• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SIBC

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bressay (staronord. Breiðey) – wyspa w archipelagu Szetlandy, położona na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, należąca do Szkocji.
  Lerwick (gael. Liùrabhaig) - największe miasto archipelagu Szetlandów, położone na wyspie Mainland na północ od Szkocji. Zamieszkuje je 7500 mieszkańców, co stanowi ok. 1/3 populacji wysp. Nazwa wywodzi się z języka norn, którym posługiwano się na Szetlandach jeszcze w XIX wieku i oznacza Zatokę Gliny. Lerwick jest najbardziej na północ wysuniętym miastem Wysp Brytyjskich, choć najdalszym zamieszkałym miejscem archipelagu jest niewielka wioska Skaw na szetlandzkiej wyspie Unst, położona ok. 100 km na północ od Lerwick.

  SIBC (en. Shetland Islands Broadcasting Company) – komercyjna rozgłośnia radiowa, jedyna stacja nadająca z Wysp Szetlandzkich. Słyszana jest też na części Orkadów oraz na wodach wokół wysp. Siedziba radia mieści się w Lerwick, największym mieście owego terenu i jest tam najpopularniejszą ze stacji. Nadaje na falach 96,2 MHz, przy czym w Lerwick posiada odmienną częstotliwość 102,2 MHz, a nadawane jest z wieży na Bressay.

  Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick. Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Radio powstało 26 listopada 1987 roku i od samego początku audycje nadawane są w języku angielskim. Posiada licencję (nr AL131-2) OFCOM, organizacji kontrolującej media w Wielkiej Brytanii.

  Właścicielem rozgłośni jest Shetland Islands Broadcasting Company Limited, część Commercial Radio Companies Association.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Full Members (ang.). RadioCentre: Shaping Commercial Radio's Future. [dostęp 2010-05-09].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona rozgłośni
 • Orkady (ang. Orkney Islands, wym. [ˌɔːknɪˈaɪləndz]; gael. Àrcaibh) – archipelag na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych. Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
  Warto wiedzieć że... beta

  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Środki masowego przekazu (mass media, publikatory) – środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino. Środki masowego przekazu to element kultury masowej.
  Office of Communications (Ofcom) – organ państwowy istniejący w Wielkiej Brytanii kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji. W 2003 roku zastąpił i przejął uprawnienia 5 istniejących wcześniej urzędów:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.