SIM-lock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SIM-lock (SIM lock, potocznie simlock) – zabezpieczenie w oprogramowaniu telefonów komórkowych oraz modemów GSM zakładane przez producenta na życzenie operatora, najczęściej powodujące brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.

S-SIM — karta SIM z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem, zaprezentowana przez firmę Samsung Electronics na targach Cartes 2006, które odbyły sie w Paryżu. Ma ona wbudowaną pamięć flash typu NAND, pozwalającą na przechowywanie do 1 GB danych. Karta jest kompatybilna ze standardem MultiMedia Card w wersji High-Speed. Oprócz standardowej funkcjonalności związanej z identyfikacją użytkownika w sieciach komórkowych pozwala na przechowywanie dużej ilości danych oraz umożliwia uruchomienie dodatkowych usług i aplikacji.NCK, kod NCK – kod umożliwiający usunięcie blokady SIM-lock w niektórych telefonach komórkowych. Kod ten generowany jest przez operatora sieci komórkowej podczas zakładania blokady SIM-lock w telefonie, na podstawie jego numeru identyfikacyjnego IMEI i kodu MCC. Kod NCK można uzyskać za pomocą specjalnych programów-kalkulatorów.

W telefonie komórkowym z SIM-lockiem można zainstalować kartę SIM tylko jednego operatora, najczęściej samego sprzedawcy telefonu. Istnieje również możliwość takiego zablokowania telefonu, aby działał tylko z jedną, wybraną kartą SIM lub np. z kartami z określonego kraju. Umieszczenie innej karty w tak zablokowanym aparacie powoduje zwykle pokazanie napisu Brak sieci lub informacji o włączonej blokadzie. Najczęściej blokada SIM-lock jest zakładana na kod kraju i kod sieci (MNC + MCC), np. 260-01, która jest zwykle zakładana na życzenie operatora.

MNC (ang. Mobile Network Code) – unikatowy w obrębie danego kraju numer, identyfikujący sieć telefonii bezprzewodowej. Na ogół występuje w parze z kodem MCC.Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

Zazwyczaj firma, która założyła SIM-locka, oferuje także możliwość jego zdjęcia za odpowiednią opłatą lub bezpłatnie po określonym czasie (np. na koniec terminowej umowy między klientem a operatorem). W większości telefonów operacja taka polega na wpisaniu w odpowiednim menu telefonu kodu odblokowującego NCK. Sklepy z telefonami i akcesoriami do nich oraz komisy zwykle również oferują możliwość zdjęcia SIM-locka, a cena tej operacji jest zależna głównie od tego, jak bardzo jest skomplikowana. Może ona zająć od jednej minuty do kilku dni, jak np. jest w przypadku odblokowywania iPhone'a.

ISIM (ang. IP Multimedia Services Identity Module) jest aplikacją działającą na karcie chipowej UICC (ang. Universal Integrated Circuit Card) używanej w telefonach komórkowych trzeciej generacji (3G). ISIM zawiera parametry pozwalające na identyfikacje i uwierzytelnienie użytkownika w systemie IMS.Dual SIM – jest to funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Niektóre z nowoczesnych modeli telefonów komórkowych mają wbudowaną funkcję Dual SIM (posiadają dwa sloty na karty SIM). Większość z nich zaprojektowana jest tak, aby obie karty mogły być aktywne jednocześnie. Najbardziej popularnym zastosowaniem funkcji Dual SIM jest korzystanie z numeru służbowego i prywatnego w jednym telefonie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • ISIM
  • USIM
  • dual SIM
  • S-SIMTM
  • Reklama