jak Metal Slug, Fatal Fury czy King of Fighters. Innym projektem SNK było Neo Geo CD - konsola będąca technicznie Neo Geo, jednak, dla obniżenia kosztów gier, nośnikiem były płyty CD. Firma próbowała wejść również na rynek konsol przenośnych, tworząc Neo Geo Pocket i Neo Geo Pocket Color.

  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.Nintendo Entertainment System (w skrócie NES) – 8-bitowa konsola gier wideo firmy Nintendo znana pierwotnie na rynku japońskim jako Famicom (Nintendo Family Computer, po raz pierwszy zaprezentowany 15 lipca 1983).

  Upadek i zmiana nazwy[ | edytuj kod]

  Ze względu na kłopoty finansowe, w 2000 firma została wykupiona przez Azure, producentów przeróżnych maszyn do kasyn. W 2002 firma połączyła się z firmą Playmore (którą również założył Kawasaki, jeden z założycieli SNK) a w sierpniu 2003 nazwa firmy została zmieniona na SNK Playmore.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Neo Geo Pocket – pierwsza konsola firmy SNK. Pojawiła się w 1998 roku i była dostępna jedynie w Japonii i Hongkongu. Nie zdobyła wielkiej popularności. Jej następcą jest Neo Geo Pocket Color.

  Najważniejsze gry stworzone przez SNK[ | edytuj kod]

 • Ikari Warriors
 • Metal Slug
 • Samurai Shodown
 • The King of Fighters '94
 • Fatal Fury
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ozma Wars arcade video game pcb by SNK (1979), arcade-history.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. http://www.gamespot.com/articles/the-history-of-snk/1100-6089278/ - Comparison Chart: NeoGeo vs. Other Consoles
  3. Neo Geo (Platform) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  4. Neo Geo CD (Platform) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  5. http://www.gamespot.com/articles/the-history-of-snk/1100-6089278/ - The Aruze Fiasco
  6. http://www.gamespot.com/articles/the-history-of-snk/1100-6089278/ - SNK Reborn as SNK Playmore--2001 and Beyond

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • [1] - Neo Geo - The Rise and Fall of SNK, część pierwsza
 • [2] - Neo Geo - The Rise and Fall of SNK, część druga
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.