• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SABMiller  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Altria Group, Inc. (wcześniejsza nazwa to: Philip Morris Companies Inc.) - holding składający się z Philip Morris International, Philip Morris USA i Philip Morris Capital Corporation. 27 stycznia 2003 r. Philip Morris Companies Inc. zmieniło nazwę na Altria Group, Inc.
  Piwa firmy SABMiller – wystawa w browarze w Pilźnie

  SABMiller plc – międzynarodowy koncern produkujący piwo i napoje bezalkoholowe z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Był drugim co do wielkości koncernem browarniczym na świecie pod względem przychodów (po Anheuser-Busch InBev) i jednym z największych przedsiębiorstw zajmujących się rozlewem produktów firmy Coca-Cola. Produkowane przez koncern marki to m.in. Foster’s, Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro, Pilsner Urqell, Tyskie, Lech, Żubr. Koncern działał w 80 krajach Afryki, Azji, Australii, Europy oraz Ameryki Północnej, Południowej i w 2009 r. sprzedał około 21 mld litrów piwa typu lager .

  Browar Šariš (słow. Pivovar Šariš, wym. [ˈpɪvovar ˈʃarɪʃ]) – jeden z największych słowackich browarów z siedzibą w mieście Wielki Szarysz koło Preszowa. Pilsner Urquell (czes. Plzeňský prazdroj, plzeň) – jasne piwo produkowane w Pilznie w Czechach. "Prazdroj" oznacza pierwsze źródło, praźródło (piwa dolnej fermentacji). Pierwsze masowo produkowane piwo tzw. dolnej fermentacji (fermentowane w niskich temperaturach) na świecie, w miejskim browarze w Pilznie założonym w 1842 r. Produkcja piwa nadzorowana była przez bawarskiego piwowara Josefa Grolla, który poprowadził browar w Pilznie. To od nazwy miejscowości, której miejski browar rozpropagował produkcję klarownego piwa metodą dolnej fermentacji, (pilsner) wzięły początek wszystkie piwa typu pils, a sam Pilsner jest do dziś przez wielu uznawany za wzorzec jasnego piwa. Zawiera 4,4% alk.

  Główną giełdą notowań akcji SABMiller była Giełda Papierów Wartościowych w Londynie, a spółka wchodziła w skład indeksu FTSE 100. W dniu 23 grudnia 2011 r. osiągnęła ona kapitalizację rynkową na poziomie 35,6 mld GBP, co było 11. pod względem wielkości wynikiem notowań pierwotnych Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie.

  Radegast - marka piwa typu pilzeńskiego o lekkim, zrównoważonym smaku słodowo-chmielowym i o delikatnym słodowym zapachu, które produkowane jest od 1970 roku, w browarach należących do grupy SABMiller: Radegast w Noszowicach i Plzeňskim Prazdroju w Pilźnie w Czechach, a także w browarze Šariš w Veľkim Šarišu na Słowacji. Nazwa piwa została zaczerpnięta od nazwy słowiańskiego boga Radegasta, który był czczony pod tym imieniem na terenie Moraw.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W roku 2016 koncern został wykupiony przez swojego największego konkurenta – koncern Anheuser-Busch InBev.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki przedsiębiorstwa sięgają 1895 roku, czyli momentu założenia South African Breweries w RPA. Przez wiele dziesięcioleci South African Breweries ograniczały swój obszar działalności głównie do południowej Afryki, który to rynek zdominowały. Dopiero w latach 90. XX wieku spółka rozpoczęła ekspansję na inne rynki.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miller Brewing Company – amerykańska firma zajmująca się produkcją piwa. Należy do SABMiller, a mieści się w Milwaukee (Wisconsin). Firma posiada browary w Albany (Georgia), Chippewa Falls (Wisconsin), Eden (Karolina Północna), Fort Worth (Teksas), Irwindale (Kalifornia), Milwaukee (Wisconsin), Trenton (Ohio).

  Po wejściu na Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie w 1999, w celu pozyskania kapitału na przejęcia, grupa nabyła północnoamerykańską Miller Brewing Company od Altria Group w 2002 i zmieniła nazwę na SABMiller.

  Następną znaczącą inwestycją był nabyty w 2005 roku pakiet większościowy w drugim co do wielkości koncernie piwowarskim Ameryki Południowej – Bavaria S. A., czyli producencie takich marek, jak Aguila czy Club Colombia. W sierpniu 2001 roku spółka zaangażowała się w przejęcie browaru Foster’s, a we wrześniu tego samego roku zarząd firmy Foster’s zdecydował się na ofertę przejęcia za kwotę 9,9 mld AUD (10,2 mld USD, 6,5 mld GBP). Transakcja miała być zrealizowana do końca 2011 r., jednak z wykluczeniem marki Foster’s Lager w Wielkiej Brytanii i Europie, do której prawa własności miała firma Heineken.

  Redd’s – marka piwa smakowego produkowana przez Kompanię Piwowarską. Dostępne w butelkach 0,5 l i 0,3 l oraz w puszkach 0,5 l i 0,33 l.Velkopopovický Kozel jest piwem typu lager pochodzącym u miejscowości Velké Popovice (Czechy). Jest produkowane w różnych jasnych i ciemnych odmianach. Znakiem rozpoznawczym piwa Kozel jest kozioł niosący kufel napełniony pieniącym się piwem.

  W listopadzie 2011 r. grupa SABMiller – jako pierwsza na świecie – rozpoczęła komercyjną produkcję piwa z manioku, choć mieszkańcy RPA domowym sposobem produkowali je już od pokoleń. Jego smak jest określany jako „nieco gorzki, nieco cierpki, niesłodki”.

  FTSE 100 (skrót z ang. Financial Times Stock Exchange, potocznie footsie) – indeks akcji spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange). Indeks obejmuje 100 największych spółek spełniających wiele wymagań dotyczących płynności, kapitalizacji itp.Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.
  Heineken – holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie, założone w 1864 przez Gerarda Adriaana Heinekena w Amsterdamie. Spółka jest właścicielem ponad 130 browarów w ponad 65 państwach na całym świecie i zatrudnia około 64 tys. pracowników. Warzy i sprzedaje ponad 170 regionalnych, lokalnych, okazjonalnych i specjalistycznych piw, takich jak Cruzcampo, Tiger, Żywiec, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star i Heineken.
  Anheuser-Busch InBev SA/NV (AB InBev) – międzynarodowy koncern browarniczy z siedzibą główną w Leuven w Belgii, największy producent piwa na świecie, właściciel marek: Budweiser, Corona i Stella Artois.
  Lech – marka piwa produkowanego przez browar Lech Browary Wielkopolski należący do Kompanii Piwowarskiej. W 2011 było czwartą, a w 2013 siódmą najlepiej sprzedającą się marką piwa w Polsce.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Topvar - marka słowackiego piwa, produkowanego przez browar Topvar (Pivovar Topvar), będący obecnie częścią firmy SABMiller.
  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.