Santa Cruz Operation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z SCO)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Santa Cruz Operation (SCO) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne. Powstało w 1979 założone przez Douga i Larry’ego Michelsów jako jedna z pierwszych firm oferujących komercyjne wsparcie dla rozwiązań opartych na systemie Unix. Spółka zbankrutowała na skutek przegranej sprawy sądowej o prawa do Uniksa.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Architektura komputera – sposób organizacji elementów tworzących komputer. Pojęcie to używane jest dosyć luźno. Może ono dzielić systemy komputerowe ze względu na wiele czynników, zazwyczaj jednak pod pojęciem architektury komputera rozumie się organizację połączeń pomiędzy pamięcią, procesorem i urządzeniami wejścia-wyjścia.

25 sierpnia 1980 na zlecenie firmy Microsoft (MS) podjęła się stworzenia w oparciu o licencjonowany od AT&T kod pierwszej wersji Uniksa na platformę IBM PC, znanej jako Xenix. Wobec odstąpienia przez MS od projektu w 1983 SCO przejęło w całości opiekę na systemem i sprzedawało go pod różnymi nazwami handlowymi (Xenix, SCO Unix, OpenDesktop, OpenServer).

Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1993 roku SCO stało się publiczną spółką akcyjną – przeprowadzając emisję akcji na giełdzie nowych technologii NASDAQ. W 1995 przejęło od Novella prawa do sprzedawanego jako UnixWare systemu V oraz wcześniejszych wersji tzw. research Unix.

Razem z firmami Sequent i IBM w październiku 1998 przystąpiło do programu Monterey, którego celem było stworzenie nowoczesnej wersji Uniksa dla 64-bitowych procesorów: IA-64 (Intel Merced/Itanium) oraz serii Power (IBM). Nowy system miał dawać możliwość uruchamiania zarówno aplikacji 64-bitowych, jak i wcześniejszych 32-bitowych. Trzy lata później, w maju 2001 IBM odstąpiło od przedsięwzięcia, decydując się na wsparcie rozwoju Linuksa. SCO z myślą o platformie 64-bitowej rozwijało system UnixWare, udostępniając wkrótce jego wersję 7.1.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

2 sierpnia 2000 SCO zostało podzielone, a główna część zajmująca się sprzedażą systemów UNIX i ich rozwojem za cenę 7 mln USD została przejęta przez dystrybutora Linuksa, firmę Caldera, z pozostałej części powstała nowa spółka Tarantella zajmująca się usługami informatycznymi. Wobec przewagi dochodów ze sprzedaży usług i produktów związanych z Uniksem w 2001 połączone korporacje Caldera/SCO wróciły do nazwy handlowej SCO.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.

Do chwili fuzji z Calderą, siedziba spółki znajdowała się w Santa Cruz, Kalifornia (stąd nazwa), obecna firma występująca pod nazwą The SCO Group ma swą siedzibę w Salt Lake City, Utah.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona SCO
 • Warto wiedzieć że... beta

  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
  Caldera (obecnie częściej pod nazwą The SCO Group) - amerykańska korporacja informatyczna. Powstała w 1994 założona przez Raya Noordę i Ransoma Love jako dystrybutor systemu GNU/Linux oraz dostarczyciel opartych na nim gotowych rozwiązań informatycznych i usług.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  System V (SysV) - nazwa systemu UNIX rozwijanego w Bell Labs (Unix System Laboratories, USL) firmy AT&T. Nazwą tą określa się komercyjne wersje Uniksa wydawane przez AT&T począwszy od 1983 roku.
  Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.
  Xenix to stworzona na początku lat 80. przez firmę Santa Cruz Operations (SCO) na zlecenie Microsoft odmiana systemu operacyjnego Unix, oparta na kodzie kupionym od firmy AT&T i przeznaczona dla komputerów IBM PC z procesorami 8086 i 8088.

  Reklama