• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słowo/obraz terytoria

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Słobodzianek (ur. 26 kwietnia 1955 w Jenisejsku) – polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka w Warszawie.Jan Kott (ur. 27 października 1914 w Warszawie, zm. 23 grudnia 2001 w Santa Monica) – polski krytyk i teoretyk teatru; poeta, tłumacz, eseista, krytyk literacki. Autor ponad 30 książek, z których najbardziej znane są jego interpretacje dramatów Szekspira: Szkice o Szekspirze (1961), wydane później w poszerzonej wersji jako Szekspir współczesny (1965), wielokrotnie wznawiane i przetłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, grecki i arabski.
  Walter Moers (ur. 24 maja 1957 w Mönchengladbach) – niemiecki autor komiksów, malarz, autor scenariuszy, książek dla dzieci i powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Jest bardzo popularną postacią w Niemczech. Od 1984 rysuje komiksy, znane z ironii i niepoprawności politycznej. Stworzył kilku popularnych, choć kontrowersyjnych bohaterów, takich jak

  Słowo/obraz terytoria – wydawnictwo powstałe jesienią 1995 roku w Gdańsku, publikujące książki z dziedziny literatury pięknej, historii literatury, eseistyki, krytyki literackiej, filozofii, sztuki, nauk społecznych. Publikacje wydawnictwa próbują przekraczać tradycyjne podziały, penetrują obszary pośrednie i pograniczne. Nie tylko pomiędzy ikonosferą a logosferą, jak zapowiada nazwa wydawnictwa, lecz także pomiędzy "czystą" myślą a historią myślenia.

  Stanisław Rosiek (ur. 14 sierpnia 1953 w Gdańsku) − historyk literatury, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.Ryszard Antoni Legutko (ur. 24 grudnia 1949 w Krakowie) – polski naukowiec i polityk, profesor filozofii, publicysta, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz i komentator dzieł Platona, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, przez trzy miesiące w 2007 minister edukacji narodowej, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Autorzy publikowani w wydawnictwie[]

  Wydawnictwo słowo/obraz terytoria publikuje wielu pisarzy, filozofów, badaczy literatury i sztuki, zarówno polskich, jak i zagranicznych, m.in.: Maria Janion, Jan Białostocki, Konstanty Jeleński, Jan Kott, Andrzej Chojecki, Aleksander Jurewicz, Ryszard Legutko, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Krzysztof Rutkowski, Jerzy Szyłak, Mariusz Wilk, Cezary Wodziński, Gaston Bachelard, Jacques Derrida, Michel Foucault, Jean Starobinski, Raoul Vaneigem, Sławomir Mrożek, Michaił Bachtin. Przedstawia również pisarzy literatury współczesnej tak z Polski, jak i z zagranicy, m.in: Adam Wiśniewski-Snerg, Leena Lehtolainen, Walter Moers, Ingmar Bergman.

  Ryszard Engelking, prof. (ur. 1935 w Sosnowcu) – polski matematyk specjalizujący się w topologii, szczególnie w teorii wymiaru. Autor wielu książek i publikacji z tego zakresu, w tym Topologii ogólnej (przetłumaczonej na angielski), która jest klasyczną pozycją literatury przedmiotu. Ponadto tłumacz literatury francuskiej.Raoul Vaneigem (ur. 21 marca 1934 w Lessines, Hainaut) – belgijski pisarz, mediewista, polihistor, rewolucjonista. Od 1961 do 1970 roku był członkiem Międzynarodówki Sytuacjonistycznej.

  Serie wydawnictwa[]

  Przez kilkanaście lat działalności wydawnictwo opublikowało setki książek obejmujących aż 44 serie wydawnicze. Najważniejsze z nich to: Pasaże, Klasyka Światowej Humanistyki, Terytoria Kina, Terytoria Teatru, Terytoria Skandynawii, Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii, Rzeczy Literackie, Idee, Świadectwa, czy Artyści.

  Gérard de Nerval, właśc. Gérard Labrunie (ur. 22 maja 1808 w Paryżu, zm. 26 stycznia 1855 tamże), francuski poeta, eseista, krytyk teatralny i tłumacz, przedstawiciel romantyzmu, wolnomularz.Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.

  Ważniejsze wyróżnienia dla wydanych książek[]

 • nominacja do Nagrody Literackiej Nike 1998: Stefan Rieger - Glenn Gould czyli sztuka fugi
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2006 w kategorii proza: Mieczysław Abramowicz - Każdy przyniósł, co miał najlepszego
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2006 w kategorii eseistyka: Cezary Wodziński - Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2007 w kategorii eseistyka: Krzysztof Rutkowski - Ostatni pasaż
 • Nagroda Literacka Gdynia 2009 w kategorii eseistyka: Maria Poprzęcka - Inne obrazy
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2009 w kategorii eseistyka: Stanisław Rosiek - [Nienapisane]
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2009 w kategorii eseistyka: Cezary Wodziński - Logo nieśmiertelności
 • Nagroda Literacka Nike 2010: Tadeusz Słobodzianek - Nasza klasa
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza: Andrzej Kasperek - Back to DDR i inne opowiadania
 • nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii przekład na j. polski: Ryszard Engelking i Tomasz Swoboda - Śnienie i Życie, autor oryginału Gerard de Nerval
 • Przypisy

  1. Nominowani 2006 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  2. Nominowani 2007 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  3. Laureaci 2009 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  4. Nominowani 2009 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  5. Nagroda Nike 2010, www.nike.org.pl [dostęp 2016-01-25].
  6. Nominowani 2011 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  7. Nominowani 2014 | Nagroda Literacka Gdynia, nagrodaliterackagdynia.pl [dostęp 2016-01-25].
  Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych.Konstanty Aleksander Jeleński, pseudonim Kot (ur. 2 stycznia 1922 w Warszawie, zm. 4 maja 1987 w Paryżu) – polski intelektualista, eseista, krytyk i publicysta związany z paryską "Kulturą", żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem generała Andersa. Był uczestnikiem Kongresu Wolności Kultury.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Literacka Gdynia – nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej (byłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej) w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.
  Cezary Wodziński (ur. 27 maja 1959 w Lęborku), polski filozof, historyk filozofii, tłumacz i eseista, prof. dr hab., wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
  Paul Michel Foucault (fr: miʃɛl fuko, ur. 15 października 1926 w Poitiers we Francji, zm. 25 czerwca 1984 w Paryżu) – francuski filozof, historyk i socjolog. W latach 1970-1984 zasiadał w Collège de France na specjalnie stworzonej dla siebie katedrze "Historia systemów myślenia".
  Aleksander Jurewicz (ur. 18 listopada 1952 w Lidzie) − polski poeta i pisarz. Z rodzinnych stron przymusowo wywieziony wraz z innymi Polakami w roku 1957; zamieszkał kolejno: w Połczynie-Zdroju i Gdańsku. Reprezentant współczesnej literatury kresowej w kraju. Członek ZAiKS-u i PEN Club-u.
  Michaił Michajłowicz Bachtin (ur. 5 listopada/17 listopada 1895 w Orle, zm. 7 marca 1975 w Moskwie) – literaturoznawca rosyjski.
  Adam Wiśniewski-Snerg (ur. 1 stycznia 1937 w Płocku, zm. 23 sierpnia 1995) – polski pisarz science fiction. Jedna z najbardziej zagadkowych postaci literatury polskiej XX wieku. Przez długi czas, pomimo nacisku mediów, starannie ukrywał swój wizerunek, nie udzielał wywiadów ani nie podawał swoich informacji biograficznych. W swoich utworach prezentował własną, syntetyczną wizję świata, której nie uważał za daleką od rzeczywistości. Pod koniec życia zapomniany i niedoceniany, po samobójczej śmierci odkryty na nowo jako jeden z najwybitniejszych pisarzy SF. Snerg to pseudonim wymyślony przez autora ze względu na popularność zarówno nazwiska Wiśniewski, jak i imienia Adam. "Snerg" to odczytany skrót Sumy Całkowitej Energii.
  Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei) – polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.