SIPP
Intel 80386 – 32-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, zaprezentowany w 1985 roku. Później odpowiedniki tego procesora produkowały również firmy AMD oraz Cyrix (VIA).Intel 80286 – 16-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, oficjalnie pokazany po raz pierwszy 1 lutego 1982. Procesor składał się ze 134 tysięcy tranzystorów, pierwsze wersje pracowały z częstotliwością 6 lub 8 MHz, późniejsze maksymalnie 25 MHz. W procesorze 286 wprowadzono nowe instrukcje, nowy tryb adresowania pamięci (tryb chroniony) oraz przeprojektowano układ DMA.
Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.

SIPP (z ang. single inline pin package) – moduł pamięci komputerowej, którego złączem był jeden rząd pinów.
Składał się z małej płytki drukowanej, na której zamontowano układy pamięci. Złącze miało 30 pinów ułożonych w jednym rzędzie wzdłuż krawędzi płytki, które łączyły się otworkami w płycie głównej komputera.
Ten rodzaj pamięci został wprowadzony w 1983 roku, zastępując układy podstawek pod układy scalone pamięci (DIP). Był stosowany m.in. w komputerach z procesorami 80286, 80386, M68000 (np. Atari ST). Został zastąpiony przez układy SIMM, które okazały się łatwiejsze do zainstalowania i miały pewniejsze styki. SIPP zrewolucjonizował sposób, w jaki montowano pamięci RAM w komputerach osobistych (PC), ponieważ znacznie łatwiej można było zmieniać pamięci, uniezależniono konstrukcję płyty głównej od stosowanych układów scalonych pamięci.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Jean Louis-Guerin , Atari STE Harware Description, info-coach.fr [dostęp 2017-10-10] .