• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • S/2007 S 3

  Przeczytaj także...
  Księżyce nieregularne – niewielkie satelity krążące wokół planety po orbitach wydłużonych, odległych i często silnie nachylonych do płaszczyzny jej równika. Często poruszają się one ruchem przeciwnym do obrotu planety, czyli po orbitach wstecznych. Te cechy świadczą że nie powstały one z dysku materii otaczającego formującą się planetę, jak księżyce regularne, lecz pierwotnie krążyły wokół Słońca i zostały przechwycone.Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.
  Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.

  S/2007 S 3 – mały księżyc Saturna, odkryty przez Scotta S. Shepparda, Davida C. Jewitta, Jana Kleynę i Briana G. Marsdena, 1 maja 2007 z obserwacji przeprowadzonych pomiędzy 18 stycznia a 19 kwietnia 2007 r. Nie został jeszcze oficjalnie nazwany. Część z nowo odkrytych księżyców otrzymała już własne nazwy, reszta otrzyma je w ciągu kilku lat.

  Grupa nordycka – duża grupa zewnętrznych, nieregularnych księżyców Saturna, poruszających się ruchem wstecznym. Nazwy księżyców z tej grupy pochodzą z mitologii nordyckiej, oprócz największej Febe, która została odkryta ponad sto lat przed wprowadzeniem tej konwencji.Scott Sander Sheppard – amerykański astronom. Gdy był doktorantem na Uniwersytecie Hawajskim, pod jego przewodnictwem odkryto wiele księżyców, głównie Jowisza i Saturna. Współpracując z Davidem Jewittem odkrył również 7 planetoid. Obecnie pracuje w Departamencie Magnetyzmu Ziemskiego Carnegie Institution of Washington.

  Należy do grupy nordyckiej nieregularnych, zewnętrznych księżyców planety, poruszających się ruchem wstecznym.

  Brian Geoffrey Marsden (ur. 5 sierpnia 1937, zm. 18 listopada 2010) – brytyjski astronom, specjalista w dziedzinach mechaniki nieba i astrometrii, wieloletni dyrektor Minor Planet Center, współodkrywca asteroidy (37556) Svyaztie (wspólnie z Nikołajem Czernychem).Jan T. Kleyna − brytyjski astronom, pracownik naukowy Instytutu Astronomii Uniwersytu Hawajskiego. Pracował z Davidem Jewittem. Wraz z nim odkrył 4 planetoidy, a także kilka księżyców Saturna.

  Zobacz też[]

 • Chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym
 • Księżyce Saturna
 • Przypisy

  1. Planetary Satellite Mean Orbital Parameters (ang.). Jet Propulsion Laboratory, 2013-08-23. [dostęp 2016-02-23].
  2. Planetary Satellite Physical Parameters (ang.). Jet Propulsion Laboratory. [dostęp 2014-06-12].
  3. S/2007 S3 (ang.). W: Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2015-10-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • S/2007 S3 (ang.). W: Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2015-10-01].
 • David C. Jewitt (ur. w 1958) – angielski astronom, odkrywca (wspólnie z Jane Luu) pierwszego obiektu w pasie Kuipera – planetoidy (15760) 1992 QB1. W sumie jest współodkrywcą 39 asteroid oraz wielu księżyców planet zewnętrznych.Chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym przedstawia w postaci tabelarycznej chronologiczny przegląd odkryć głównych obiektów w Układzie Słonecznym, takich jak: planety, planety karłowate i ich księżyce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ruch wsteczny (obrót wsteczny) – obrót obiektu orbitującego większe ciało niebieskie w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego większego ciała.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.