• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SFQ

  Przeczytaj także...
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.QoS (ang. Quality of Service – jakość usługi) to, zgodnie z zaleceniem ITU-T E.800, całość charakterystyk usługi telekomunikacyjnej stanowiących podstawę do wypełnienia wyrażonych i zaspokajanych potrzeb użytkownika tej usługi.
  Random early detection (RED) - znany również jako random early drop, jest algorytmem kolejkowania. Jest on również algorytmem unikania zakleszczeń.

  SFQ (ang. Stochastic Fairness Queueing) to bezklasowy algorytm kolejkowania ruchu na routerze działającym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

  Dane przepływające przez interfejs są dzielone na strumienie, które są przydzielane do odpowiadających im kolejek FIFO. Kolejki są kolejno opróżniane tak aby żadna z nich nie mogła wykorzystać całej przepływności łącza. Przy dużej liczbie strumieni, do jednej kolejki może być przydzielone więcej niż jeden strumień. Co pewien czas przydział strumieni do kolejek jest zmieniany za pomocą odpowiedniego algorytmu mieszającego.

  Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku.Kolejka (ang. queue) – liniowa struktura danych, w której nowe dane dopisywane są na końcu kolejki, a z początku kolejki pobierane są dane do dalszego przetwarzania (bufor typu FIFO, First In, First Out; pierwszy na wejściu, pierwszy na wyjściu).

  Stosowanie SFQ zapewnia, że żaden ze strumieni danych nie jest w stanie "zawłaszczyć" całej przepływności łącza i zablokować innych strumieni.

  Zapoznaj się również z: QoS, bfifo, pfifo fast, pfifo, RED, TBF, RSVP

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • SFQ na akkd.porubis.pl (pol.) - opis SFQ oraz ESFQ wraz z przykładami • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.