• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SMS Kaiser - 1912

  Przeczytaj także...
  Okręt liniowy – nazwa historycznej najsilniejszej klasy okrętów artyleryjskich, wywodząca się od ich taktyki walki w szyku liniowym, w składzie floty liniowej.Druga bitwa pod Helgolandem była bitwą morską stoczoną 17 listopada 1917 podczas I wojny światowej w pobliżu wyspy Helgoland.
  Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.

  SMS Kaiser – niemiecki okręt liniowy typu Kaiser należący do Cesarskiej Marynarki Wojennej w czasie I wojny światowej.

  Rzuty pancernika typu Kaiser

  Budowę rozpoczęto 9 października 1909 w stoczni w Kilonii, zwodowany 22 marca 1911, służbę w Cesarskiej Marynarce rozpoczął 1 sierpnia 1912. Brał udział w bitwie jutlandzkiej jako część Floty Pełnomorskiej oraz w drugiej bitwie koło Helgolandu 17 listopada 1917 roku.

  Orkady (ang. Orkney Islands, wym. [ˌɔːknɪˈaɪləndz]; gael. Àrcaibh) – archipelag na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych. Samozatopienie floty niemieckiej w Scapa Flow – akcja zatopienia własnych okrętów, podjęta 21 czerwca 1919 roku przez oficerów i marynarzy niemieckiej Hochseeflotte na rozkaz swojego dowódcy, admirała Ludwiga von Reutera. Samozatopienie floty miało na celu zapobieżenie przejęciu internowanych na kotwicowisku w Scapa Flow jednostek przez zwycięskie państwa Ententy.

  Po zakończeniu I wojny światowej został wraz z innymi okrętami Floty Pełnomorskiej internowany w bazie Royal Navy w Scapa Flow znajdującej się na Orkadach.

  21 czerwca 1919 niemiecka załoga dokonała samozatopienia okrętu, podniesiony z dna w 1929 został złomowany w Rosyth.

  Dane techniczno-taktyczne[ | edytuj kod]

 • Prędkość maks. i zapas paliwa: 22,1-22,4 węzła; 1000 – 3600 ton węgla (maks.)
 • Modernizacja uzbrojenia (przebudowa) 1916–1917: 8 × 88 mm – zmiana na 4 plot. × 88 mm
 • Całkowity koszt budowy: 45,6 mln marek
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Gozdawa-Gołębiewski: I wojna światowa na morzu. 1994.
 • T. Wywerka-Prekurat: Wykaz stanu flot wojennych państw uczestniczących w I W.Ś..
 • Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Bitwa jutlandzka (w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku) – bitwa morska stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 roku na Morzu Północnym w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego i Skagerraku, pomiędzy zespołami flot: brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine. Była to największa bitwa morska I wojny światowej i jedyne w tym konflikcie starcie flot liniowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Pancerniki typu Kaiser – trzecia seria drednotów niemieckiej Kaiserliche Marine, zwodowanych w latach 1911–1912. Typ składał się z pancerników SMS "Kaiser", "Prinzregent Luitpold", "Friedrich der Große", "Kaiserin" i "König Albert".
  Rosyth (gael. Ros Saidhe lub Ros Saoithe) – miasto położone w Szkocji w Fife nad zatoką Firth of Forth, ok. 1,6 km na południe od Dunfermline i ok. 19 km na północ od Edynburga. Jako jedyne szkockie miasto posiada bezpośrednie połączenie promowe z kontynentem (z Zeebrugge w Belgii).
  Kilonia (niem.: Kiel) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein).
  Scapa Flow (staronord. Skalpaflói) – akwen pomiędzy wyspami Orkadów (archipelag Wysp Brytyjskich, na północ od Szkocji), podczas I i II wojny światowej służący jako główna baza Royal Navy – brytyjskiej marynarki wojennej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.