• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu

  Przeczytaj także...
  Wzgórze (łac. thalamus, ang. thalamus) - część międzymózgowia znajdująca się pod spoidłem wielkim. Przylega do niego podwzgórze.Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (z wyjątkiem świadomego snu) i bezruch. Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych (zob. śpiączka).
  Elektroda – końcowy element niektórych układów lub urządzeń elektrycznych, przewodnik elektryczny wysyłający ładunek elektryczny lub przyjmujący go z otoczenia, albo kształtujący pole elektrostatyczne w swoim otoczeniu.
  Zapis słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu

  Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu (BERA, ABR – Auditory Brainstem Response) – zjawiska elektryczne powstające w mózgu, będące odpowiedzią na bodziec dźwiękowy.

  Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu wykorzystywana jest jako obiektywna metoda diagnostyczna, pozwalająca na ocenę prógu słyszenia, różnicowanie zaburzeń słuchu, a także monitorowanie funkcji nerwu słuchowego i pnia mózgu w czasie zabiegów otoneurologicznych.

  Ucho zewnętrzne (łac. auris externa) składa się z małżowiny usznej (łac. auricula) i przewodu słuchowego zewnętrznego (łac. meatus acusticus externus) oddzielonego od ucha środkowego przez błonę bębenkową.Nerw przedsionkowo-ślimakowy, (łac. nervus vestibulocochlearis) – VIII nerw czaszkowy unerwiający ucho wewnętrzne łączący je z mózgowiem. Nerw ten przekazuje informacje słuchowe ze ślimaka i informacje dotyczące przyspieszeń liniowych i kątowych z kanałów półkolistych i łagiewki. Dawniej używana nazwa: nerw statyczno-słuchowy.

  Metoda rejestracji[]

  Do zbierania sygnałów używa się trzech elektrod: aktywnej – umieszczanej na szczycie głowy lub czole pacjenta, odniesienia – przytwierdzonej do wyrostka sutkowatego lub płatka ucha po stronie badanej oraz uziemiającej zlokalizowanej na wyrostku sutkowatym lub płatku ucha po stronie przeciwnej.

  Pokrywa śródmózgowia – najbardziej grzbietowo położona część śródmózgowia. Składa się z czterech wzgórków opartych na blaszce pokrywy. Każdy wzgórek łączy się za pomocą ramienia z odpowiednim ciałem kolankowatym. Wyróżnia się:Rzymski system zapisywania liczb zwany też łacińskim – addytywny system liczbowy, w podstawowej wersji używa 7 znaków.

  Zapis[]

  Pojawia się po w ciągu 10 ms po podaniu bodźca. W sygnale ABR wyróżnia się siedem fal (załamków), numerowanych cyframi rzymskimi.

 • Fala I pojawia się po czasie około 1,9 ms i pochodzi z części dystalnej nerwu słuchowego
 • Fala II pojawia się po około 3 ms i pochodzi proksymalnej części nerwu słuchowego
 • Fala III pojawia się po około 4 ms i pochodzi z jąder ślimakowych
 • Fale IV powstająca w zespole oliwki górnej i V (często trudno jest je rozdzielić) pojawiają się po około 5,2-6 ms i pochodzą ze wstęgi bocznej oraz wzgórka dolnego pokrywy śródmózgowia. Fala V jest najważniejsza ze wszystkich, ponieważ występuje nawet dla bardzo małych bodźców i u wszystkich ludzi.
 • Fala VI pojawia się po około 7,6 ms i pochodzi z ciała kolankowatego przyśrodkowego wzgórza
 • Fala VII pojawia się po około 9 ms i pochodzi z promienistości słuchowej w kresomózgowiu
 • Amplituda i miejsce występowania poszczególnych fal nie zależy od siły bodźca, ani od stanu czuwania i snu.

  Kresomózgowie (łac. telencephalon) – część mózgowia obejmująca półkule mózgu, spoidła mózgu (w tym ciało modzelowate), blaszkę krańcową, jądra podstawne, hipokamp, komory boczne, sklepienie oraz węchomózgowie. Kresomózgowie nadzoruje większość czynności fizycznych i umysłowych. Różne obszary kresomózgowia są odpowiedzialne za rozmaite reakcje świadome. Ze względu na swą wielkość i widoczność (u człowieka przykrywa, oprócz móżdżku, wszystkie pozostałe elementy mózgowia) zwłaszcza u ssaków wyższych,kresomózgowie potocznie utożsamiane jest z mózgiem.Ciało kolankowate przyśrodkowe – parzysta struktura uwypuklająca się na dolnej powierzchni międzymózgowia. Ciała kolankowate boczne i przyśrodkowe tworzą zawzgórze. Ciała kolankowate przyśrodkowe należą do drogi słuchowej, pośrednicząc pomiędzy korą słuchową i wzgórkami czworaczymi dolnymi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyrostek sutkowaty (łac. processus mastoideus) – wyrostek tworzony przez część sutkową kości skroniowej. Położony jest w tylnej dolnej części kości i daje się wymacać przez skórę. Zachowuje dużą zmienność zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiarów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.