• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • S-VHS

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.S-Video (ang. Separated Video), oddzielny sygnał wizyjny – standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w standardzie Composite video, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji (informacje o jasności barw) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Standard S-Video nazywany jest czasami Super Video lub Y/C, a także błędnie S-VHS. Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny, a sygnały fonii przesyłane są oddzielnymi przewodami.
  Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.
  Kaseta S-VHS i S-VHS-C - wierzchnia strona
  Magnetowid S-VHS

  S-VHS – system zapisu taśm video przeznaczony na rynek konsumencki, będący nowocześniejszą wersją formatu VHS. Twórca formatu, firma JVC produkowała też profesjonalne kamkordery i magnetowidy studyjne S-VHS, z powodzeniem wykorzystywane w latach 90. np. przez TVP, do mniej ważnych zadań jak np. program "Kurier województw" (technologia ta częściowo wyparła taśmę 16 mm, i zmniejszyła ekipę realizacyjną z 5-6 do 2 osób).

  Magnetowid – urządzenie do magnetycznego rejestrowania i odtwarzania obrazu z taśmy magnetycznej, działające na podobnej zasadzie jak magnetofon.Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • System S-VHS oferuje rozdzielczość na poziomie około 400 linii (VHS - 240 linii) oraz znacznie lepiej reprodukuje kolory, dzięki rozdzieleniu kompozytowego sygnału wideo na dwa sygnały: luminancji (jasności) i chrominancji (koloru). W standardzie S-VHS dźwięk jest zapisywany z jakością hi-fi.
 • W kamkorderach i magnetowidach standardu S-VHS dodano dodatkową głowicę kasującą, tzw. flying erase head. Dzięki temu można wykonywać niedostępne wcześniej operacje edycyjne takie, jak insert.
 • Magnetowidy S-VHS posiadają dodatkowe wejścia i wyjścia S-VIDEO służące do przesyłu rozdzielonego na chrominancję i luminancję sygnału wizji. Przy łączeniu urządzeń sygnałem S-Video dźwięk przesyłany jest oddzielnym torem (oddzielnymi kablami audio). Niektóre urządzenia mają wejścia do wtyczek typu SCART, wymagany jest wtedy jednak kabel o dostatecznej liczbie żył, a w szczególności przesyłający osobno chrominancję, luminancję oraz dźwięk.
 • Połączenie S-VIDEO, u góry sygnały kodujące obraz, wtyczka typu Hosiden, u dołu dźwięk stereofoniczny, wtyczki typu Cinch

  Kompatybilność[ | edytuj kod]

 • Na potrzeby kamer domowego użytku typu Handycam opracowano miniaturowe kasety S-VHS-C.
 • Nagrane kasety standardu S-VHS nie są kompatybilne z magnetowidami standardu VHS. Oznacza to, że nie można odtwarzać kaset S-VHS na magnetowidzie VHS, magnetowidy standardu S-VHS z reguły umożliwiają odtwarzanie również formatu VHS.
 • Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.