• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SAP AG  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zarządzanie danymi podstawowymi (ang. Master Data Management, MDM) – termin określający rozwiązania informatyczne, standardy i działania podejmowane przez przedsiębiorstwa w celu zapewnienia wysokiej jakości, wiarygodności, aktualności i dostępności najważniejszych danych podstawowych, wykorzystywanych w różnych procesach biznesowych, przez różne jednostki organizacyjne oraz systemy komputerowe w ramach jednostki.Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ang. enterprise resource planning (ERP), tłumaczone przez producentów też jako zaawansowane zarządzanie zasobami) – określenie klasy systemów informatycznych służących wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem lub współdziałania grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, poprzez gromadzenie danych oraz umożliwienie wykonywania operacji na zebranych danych.
  Siedziba SAP w Walldorf

  SAP SE (wcześniej SAP AG, niem. Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung, ang. Systems Applications and Products in Data Processing) – niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1972 r. z siedzibą w Walldorf w Badenii-Wirtembergii, będące dostawcą oprogramowania biznesowego ERP.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.

  Produkty[ | edytuj kod]

  SAP był pionierem w dziedzinie oprogramowania ERP, dzięki czemu uzyskał i utrzymał rolę lidera na rynku. Przez wiele lat głównym produktem SAP był system SAP R/3 (gdzie „R” odnosi się do angielskiego terminu Realtime, a „3” do 3 poziomowej architektury systemu): bazy danych, serwera aplikacji i klienta (SAP GUI, które obecnie uzupełnia SAP GUI for Java).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. SAP Arena hala widowiskowo-sportowa w Mannheim, Niemcy. Jest to domowa hala zespołu hokejowego Adler Mannheim. Została otwarta w 2005 i jest w stanie pomieścić do 15 tys. widzów (w zależności od konfiguracji). Nazwa obiektu pochodzi od przedsiębiorstwa SAP AG.

  Poprzednikiem SAP R/3 był system SAP R/2, który oparty był na architekturze typu mainframe.

  Ostatnią wersją systemu SAP R/3 była wersja Enterprise 4.70 Extension Set 2.00. Od kilku lat nowe produkty oparte są na platformie SAP NetWeaver i następcą systemu R/3 jest SAP ERP (ERP 6.0).

  W ofercie SAP oprócz ERP znajduje się również inne oprogramowanie:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • SAP Business Information Warehouse lub SAP BW – obecnie oferowany jako SAP BI;
 • SAP Supply Chain Management lub SAP SCM (dawniej APO – Advanced Planner & Optimizer);
 • SAP Supply Chain Event Management SAP SCEM – pozwala zdefiniować specyficzne aspekty procesów gospodarczych takich jak transport i zamówienia; z technicznego punktu widzenia jest on częścią SCM i nie może być wdrażany bez niego;
 • SAP Supplier Relationship Management lub SAP SRM;
 • SAP Customer Relationship Management lub SAP CRM;
 • SAP Master Data Management lub SAP MDM (dawne PLM – Product Lifecycle Management).
 • SAP Process Orchestration lub SAP PO (dawne SAP PI – Process Integration lub SAP XI – Exchange Infrastructure);
 • SAP Enterprise Portal lub SAP EP;
 • SAP Human Capital Management lub SAP HCM.
 • W najnowszych wersjach, większość wymienionych produktów opiera się na tej samej architekturze, którą nazywa się SAP NetWeaver. Wyjątkiem są rozwiązania typu MDM. Częścią platformy Netweaver jest SAP BI (odpowiednik starszego BW), PI (odpowiednik starszego XI) oraz portal, jednakże ich wykorzystanie jest ograniczone do zakresu koniecznego dla wykupionego typu licencji (np. SCM korzysta z funkcji BI).

  Czas rzeczywisty – termin często używany w celu wyróżnienia przypadków zgłoszenia, przedstawienia, raportowania oraz reakcji na zdarzenia w tej samej ilości, a czasami również w tym samym czasie, w jakim mają one miejsce. Dzięki temu podmiot nie musi kompresować opisów tych zdarzeń ani opóźniać wysłania raportu lub reakcji. Termin znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach i jest dosyć nienormowanym określeniem. Jeśli istnieje sieć działająca z prędkością 1 kbit/s, a zaprojektowany system daje nam wydajność o prędkości większej niż 1 kbit/s, to w związku z tą siecią będzie to system czasu rzeczywistego.Internet Software House (ISH), to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na bazie rozwiązań internetowych - aplikacji internetowych. W typowych dla ISH projektach duża waga przykładana jest do analizy procesów biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz jej integracji z innymi systemami. Firmy z tej branży zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji dedykowanych i oprogramowania na zamówienie.

  Oferta SAP została od początku lat 2000. rozszerzona o produkty dla małych i średnich przedsiębiorstw – SAP Business One i SAP Business All-in-One.

  Szacuje się, że obecnie na całym świecie jest około 121 000 instalacji produktów SAP używanych przez 47 800 klientów. Produkty SAP są wdrażane przez ponad 1500 firm partnerskich, a korzysta z nich 12 milionów użytkowników w 120 krajach.

  SAP ERP (do 2007 jako MySAP ERP) – zintegrowany modułowy pakiet oprogramowania ERP stworzony przez firmę SAP AG, wspierający zarządzanie w dużych i średnich organizacjach różnych branż. System jest następcą pakietu SAP R/3.Walldorf – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar. Leży ok. 15 km na południe od Heidelberga, przy autostradzie A5, drogach krajowych B3, B39, B291 i linii kolejowej Mannheim–Karlsruhe.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  SAP NetWeaver – to platforma integracyjna stworzona przez firmę SAP AG. Umożliwia ona tworzenie, udostępnianie oraz zarządzanie aplikacjami, utworzonymi zarówno przez SAP, jak i innych producentów oprogramowania.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  SAP Business One – zintegrowany system informatyczny bazujący na wzorcach biznesowych klasy ERP. Dzięki temu daje dostęp do danych we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to pozwala kontrolować procesy biznesowe w przedsiębiorstwie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.