• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SMS Baden - 1915

  Przeczytaj także...
  Armata morska 381 mm (BL 15 inch Mk I naval gun), brytyjska armata morska, pierwsza angielska armata o kalibrze 381 mm (15 cali). Najdłużej używane działo w historii Floty Brytyjskiej Royal Navy, było w służbie w latach 1913-1959.SMS Mackensen – niemiecki okręt, krążownik liniowy okresu I wojny światowej, także nazwa typu krążowników liniowych. Nazwany na cześć marszałka Augusta von Mackensen.
  16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.

  SMS Baden był niemieckim pancernikiem typu Bayern służącym w Kaiserliche Marine, który został zwodowany w 1916 i został uratowany przez Brytyjczyków w czasie samozatopienia Hochseeflotte w Scapa Flow przez wyrzucenie go na mieliznę. Później zatopiony w czasie intensywnych testów artyleryjskich przez Royal Navy w 1921.

  Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.Pancerniki typu Bayern to ostatni i najlepszy typ niemieckich pancerników generacji drednotów, z okresu I wojny światowej. Z planowanych czterech, ukończono 2 okręty tego typu, które jednak nie zdążyły wziąć udziału w głównych starciach morskich wojny.

  Historia[ | edytuj kod]

  "Baden" był jednym z czterech planowanych niemieckich pancerników typu Bayern. Pozostałe to "Württemberg", "Bayern" i "Sachsen".

  "Baden" nie był początkowo przewidziany do przekazania w ramach kapitulacji niemieckiej po I wojnie światowej, ale zastąpił krążownik liniowy SMS "Mackensen", który był nieukończony i nie mógł wypłynąć na morze.

  Po próbie samozatopienia w Scapa Flow "Bayern" został podniesiony i złomowany, ale "Baden", z racji tego że należał do najnowszego typu niemieckich pancerników, został poddany przez Brytyjczyków dokładnym testom i porównaniom z istniejącymi brytyjskimi okrętami. Na okręcie testowano także skuteczność brytyjskiej artylerii. Najpierw brytyjską armatę BL 15 inch /42 naval gun, która była zainstalowana na dwóch monitorach HMS "Erebus" i HMS "Terror". Monitory strzelały w wybrane części kadłuba i nadbudówek. Na pokładzie tego pancernika testowano także wiele bomb lotniczych. W końcu pancerniki Brytyjskiej Floty Atlantyckiej używając swoich głównych dział zatopiły SMS "Baden" na południowy zachód od Portsmouth 16 sierpnia 1921. Wrak pancernika niemieckiego leży na głębokości 180 metrów.

  Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku, do okresu II wojny światowej. Przeznaczeniem pancerników było zapewnienie panowania na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. Pierwsze pancerniki pojawiły się w latach 60. XIX wieku i z miejsca zastąpiły drewniane okręty liniowe w roli najpotężniejszych jednostek floty, przejmując także ich nazwę w niektórych językach (zobacz niżej). Szczyt znaczenia pancerniki miały podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) i I wojny światowej, istotną rolę odgrywały także podczas II wojny światowej, aczkolwiek utraciły wtedy swój prymat na rzecz lotniskowców. Po tej wojnie klasa ta stopniowo zanikła, jedynie nieliczne pozostające w służbie okręty używane były w bardzo ograniczonym zakresie do lat 90. XX wieku. Polska nie posiadała w swojej marynarce okrętów tej klasy.Krążownik liniowy - klasa dużych okrętów artyleryjskich, która wykształciła się w okresie poprzedzającym I wojnę światową jako połączenie cech krążowników (duża prędkość) i pancerników (wielkość i uzbrojenie). Krążowniki liniowe zaliczane były obok pancerników do okrętów liniowych. W dawnym polskim piśmiennictwie nazywano je też "krążownikami bojowymi".

  Uwagi[ | edytuj kod]

  Testy artyleryjskie, które przeprowadzono przy pomocy tego okrętu, pokazały że ulepszone pociski brytyjskie kalibru 381 mm, gdyby były dostępne w czasie bitwy jutlandzkiej, spowodowałyby, że flota niemiecka poniosłaby znacznie większe straty.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Geoffrey Bennett: Naval Battles of the First World War. London: Pen & Sword Military Classics, 2005. ISBN 1-84415-300-2.
 • Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Bitwa jutlandzka (w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku) – bitwa morska stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 roku na Morzu Północnym w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego i Skagerraku, pomiędzy zespołami flot: brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine. Była to największa bitwa morska I wojny światowej i jedyne w tym konflikcie starcie flot liniowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Portsmouth – miasto na południowym wybrzeżu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire. Portsmouth znajduje się w odległości 103 km na południowy zachód od Londynu oraz 31 km na wschód od miasta Southampton.
  Scapa Flow (staronord. Skalpaflói) – akwen pomiędzy wyspami Orkadów (archipelag Wysp Brytyjskich, na północ od Szkocji), podczas I i II wojny światowej służący jako główna baza Royal Navy – brytyjskiej marynarki wojennej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.