• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SIMBAD

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.PostgreSQL (/poːst ɡɹɛs kjuː ɛl/) często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011.
  (4692) SIMBAD – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 143 dni w średniej odległości 2,26 j.a. Została odkryta 4 listopada 1983 roku w obserwatorium astronomicznym w mieście Flagstaff w Arizonie przez Briana Skifa. Nazwa planetoidy pochodzi od bazy danych SIMBAD, zbierającej dane na temat obiektów spoza Układu Słonecznego. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (4692) 1983 VM7.

  SIMBAD (ang. Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.

  SIMBAD powstał poprzez połączenie danych z Catalog of Stellar Identifications (CSI) oraz Bibliographic Star Index. CSI do 1979 umieszczony był na komputerze IBM 360/65 w Centrum Komputerowym w Meudon. Komputer ten był połączony za pomocą linii dzierżawionych z wszystkimi francuskimi obserwatoriami astronomicznymi. Baza danych była systematycznie rozszerzana o dane z innych katalogów oraz literatury akademickiej.

  Meudon – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.

  Po zamknięciu Centrum w Meudon bazę danych gruntownie przebudowano i zainstalowano na komputerze typu mainframe Univac 1110 na Uniwersytecie w Strasburgu. Pierwsza interaktywna wersja on-line (znana jako SIMBAD 2) została udostępniona w 1981. W 1983 bazę danych poszerzono o galaktyki i obiekty niebędące gwiazdami. Wersja 3, opracowana w języku C, została uruchomiona na systemie Unix w Obserwatorium w Strasburgu w 1990 roku. W 2006 powstała czwarta wersja bazy danych (SIMBAD 4), zarządzana przez otwarty system PostgreSQL, a jej oprogramowanie wpierające napisano w całości w Javie.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.Łącze telekomunikacyjne dzierżawione – utworzone przez operatora telekomunikacyjnego dla danego klienta. Łącze dzierżawione transmisji danych ma stałą przepustowość.

  1 stycznia 2019 baza SIMBAD zawierała informacje o 10 230 869 obiektach występujących pod 34 187 828 różnymi nazwami katalogowymi, zawierała również 352 446 przypisów oraz 18 658 184 cytowania bibliograficzne.

  Nazwa planetoidy (4692) SIMBAD pochodzi od tego katalogu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Baza danych SIMBAD [dostęp 2019-01-01]
 • The SIMBAD Database: Lessons Learned from 30 years of Experience
 • Katalog astronomiczny – uporządkowany zestaw danych dotyczących ciał niebieskich. Danymi tymi mogą być położenia obiektów na niebie (współrzędne – dane astrometryczne), ich odległości, jasności (dane fotometryczne), widma (dane spektroskopowe) czy też zdjęcia, w postaci klisz lub elektronicznej (np. plików FITS). Najbardziej znanymi katalogami są Katalog Messiera i New General Catalogue.Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców planet, pięć znanych (a prawdopodobnie kilkadziesiąt) planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.
  Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.
  C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  UNIVAC to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące komputer typu mainframe. Powstało z wydziału komputerów korporacji Remington Rand, która w 1950 roku po nabyła Eckert-Mauchly Computer Corporation (firmę założoną 4 lata wcześniej przez twórców ENIACa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.76 sek.