• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SEAT Córdoba

  Przeczytaj także...
  Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (pl. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena.
  Volkswagen Polo (w skrócie VW Polo) - miejski samochód osobowy produkowany przez koncern Volkswagena nieprzerwanie od 1975 roku. Nazwa Polo pochodzi od nazwy elitarnej dyscypliny sportu.

  SEAT Córdobasamochód osobowy produkowany przez koncern Volkswagen AG pod marką SEAT od 1993 do 2009 roku. Auto jest odmianą sedan modelu Ibiza.

  SEAT Córdoba I[]

  Tył SEATa Cordoby przed liftingiem
  SEAT Cordoba SX (coupe)
  SEAT Cordoba Vario (kombi)
  Tył Córdoby Vario
  SEAT Córdoba po liftingu
  Tył SEATA Córdoby po liftingu

  SEAT Cordoba I został zaprezentowany w 1993 roku. Platforma auta A03 posłużyła do skonstruowania m.in. Ibizy II oraz Volkswagena Polo III. W latach 1996 - 2003 oprócz sedana oferowano wersję coupe (SX) oraz kombi (Vario). Wersja kombi była odpowiednikiem produkowanego równolegle Volkswagena Polo Variant (kombi) i podobnie jak sedan, przeszedł w 1999 roku facelifting. Cordoby SX i Cupra występowały w odmianach 6k2 mk1 (odmiana pierwsza (1993 - 1996), 6k2 mk2 (odmiana druga (1996 - 1999) oraz 6k2 mk3 (1999 - 2002). Zarówno SX jak i Cupra były to wersje 2-drzwiowe.

  SEAT Ibiza – samochód osobowy segmentu B produkowany przez hiszpański koncern SEAT. Pierwsza wersja samochodu pojawiła się na rynku w 1984 roku. Od tego czasu samochód nieprzerwanie jest produkowany do dnia dzisiejszego. Obecnie powstaje jego IV generacja.Volkswagen Aktiengesellschaft (w skrócie VW AG) – niemiecki koncern samochodowy z siedzibą w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii, zatrudniający około 336 tys. pracowników (czerwiec 2008). Łączna produkcja samochodów koncernu w 2007 roku wyniosła 6 213 000 sztuk (bez firm MAN i Scania). Posiada on 48 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Działa w 154 krajach za pośrednictwem 175 spółek.

  Silniki[]

  Silniki benzynowe[]

  1. Dane w nawiasach („( )“) podane są dla automatycznej skrzyni biegów.
 • Dostępność silników zależna jest od rynku, modelu i wersji wyposażenia.
 • Silniki diesla[]

 • Dostępność silników zależna jest od rynku, modelu i wersji wyposażenia.

 • Cupra w pierwszej odmianie Cordoby wyposażona była w silnik 2.0 o mocy maksymalnej 150 KM. Kupno używanej Cordoby z silnikiem 1.8 lub 2.0 na polskim rynku wtórnym jest niezwykle trudne, bowiem wersje te nigdy nie znalazły się w polskich salonach.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2012: trzynastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Najmocniejszą odmianą Cordoby był model Cupra. Auto występowało w drugiej fazie modelu. Napędzał ją znany silnik 1.8T konstrukcji VW o mocy 156 KM. Auto bardzo rzadko spotykane na rynku wtórnym.

  Cordoba w sporcie motorowym[]

   Osobny artykuł: SEAT Cordoba WRC.

  W roku 1998 w cyklu rajdów Mistrzostw Świata pojawiła się pierwsza ewolucja Cordoby WRC. Zgodnie z regulaminem FIA auto posiadało silnik o pojemności 1995 cm³ i mocy ponad 300 KM. Auto doczekało się trzech ewolucji, z których żadna nie odniosła znaczących sukcesów na rajdowych trasach.

  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Sedan, kareta, notchback (ang. notch - szczebel, stopień; back - tył) - rodzaj trójbryłowego, zamkniętego nadwozia samochodu osobowego, z wyraźnie oddzielonym przedziałem silnikowym i bagażowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.

  Generacje modelu względem rocznika[]

 • Cordoba I 6k/c mk1 - (1993-1999)
 • Cordoba IF GPO1 mk2 - (1999-2002) tzw. model przejściowy po faceliftingu

 • SEAT Cordoba II[]

  Tył Córdoby II

  SEAT Cordoba II został zaprezentowany podczas Salonu samochodowego w Paryżu w 2002 roku. Cordoba II jest wersją sedan modelu Ibiza. Samochód był produkowany od września 2002 roku. W pierwszych egzemplarzach modelu montowano cztery jednostki napędowe. Były to benzynowe silniki - 1.4 o mocy 75 KM i 2.0 dysponujący mocą 115 KM oraz dwa diesle - 1.9 SDi, który miał zaledwie 64 KM oraz mocniejszy, 100-konny 1.9 TDi. Już od października tego samego roku do gamy silników dołączyły kolejne 4 jednostki napędowe. Produkcję Cordoby II zakończono w lutym 2009 roku. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.